Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Problema FPS laptop ASUS

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
mralexalex

mralexalex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.05.2015
Salut din nou!

Sper sa nu fie o problema ca am mai deschis un topic ieri , acesta este despre alt laptop

Am un laptop ASUS X550LN  i7-4500U nVidia GeForce 840M si 4GB RAM iar problema este urmatoarea :
Laptopul nu ruleaza la capacitate maxima cand este la incarcat sau cand este incarcat complet si bagat in priza . Merge la capacitate maxima doar cand joc de pe baterie insa problema e ca bateria se termina repede in jocuri , 40-50 de minute .
De exemplu , joc CS GO pe baterie am 150 fps , bagat in priza am 40-50 fps maxim , la fel si in League of Legends.

Cum am incercat sa il repar pana acum :
-Rulat Windows 7 x64 cu licenta dar fara rezultat
-Rulat Windows 8.1 x64 cu licenta dar fara rezultat
-Sters drivere video si reinstalare
-Optimizare jocuri cu nVidia GeForce Experience
-Incercat toate combinatiile din Power Options si nimic
-Instalare aplicatie Power4Gear Hybrid
-Testat incarcator laptop si este ok
-Am trimis laptopul in garantie la Depanero , dupa 5 zile l-am primit inapoi acasa iar pe fisa scrie ca mi-au schimbat placa de baza ceea ce nu cred ca este adevarat , laptopul face la fel . Cred ca nici nu s-au uitat in el.

Ce e de facut ? Problema e destul de ciudata zic eu...

Multumesc anticipat
O zi faina

#2
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Click pe bateria din dreapta jos si selecteaza performance mode. Daca nu merge asa inseamna ca cineva a modificat setarile de la performance ca sa fie pe energy saver. Reinstaleaza windowsul mai bine.

#3
mralexalex

mralexalex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.05.2015
Am incercat asta , fara rezultat

#4
zyxxx

zyxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 09.06.2008
Reinstaleaza windows-ul si nu mai instala prostia aia de Asus Power4Gear.

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu am un ASUS K95VM pentru care producatorul a oferit cele mai recente drivere compatibile Windows 8. Deoarece acestea nu mai erau toate compatibile cu Windows 8.1 am apelat la driverele pentru un model echivalent de laptop, dar mai nou. Acestea au functionat la randul lor corect doar pana la anumite update-uri rollup ale lui Windows. Am pierdut treptat compatibilitatea la ATKPackage, Power4GearHybrid, InstantOn, USBChargerPlus etc. Ulterior au fost si eliminate din pagina de suport, deoarece cauzau probleme.
Pana la urma am sfarsit prin a pastra doar SmartGesture pentru touchpad si driverul pentru card reader. In rest am ramas cu driverele instalate automat de Windows si nu mai am probleme, chit ca am pierdut anumite functii (care, de fapt, nu erau importante).
Iti sugerez sa renunti la driverele produse de Asus, deoarece sunt de proasta calitate si in general raman neactualizate. Daca faci acest lucru este foarte probabil ca vor disparea problemele, inclusiv cea la care te-ai referit. Daca nu ai creat un System Restore Point inainte de instalarea driverelor de la Asus, atunci cel mai bine ar fi sa faci o reinstalare curata cum ti s-a sugerat mai sus. Si eu inclin sa cred ca problema este de la Power4Gear. Iar daca vrei sa mai experimentezi cu diverse drivere (eventual de la alte modele de laptop), atunci neaparat creeaza Restore Points inainte de instalarea lor si foloseste System Restore daca descoperi scaderi de performanta, prelungirea timpului de shut down, imposibilitatea revenirii din sleep etc...

#6
mralexalex

mralexalex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.05.2015
Mulțumesc frumos , o sa incerc ce mi-ai sugerat
O seara frumoasă

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate