Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

vreau sa construiesc o casa.

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Nasta

Nasta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.03.2007
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu cateva idei.  

  Vreau sa ridic pe 2nivele + pod ( parter + etaj 1 + Mansarda )  .  Vreau sa stiu cat trebuie sa sap fundatia, adancime + latime, cat fier trebuie sa bag in fundatie si ce grosime, de ce grosime trebuie sa fac pereti. vreau sa torn si placa de 15cm pe toata suprafata casei doar la parter. etajul 1 si mansarda vor avea tavan fals.
eu am cateva ideii si vreau sa stiu daca sunt bune daca nu va rog sa ma corectati.
Fundatia 50cm in pamant si 40cm deasupra la pamant, latime sa fie de 25cm, fierul sa fie de 12mm ( 6bari cu etrier de 6mm din 20cm in 20cm ) zidurile de BCA 15cm (eventual 20) stalpi cu 6bari etrieri din 20cm in 20cm (grosime etrier 6mm ).
  va atasez planul casei. si astept opinii si pareri. va multumescAttached File  proiect2.jpg   65.77K   91 downloads

stau in bucuresti, am suprafata terenului plana, solul este de calitate .

Edited by Nasta, 30 May 2015 - 15:33.


#2
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,783
  • Înscris: 25.07.2004
Fa-ti proiect :), ideile nu-s deloc bune si n-au nicio legãturã cu rezistenta unei case :)

#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Deja in schita aia sunt vreo 5-6 greseli. Greseli in sensul de ergonomie si economie. Daca iti place bataia de joc si chinul baga mare.

#4
Nasta

Nasta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.03.2007
eu vreau sa stiu daca poate sa imi dea cineva niste formule de calcul sa imi calculez structura . sa stiu ce beton trebuie sa bag sa stiu ce fier trebuie sa bag. nu am banii de un proiectant. ca daca aveam nu mai intram aici.

#5
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 Nasta, on 30 mai 2015 - 15:31, said:

stau in bucuresti, am suprafata terenului plana, solul este de calitate .
Daca stai la oras si nu in mediul rural, vei avea nevoie de autorizatie (bine, si la tara ai nevoie, dar acolo mai merge si asa). Pentru asta vei merge la un proiectant. Care in niciun caz nu va proiecta cu erorile grave pe care le ai.

Sigur, apoi e alegerea ta daca te uiti pe planuri sau faci cum te taie capul, in capul tau cade la cutremur.

 Nasta, on 30 mai 2015 - 15:55, said:

nu am banii de un proiectant. ca daca aveam nu mai intram aici.
La primarie nu-ti vor primi dosarul de autorizare fara sa ia proiectul semnat de un proiectant cu studii de specialitate (arhitect membru OAR, inginer rezistenta, verificator atestat). Asa ca ar fi bine sa faci rost de bani si pentru proiect, altfel te-ai blocat.

 Nasta, on 30 mai 2015 - 15:55, said:

eu vreau sa stiu daca poate sa imi dea cineva niste formule de calcul sa imi calculez structura.
Exista, dar oamenii respectivi studiaza minim 1 an la facultate aceste formule. Plus alti 3 ani chestii conexe care conduc la acele formule. Nu are cum sa-ti dea nimeni pe forum.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 Nasta, on 30 mai 2015 - 15:55, said:

eu vreau sa stiu daca poate sa imi dea cineva niste formule de calcul sa imi calculez structura . sa stiu ce beton trebuie sa bag sa stiu ce fier trebuie sa bag. nu am banii de un proiectant. ca daca aveam nu mai intram aici.
Parerea mea e ca viata ta si a familiei tale valoreaza muuult, mult mai mult decat cei maxim 500-1000 Euro cat te-ar costa un proiect DTAC si PT+DE de arhitectura si rezistenta.

Edited by Hider141, 30 May 2015 - 16:16.


#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In functie de zona si de incarcare , fundatia poate sa varieze ( sub pamant ) dar numai in plus ( ca si cm ). Fundatia trebuie facuta minim sub limita de inghet a pamantului din zona unde se construieste casa. In functie de incarcarea ce urmeaz a fi facuta , se mai adauga la cifra aceea inca cateva zeci de cm. O casa buna incepe cu o fundatie sanatoasa. Este extrem de important sa nu faci rabat la calitatea fundatiei .

#8
Nasta

Nasta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.03.2007
corect ce spuneti, cati proiectanti au trecut scoala cu banii, cate blocuri au cazut in 77 si case. nu voi da nici un banut statului ca nu munceste statul pentru banii astia, statul ar trebuii sa ma sprijine financiar nu sa ma jupoaie economic. sunt case construite fara gram de fier cu fundatie de 30cm si nu au cazut nici in 77 nici in 2015. si au sute de ani vile fara gram de fier, si nu au cazut, dar daca totul se rezuma la proiectanti o sa il contactez pe apolodor din damasc sa ma ajute cu cateva opini sau idei daca e suficient sau nu ce folosesc . Stima

#9
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
de acord aici, sunt casute de 80 de ani care inca asteapta sa pice dar tot n-au cazut, rezista eroic.

#10
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,783
  • Înscris: 25.07.2004

 Nasta, on 30 mai 2015 - 16:17, said:

corect ce spuneti, cati proiectanti au trecut scoala cu banii, cate blocuri au cazut in 77 si case. nu voi da nici un banut statului ca nu munceste statul pentru banii astia, statul ar trebuii sa ma sprijine financiar nu sa ma jupoaie economic. sunt case construite fara gram de fier cu fundatie de 30cm si nu au cazut nici in 77 nici in 2015. si au sute de ani vile fara gram de fier, si nu au cazut, dar daca totul se rezuma la proiectanti o sa il contactez pe apolodor din damasc sa ma ajute cu cateva opini sau idei daca e suficient sau nu ce folosesc . Stima

Daca astea sunt principiile pe care te bazezi, e corect ce ai spus in primul post pentru a-ti face casa.

#11
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 Nasta, on 30 mai 2015 - 16:17, said:

o sa il contactez pe apolodor din damasc sa ma ajute cu cateva opini sau idei daca e suficient sau nu ce folosesc .
Diferenta dintre tine si Apolodor din Damasc este ca tu nu esti Apolodor din Damasc. Daca vrei sa ne intrebi cum pot sa ajungi la fel de priceput ca Apolodor, raspunsul e si mai greu decat cel cu formulele si cu atat mai putin vei gasi raspunsul pe forum.

Nici Apolodor nu s-a nascut invatat si nici nu a intrebat intr-o zi in forumul public de pe vremea lui cum se face o constructie, ci mai intai a fost ucenic si calfa pe langa unii care stiau. Si asta e o cale, poti sa incerci si dupa vreo 10 ani probabil o sa stii.

Sau apelezi la unii care deja stiu si rezolvi acum problema.

Nu e ca suntem rai, dar chiar nu se poate rezolva in doua vorbe.

Si oricum peste cerinta cu autorizatia nu ai cum sa treci. Daca vrei autorizatie, vei avea nevoie de proiect. Sau iti faci fara si iti iei amenzi peste amenzi, nu poti sa te legi la nicio retea de utilitati, nu iti recunoaste niciun notar proprietatea si nu poti sa o vinzi vreodata ca o casa si probabil te si demoleaza primaria intr-un tarziu.

#12
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
Planul meu va place? :D hai recunoaste ti ca e frumos :)

Acum serios, nu putem sa ne pricepem la toate meseriile altfel nu ar mai exista medici, arhitecti, profesori, ingineri, soferi... majoritatea vor sa faca economii, dar cu asa ceva nu prea se poate.
Planul ala este bun pt gradi dar nu pentru o casa in realitate.
Cum au spus colegii ia un proiectant si colaboreaza cu el.

Attached Files



#13
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
Vreau sa stiu cat trebuie sa sap fundatia, adancime + latime,

asta se face in funtie de studiul geo care iti spune ce pamant ai, la cat e panza freatica si altele, dar alea sunt niste date irelevante. eu zic ca daca torni asa de o palma latime si cam pana la genunchi adancime e OK.

cat fier trebuie sa bag in fundatie si ce grosime

fierul din fundatie se calculeaza in funtie de greutatea casei si de tipul zidariei, dar astea sunt detalii. eu cred ca cel mai bine e sa nu bagi fier in fundatie.eventual baga niste plasa sudata de 4 ca sa tina marginile betonului.

de ce grosime trebuie sa fac pereti

Grosimea peretilor se defineste in funtie de tipul zidariei si de izolatia termica pe care o doresti. Eu zic ca cel mai bine e sa vezi care e cea mai ieftina caramida si sa mergi pe aia, ce conteaza cat e de groasa.

vreau sa torn si placa de 15cm pe toata suprafata casei doar la parter. etajul 1 si mansarda vor avea tavan fals.

grosimea placii este definita de incarcatura si de valoarea ei de "saiba" in structura de rezistenta dar eu zic sa nu te complici, la parter nu iti trebuie placa. Daca tasezi bine pamantul o sa ai impresia ca e beton. Iar intre eltaje pui profile de rigips, peste ele osb si sub ele tavan fals. vis

eu am cateva ideii si vreau sa stiu daca sunt bune daca nu va rog sa ma corectati.

sunt perfecte. mergi pe mana mea si fa casa asa cum te taie pe tine capul.

  va atasez planul casei. si astept opinii si pareri. va multumesc

perfect plan. eu i-am dat lu unu 3000 EURO si nu a scos ceva asa frumos.


stau in bucuresti

acum recunoste ca nu esti din Bucuresti ... esti venit in Bucuresti

am suprafata terenului plana

sunt multe chestii plane la tine.

#14
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

 Riper, on 30 mai 2015 - 17:01, said:

  va atasez planul casei. si astept opinii si pareri. va multumesc

perfect plan. eu i-am dat lu unu 3000 EURO si nu a scos ceva asa frumos.

Recunoaste ca al meu e mai frumos :D

#15
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 Nasta, on 30 mai 2015 - 15:31, said:

Vreau sa ridic pe 2nivele + pod ( parter + etaj 1 + Mansarda )

 Nasta, on 30 mai 2015 - 15:55, said:

nu am banii de un proiectant. ca daca aveam nu mai intram aici.
Zic si eu, nu dau cu parul, daca nu ai bani o idee ar fi sa nu faci P+1+M. Mie si P mi se pare decent, mai ales cand esti stramtorat.

#16
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005

 alin62, on 30 mai 2015 - 17:07, said:

Recunoaste ca al meu e mai frumos Posted Image
din pacate ai adaugat postul in timp ce si eu l-am scris pe al meu si nu am vazut minunata arhitectura propusa de tine. Intradevar este mult, mult mai bun si incapsuleaza esenta topicului.

#17
Nasta

Nasta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.03.2007

 bladhaund, on 30 mai 2015 - 16:59, said:

Diferenta dintre tine si Apolodor din Damasc este ca tu nu esti Apolodor din Damasc. Daca vrei sa ne intrebi cum pot sa ajungi la fel de priceput ca Apolodor, raspunsul e si mai greu decat cel cu formulele si cu atat mai putin vei gasi raspunsul pe forum.

Nici Apolodor nu s-a nascut invatat si nici nu a intrebat intr-o zi in forumul public de pe vremea lui cum se face o constructie, ci mai intai a fost ucenic si calfa pe langa unii care stiau. Si asta e o cale, poti sa incerci si dupa vreo 10 ani probabil o sa stii.

Sau apelezi la unii care deja stiu si rezolvi acum problema.

Nu e ca suntem rai, dar chiar nu se poate rezolva in doua vorbe.

Si oricum peste cerinta cu autorizatia nu ai cum sa treci. Daca vrei autorizatie, vei avea nevoie de proiect. Sau iti faci fara si iti iei amenzi peste amenzi, nu poti sa te legi la nicio retea de utilitati, nu iti recunoaste niciun notar proprietatea si nu poti sa o vinzi vreodata ca o casa si probabil te si demoleaza primaria intr-un tarziu.
pe bune,

 Riper, on 30 mai 2015 - 17:01, said:

Vreau sa stiu cat trebuie sa sap fundatia, adancime + latime,

asta se face in funtie de studiul geo care iti spune ce pamant ai, la cat e panza freatica si altele, dar alea sunt niste date irelevante. eu zic ca daca torni asa de o palma latime si cam pana la genunchi adancime e OK.

cat fier trebuie sa bag in fundatie si ce grosime

fierul din fundatie se calculeaza in funtie de greutatea casei si de tipul zidariei, dar astea sunt detalii. eu cred ca cel mai bine e sa nu bagi fier in fundatie.eventual baga niste plasa sudata de 4 ca sa tina marginile betonului.

de ce grosime trebuie sa fac pereti

Grosimea peretilor se defineste in funtie de tipul zidariei si de izolatia termica pe care o doresti. Eu zic ca cel mai bine e sa vezi care e cea mai ieftina caramida si sa mergi pe aia, ce conteaza cat e de groasa.

vreau sa torn si placa de 15cm pe toata suprafata casei doar la parter. etajul 1 si mansarda vor avea tavan fals.

grosimea placii este definita de incarcatura si de valoarea ei de "saiba" in structura de rezistenta dar eu zic sa nu te complici, la parter nu iti trebuie placa. Daca tasezi bine pamantul o sa ai impresia ca e beton. Iar intre eltaje pui profile de rigips, peste ele osb si sub ele tavan fals. vis

eu am cateva ideii si vreau sa stiu daca sunt bune daca nu va rog sa ma corectati.

sunt perfecte. mergi pe mana mea si fa casa asa cum te taie pe tine capul.

  va atasez planul casei. si astept opinii si pareri. va multumesc

perfect plan. eu i-am dat lu unu 3000 EURO si nu a scos ceva asa frumos.


stau in bucuresti

acum recunoste ca nu esti din Bucuresti ... esti venit in Bucuresti

am suprafata terenului plana

sunt multe chestii plane la tine.
am cerut niste pareri ok, ma pis pe legea din romania! si pe glumele tale fara sens!

Edited by ech, 30 May 2015 - 18:01.


#18
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,783
  • Înscris: 25.07.2004
:D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate