Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

De la C++ la Java

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Nu eram sigur daca ar trebui sa postez asta la C++ sau la Java , as ca am dat cu banul . Sper sa nu dati si voi cu ban-ul.

Sunt elev in clasa a X-a si am terminat materia de bac + aprofundare peste. ( de exemplu la bac te intreaba ce sa afiseaza utilizandu-se tehnica abcktracking pe exemplul... si tot ce trebuie sa faci e sa urmaresti pe hartie si sa dai raspunsul corect , nu iti cere sa faci efectiv un program care utilizeaza tehnica backtracking ca sa...). Deasemenea am lucrat si materia de olimpiada ( programare dinamica , lee , bottom-up , dijkstra , kmp ....) + hashing ,geometrie computationala etc...si planuiesc ca vara aceasta sa studiez STL si OOP , iar din clasa a 11-a sa ma apuc de Java pentru ca am inteles ca este un limbaj cautat , mai usor ca c++ etc...Am un prieten care s-a apucat de Java intr-a XI-a si i-a prins foarte bine , s-a dus in strainatate si s-a angajat (part-time) inca din anul I . (si nu va ganditi ca era olimpic national in C++ sau ceva de genul).

Am gasit cateva carti interesante pe internet , printre care si http://www.infobits....java.php?page=5      . Cum vi se pare cartea? Curiozitatea m-ar impinge sa am apuc de acum dar am inteles ca e mai bine sa stiu cate ceva despre OOP in C++ , in special deoarece mai am in format fizic cartea ,,Java. De la 0 la expert" si am inteles ca este mai mult o ,,carte de referinta" si ca trebuie sa inteleg mai intai OOP ca sa o pot citi.

Voi ce parere aveti? vreun sfat?

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 VladBtz, on 30 mai 2015 - 22:07, said:

Nu eram sigur daca ar trebui sa postez asta la C++ sau la Java , as ca am dat cu banul . Sper sa nu dati si voi cu ban-ul.
Tine de mai multe limbaje, deci se muta pe lowest common ancestor.

 VladBtz, on 30 mai 2015 - 22:07, said:

Voi ce parere aveti? vreun sfat?
Nu mai vorbi atat de mult, esti pe drumul cel bun atata timp cat nu te opresti din invatat. Orice, nu conteaza, limbajul oricum nu e chiar atat de important.

Singurul sfat pe care ti l-as da: obisnuieste-te sa inveti direct in engleza. E greu la inceput, dar benefic pe termen lung.

#3
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

 OriginalCopy, on 30 mai 2015 - 22:34, said:

esti pe drumul cel bun atata timp cat nu te opresti din invatat. Orice, nu conteaza, limbajul oricum nu e chiar atat de important.

Singurul sfat pe care ti l-as da: obisnuieste-te sa inveti direct in engleza. E greu la inceput, dar benefic pe termen lung.

deci nu conteaza asa de mult daca stiu stl si oop cand ma apuc de java ?

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 VladBtz, on 30 mai 2015 - 23:30, said:

deci nu conteaza asa de mult daca stiu stl si oop cand ma apuc de java ?
STL e o chestiune specifica limbajului C++, conceptul general se numeste "generic programming" sau "metaprogramming". Si java are ceva similar, se numeste "generics".

Acum, tu poti sa te concentrezi pe lucrurile specifice unui anumit limbaj, si la fiecare nou limbaj sa stai papagaleste sa inveti din nou acele lucruri, SAU poti sa inveti in maniera inteligenta conceptele mai abstracte, si apoi sa stai cateva ore sau zile si sa inveti lucrurile specifice unui anumit limbaj care iti e nou.

Tu alegi cum inveti, dar daca inveti inteligent, vei vedea ca limbajul nu conteaza asa mult.

Paradigma OOP o poti invata in C++, Java, si multe alte limbaje. Nu e ca si cum conceptele ar fi atat de diferite intre limbaje incat sa merite mentionate lucruri ca "acum invat OOP in C++", apoi "acum invat OOP in Java".

Unele lucruri vor fi diferite, si fiecare limbaj are idiomele lui, dar in linii mari, OOP e la fel.

Deci daca inveti sa-ti scrii propriile templates (nu STL, ca invatarea STL inseamna sa inveti cum sa folosesti template-urile scrise de altii) in C++, ar trebui sa te astepti sa inveti generic programming in Java in 1-2 zile in java, si la al 3-lea limbaj, sa inveti generic programming in cateva ore.

A invata STL nu inseamna a invata C++ ca limbaj, ci a invata cum sa folosesti o biblioteca - fie ea si biblioteca standard.

Una e sa inveti un limbaj, alta e sa inveti functionalitatile puse la dispozitie de o biblioteca.

Poti sa inveti C++ si sa-ti scrii propria biblioteca de template-uri, fara sa folosesti containererele din std: asta inseamna ca stii generic programming, impreuna cu particularitatile (idiomele) sale in C++.



De ce ai impresia ca invatarea OOP in C++ e atat de diferita de invatarea OOP in Java?

Dupa primele 2 limbaje, daca nu esti in stare sa inveti un nou limbaj in 2 saptamani (2 * 40 ore), atunci nu stii acele doua limbaje in primul rand.

Edited by OriginalCopy, 31 May 2015 - 00:18.


#5
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
In ceea ce priveste cartile , cat de noua ar trebui sa fie o carte in engleza ca sa conteze? Am piratat cateva , dar sunt de prin 98-2003-2004 . Nu s-a schimbat nimic de atunci important nu? Pe forumul despre Java s-a spus ca ,,Java de la 0 la..." e o mizerie . Tu ce crezi?

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 VladBtz, on 31 mai 2015 - 00:36, said:

Pe forumul despre Java s-a spus ca ,,Java de la 0 la..." e o mizerie . Tu ce crezi?
E irelevant daca e o mizerie sau nu, pentru ca atunci cand vei incepe sa inveti java, vei fi stiind deja C++. Nu vrei sa o iei de la capat cu buclele & shit, vrei carti java pentru programatori: http://programmers.s...nced-programmer

 VladBtz, on 31 mai 2015 - 00:36, said:

In ceea ce priveste cartile , cat de noua ar trebui sa fie o carte in engleza ca sa conteze?
Rareori vei gasi carti "la zi", d-aia e bine sa te obisnuiesti sa inveti direct din documentatia oficiala de la producator: http://www.oracle.co...jsp-136079.html

Acum, bineinteles ca iti va fi greu la primele 2 limbaje sa inveti asa (modul corect de a invata pentru un programator), dar incepand de la al treilea limbaj nu vei mai avea scuze.

Ultima versiune java e 8, si exista carti care acopera lucrurile noi in java 8 pentru programatorii care stiu deja java 7, iar java 7 vei sti daca urmezi una din cartile din primul link.

Deci in total ai doua carti: 1. java (7) pentru programatori, 2. java 8 pentru programatori de java 7.

Ma indoiesc ca exista o carte de java 8 pentru programatori non-java, dar daca gasesti una, o poti folosi p-aia.

Intr-un final, pe termen lung, e irelevant, tot la documentatia producatorului vei ajunge.

Carti despre limbaje de programare nu vei mai cumpara incepand de la al 3-lea limbaj. Daca ai nevoie de carti de la al 3-lea in sus, atunci ai invatat gresit primele 2 limbaje.

Edited by OriginalCopy, 31 May 2015 - 00:51.


#7
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
1. prima carte pt. invatat programare (nu glumesc deloc): http://www.emag.ro/l...9/pd/ERC050BBM/

2. intri pe www.babylon.com, descarci aplicatia si instalezi dictionarul FOLDOC

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate