Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cabina dus 70x90-120

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
alwaysfresh

alwaysfresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 23.12.2009
Salut lume!

Zilele acestea imi renovez baia, si am hotarat sa pun cabina de dus in locul vechii cazi pentru a face economie de spatiu.

Si ca sa pot economisi spatiu, trebuie sa pun o cabina de dus cu una din laturi de 70cm (o sa vedeti in schita de ce), iar cealalta latura sa fie de maxim 120, dar nu mai putin de 90 ca sa fie comod de folosit. Ideal ar fi 100-110.
Cabina trebuie sa aiba un colt semirotund cu usa de preferat glisanta pentru a facilita intrarea in cabina, fara a ma intersecta cu alte elemente din baie cum ar fi lavoarul. Se poate si cu balamale dar numa in anumite conditii.
Trebuie sa aiba cadita de dus inalta pentru ca asa e mai util din mai multe considerente.

PROBLEMA: Nu se gaseste niciunde asa ceva, iar unde se gaseste pretul e foarte mare. Una la dedeman de 80x100 cu cadita inalta inclusa in pret costa 700-800 lei. Eu am gasit 70x110 cu cadita joasa la 1850lei.

Unde pot gasi ce caut la un pret acceptabil pt un om de rand? Sau daca aveti alte idei sunteti bineveniti.

Atasez schita baii.

Attached Files



#2
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Pui de 80cm si muti chiuveta 10 cm daca spatiul iti permite. La 70 cm adancime cabina e ingusta....o sa te cam lovesti cu coatele de panouri.

#3
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
La 70 de cm ai spatiul util , adica scazind marginile , circa 60 de cm , si indiferent daca ai o latura lunga , cu cabina , va fi o cusca aiurea .
Daca renunti la cabina si mergi pe varianta cu perdea , spatiul util poate fi " marit " , perdeaua este mai practica , se spala mai usor si se schimba ieftin ,
Cum se mareste spatiul util ?
Iei o cadita de 80cm x cit vrei tu ...
Nu incapa intre perete si masca ...
Ii tai marginile laterale pina in cuva , avind grija sa copiezi modelul mastii, cit intra sub ea ...
Spargi citiva cm in perete , si poti cistiga citiva cm in care bagi marginea caditei ...
Restul sint amanunte ...
uite si o poza cu o cadita de 80 , " bagata " in 70 de cm intre ziduri ...deci s-a putut .
........studiaza , poate iti vine o idee...

Attached Files



#4
alwaysfresh

alwaysfresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 23.12.2009
daca modific masca pot castiga maxim 5cm (tivile de pe coloana sunt foarte aproape de peretele lateral al mastii).eu am 72+5=77 nu castig nimic.
nu vreau sa renunt la cabina in schimbul perdelei. ar arata ca la caciulata la bai.
vreau cabina + cadita inalta

#5
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
" Unde pot gasi ce caut la un pret acceptabil pt un om de rand? Sau daca aveti alte idei sunteti bineveniti "
......
Omul de rind nu foloseste musai cabina din cauza pretuluisi calitatii . Pret mare , calitate proasta , si peste toata intretinere greoaie .
N-am vazut pina acum o cabina sa arate decent dupa o perioada de timp , toate arata execrabil . Depunerile de piatra si sapun , mucegai / mizga , pe siliconul de etansare ...
Omul de rind foloseste solutia ieftina si practica - sa se poata face curatenie rapid si perfect ... sa nu spun de ideea de cusca , optic dar si fizic , inchis in niste dimensiuni fiziologic imposibile ...  dar nu trebuie sa tineti cont de parerea mea ...o cabina cu radio , telefon si leduri colorate , poate fi si ea o solutie ...

#6
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Poti sa iti faci la comanda cu accesorii de otel inox si piese de sticla temperata pe ce dimensiuni vrei tu.

Si arata impecabil si peste 25 de ani. Dai un ban dar stai in fata.

Edited by Groot, 31 May 2015 - 19:53.


#7
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Cabina aia de 70 e moarte curata. Eu nu incap in cabina de 90x90. Lasa cada asa cum era, ca sa nu mori intoxicat in baie.

Edited by bicosu, 31 May 2015 - 21:02.


#8
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 alwaysfresh, on 31 mai 2015 - 18:18, said:

daca modific masca pot castiga maxim 5cm (tivile de pe coloana sunt foarte aproape de peretele lateral al mastii).eu am 72+5=77 nu castig nimic.
nu vreau sa renunt la cabina in schimbul perdelei. ar arata ca la caciulata la bai.
vreau cabina + cadita inalta
Sa stii ca nici cu cabina nu arata bine daca cabina nu este pana in tavan. Banuiesc ca din cauza asta vrei cadita inalta ca sa vina cabina pana in tavan. Oricum spatiul ramane mic acolo ....o sa cam faci sauna.

Edited by Clovis, 01 June 2015 - 10:56.


#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002
eu iti recomand o cada pe spatiul ala.


[ http://41.media.tumblr.com/d74f7898a2126bd7c77e78a272398dc6/tumblr_mftcewm7bL1s1bdg8o1_500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Cea mai misto chestie e cu scurgere direct in podea, fara cadita. Pe urma cabina nu trebuie sa fie inchisa. Baga un singur perete de sticla cu intrarea deschisa pe partea de la geam

LE: la asa ceva ma refer. Cam asa am eu, dar de proportii mai mari si e super. Fara cadite, care trebuie date cu silicon si alte porcarii. Daca vrei, te-nvat ce sa pui pe jos ;)

http://www.myheimat....42,1295444.html

Edited by vata_pa_batz, 01 June 2015 - 15:53.


#11
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Ziceam ceva de pus pe jos si aici ma refer la cabina de dus. Ai 1,2m x 0,7m = 0,8mp,  adica rotund 1mp. Eu am folosit pietricele din marmura:
http://www.ravello.d...kiesteppich.php
Pret, in cazul tau 50Euro pentru 1mp:
http://www.ravello.d...teinteppich.php

Bine, probabil gasesti si mai ieftin. Efectul insa este fantastic, plus masajul la picioare, cind intri in cabina. Superb!
Ute si niste imagini:
http://www.ravello.de/home.php

Asa ceva nu trebuie pus peste tot, ci doar in cabina de dus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate