Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Prețurile "psihologice", care se termină în 99, interzise pentru produsele alimentare de la 1 iunie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
302 replies to this topic

#1
-Dream-

-Dream-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.05.2015
Bravo
"De la 1 iunie, odată cu reducerea TVA la alimente, comercianții nu vor mai avea voie să afișeze în magazine prețuri care se termină în 99 de bani pentru produsele alimentare, acestea fiind considerate că au un efect psihologic care îi determină pe români să cumpere mai mult, informează B1 TV.
Oamenii susțin că modificarea modului de afișare a prețului alimentelor îi va ajuta sa-și organizeze mai bine bugetul și astfel, nu vor mai avea surprize în momentul în care ajung la casele de marcat.

Cumpărătorii susțin că măsura este bine venită.
"Sunt enervante pentru că te duc în eroare. E bine să fie prețul rotunjit", spune un cumpărător.

În timp ce unii cumpărători din hipermarketuri sunt deranjați că trebuie să plece acasă cu un pumn de mărunțiș, alții spun că pentru buzunarul lor, chiar și o diferență de un ban contează.
Însă prețurile psihologice vor rămâne în continuare la produsele nealimentare și la cele aflate în promoție."

Sursa: http://www.b1.ro/sti...nie-113094.html

#2
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
O idee destul de bună. Mă enervau golăniile alea cu un 1,2, 3 uriaș și cu 99 minuscul scris după. Ar trebui interzise și toate reclamele cu rahaturi subliminale, este o escrocherie.

#3
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Lege dupa lege, og dupa og și-așa ne îndreptam către totalitarism.
INTR-o buna zi vom avea nevoie de consilieri juridici, 24/24 7/7 ca sa nu cumva sa încălcam vreo dispoziție legală năstrușnica.

#4
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostX-plane, on 01 iunie 2015 - 11:39, said:

Lege dupa lege, og dupa og și-așa ne îndreptam către totalitarism.
INTR-o buna zi vom avea nevoie de consilieri juridici, 24/24 7/7 ca sa nu cumva sa încălcam vreo dispoziție legală năstrușnica.
Dacă nu s-ar face porcării, excrocherii și lumea ar avea bun simț și ar fi civilizată, nu ar fi nevoie de legi. Dacă lumea aruncă hârtii pe jos sau parchează pe trotuar este nevoie de legi.

Cu statul totalitar au mai multă legătură legile Big Brother, supravegherea telefoanelor, a traficului pe net și interzicerea folosirii banilor lichizi. Astea nu te-au deranjat?

#5
-Dream-

-Dream-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.05.2015

View Postneur0, on 01 iunie 2015 - 11:39, said:

O idee destul de bună. Mă enervau golăniile alea cu un 1,2, 3 uriaș și cu 99 minuscul scris după. Ar trebui interzise și toate reclamele cu rahaturi subliminale, este o escrocherie.
Ai vazut ca aiurea este sa citesti 3.99 si tu in minte sa calculezi 4 rotund, parca creierul nu ar "vedea" bine, daca mai esti atent si la raft si la lista, te aiureste.

View PostX-plane, on 01 iunie 2015 - 11:39, said:

Lege dupa lege, og dupa og și-așa ne îndreptam către totalitarism.
INTR-o buna zi vom avea nevoie de consilieri juridici, 24/24 7/7 ca sa nu cumva sa încălcam vreo dispoziție legală năstrușnica.
2 Sunt bune, reducerea TVA si partea de 0.99, m-am saturat de iaurt la 0.99, te enerveaza rau de tot.

#6
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postneur0, on 01 iunie 2015 - 11:43, said:


Dacă nu s-ar face porcării, excrocherii și lumea ar avea bun simț și ar fi civilizată, nu ar fi nevoie de legi. Dacă lumea aruncă hârtii pe jos sau parchează pe trotuar este nevoie de legi.

Cu statul totalitar au mai multă legătură legile Big Brother, supravegherea telefoanelor, a traficului pe net și interzicerea folosirii banilor lichizi. Astea nu te-au deranjat?

100% ma deranjează.

Aleșii aia ai poporului in toate statele, ar trebui sa se ocupe cu eliminarea legilor, pentru ca sunt Pre multe, nicidecum cu creare de altele noi(si aberante)

#7
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Pai si daca baga ceva de genul: 4,89 ?

#8
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Asta e de la americani

#9
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Post-Dream-, on 01 iunie 2015 - 11:46, said:


Ai vazut ca aiurea este sa citesti 3.99 si tu in minte sa calculezi 4 rotund, parca creierul nu ar "vedea" bine, daca mai esti atent si la raft si la lista, te aiureste.


2 Sunt bune, reducerea TVA si partea de 0.99, m-am saturat de iaurt la 0.99, te enerveaza rau de tot.


Depinde de persoana. Eu nu bag de seama prostii asa mărunte.

Problema este ca prostii, cand văd preț 1.99 in loc sa citească 1.99 sau 2 pentru ușurintă de calcul, ei văd 1 si dupa se plâng ca au fost înșelați.

View PostDares, on 01 iunie 2015 - 11:47, said:

Pai si daca baga ceva de genul: 4,89 ?
Sau 4.88?

#10
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostDares, on 01 iunie 2015 - 11:47, said:

Pai si daca baga ceva de genul: 4,89 ?
3,999 3,9999 3,9999 3,989

Mai ține cineva minte că halbele aveau 500 ml și nu 400? Ați observat mai demult pungi de zahăr de 900 de grame și ulei la sticle de 900 ml?

Dacă nu obligau băncile să afișeze DAE ar fi avut dobândă 2% și comision 30%.

Consumatorul trebuie protejat prin lege. Altfel de ce nu ar vinde mezeluri stricate la magazin? Susținuți de oameni care ar acuza tot consumatorii: dar tu nu ai văzut că salamul era alterat, că mirosea ciudat? Abia când ai ajuns acasă ai văzut că era plin de viermi? Așa-ți trebuie, data viitoare să caști ochii mai bine.

Edited by neur0, 01 June 2015 - 11:57.


#11
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Trebuie,sa dea o lege in acest sens. Cum sa existe pungi de zahăr, altfel decat S-a obișnuit cetățeanul!? Curat murdar, domnule!!!

#12
-Dream-

-Dream-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.05.2015

View Postneur0, on 01 iunie 2015 - 11:53, said:

3,999 3,9999 3,9999 3,989

Mai ține cineva minte că halbele aveau 500 ml și nu 400? Ați observat mai demult pungi de zahăr de 900 de grame și ulei la sticle de 900 ml?
La Auchan am vazut ulei la 900 ml, zahar la 500 de grame, preturile cresc... cantitatea scade, desigur fix in linie cu calitatea.

Am piscat la terasa halba de 400, desigur cu spuma de 20%... , nu am mai trecut pe la terasa respectiva.

#13
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Eu vreau ca punga de zahăr sa aibă 499 grame. Am probleme cu spatele si  nu pot ridica mai mult. :)

#14
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Mă enervează la culme când mă ia cineva drept prost și încearcă să mă înșele. O percep ca pe o insultă și-mi vine să-i trag o pereche de palme. Palme pe care le trag moral, din vorbe, pentrucă sunt civilizat și nu încep eu o bătaie. Palme pe care ar trebui să le tragă legea prin amenzi. Indiferent că e precupeț care fură la cântar în piață, producător de nu știu ce, magazin sau samsar de mașini.

#15
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View Postneur0, on 01 iunie 2015 - 11:39, said:

O idee destul de bună. Mă enervau golăniile alea cu un 1,2, 3 uriaș și cu 99 minuscul scris după. Ar trebui interzise și toate reclamele cu rahaturi subliminale, este o escrocherie.

Am vazut recent la bila oferte la modul:

Geanta de voiaj 199 RON... si chestii de genul... si undeva pe partea cealalta a raftului mic scris "Cu 50 de puncte de fidelitate".... asta e inselatorie nu  1.99 cu 99 scris mai mic

#16
-Dream-

-Dream-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.05.2015

View PostDares, on 01 iunie 2015 - 11:47, said:

Pai si daca baga ceva de genul: 4,89 ?
Sa coboare sau sa urce, dar fara 4.99
Nu ma deranjeaza daca baga 5.10, dar fara prostie de iti freaca mintea ca da 9.99 lei pe un produs care costa 10 lei.
Este vorba ca este imposibil de calculat si de stat atent la .99, sa treaca de cifra urmatoare sau sa coboare, orice este mai bine ca 9.99...

#17
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
@'neur0', da , da, :dj: bubulii americano-bolseviko-sionisto-mao-tao-lao-ozeniști
vor să ne reducă la la starea de sărăcie lucie :naughty: :roflag: :priest:

#18
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostTeophileos, on 01 iunie 2015 - 12:08, said:

@'neur0', da , da, Posted Image bubulii americano-bolseviko-sionisto-mao-tao-lao-ozeniști
vor să ne reducă la la starea de sărăcie lucie Posted Image Posted Image Posted Image
Ai uitat să mă faci marxist, comunist, filo rus și Putinist. Posted Image

De ce nu te duci tu la magazin și să ceri să plătești dublu pe carnea stricată ca să nu o arunce și să susții inițiativa privată? După care ai putea să te duci în Târg la Vitan, să cauți o mașină cu "puțini km", de pe care cade vopseaua și să oferi câteva mii de euro în plus. Fapte, nu vorbe!

Eu sunt consumator european și-mi știu drepturile! Posted Image

Edited by neur0, 01 June 2015 - 12:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate