Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Intrebare laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Happy4Ever

Happy4Ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 28.12.2014
Salut am un laptop HP si nu sunt multumit de procesor vreau sa intreb daca il pot schimba si daca da,care e cel mai bun procesor care ar merge ! Si mai am o intrebare,cum fac sa folosesc toti ramii !Attached File  Untitleda.png   201.28K   52 downloads ! P.S Am placa video nvidia 820M 1 gb !!

#2
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Nu poti schimba procesorul la laptop. Iar ca sa vezi toti cei 4GB RAM pune un sistem de operare pe x64.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Procesorul e lipit direct pe placă, nu are soclu, deci nu se poate schimba uşor.

#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
pune un sistem pe 64bit, iar la procesor merge schimbat numai daca cel actual nu e lipit pe placa de baza

#5
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Decit sa bagi bani in alte componente , mai bine il vinzi! Intre timp , de cind l-ai luat , a aparut ceva mai performant.

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postalionte, on 30 mai 2015 - 16:07, said:

Decit sa bagi bani in alte componente , mai bine il vinzi! Intre timp , de cind l-ai luat , a aparut ceva mai performant.

    Foarte corecta afirmatia ta ! Aia de la NASA si aia de la FBI au niste computere foarte performante. Presupun ca unul ca acela ar fi perfect. Nu are nevoie decat sa joace Solitaire din cand in cand, dar musai trebuie sa joace Solitaire pe un computer cu maxim de performante.

#7
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
In principiu, se poate schimba un procesor de laptop (pe soclu) cu unul compatibil mai performant? Sau este necesara rescrierea bios-ului?

#8
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Da, nu esti multumit de procesor dar ai cumparat unul dintre cele mai slabe procesoare de laptop. Oricum, in primul rind, ar trebui sa pui Linux sau un Windows cu licenta, ca nu facea nimeni timpenia sa-ti instaleze windows pe 32 de biti pe sistemul asta. Pentru office/net/poze ar trebui sa mearga OK.

#9
Happy4Ever

Happy4Ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 28.12.2014
1) L-am luat tot luna asta(in mai)
2) Are licenta pe 32 bit(un nedestept a pus licenta eu nu eram de fata)
3) Nu merita sa il vand nu castig cat am dat(1600)

#10
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View PostHappy4Ever, on 30 mai 2015 - 14:35, said:

Salut am un laptop HP si nu sunt multumit de procesor vreau sa intreb daca il pot schimba si daca da,care e cel mai bun procesor care ar merge ! Si mai am o intrebare,cum fac sa folosesc toti ramii !Attachment Untitleda.png ! P.S Am placa video nvidia 820M 1 gb !!

Instalezi win x64. Sunt si procesoare mult mai slabe decat acesta. Astfel incat cu os x64 pentru office etc ar trebui sa ruleze decent.

#11
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Eu am un proces Pentium B950 (dualcore de 2.1ghz) la laptop si isi face treaba foarte bine la ce il folosesc: programare si net. I-am pus si un SSD si se misca foarte bine pentru varsta care o are.

#12
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
"2) Are licenta pe 32 bit(un nedestept a pus licenta eu nu eram de fata)"

In caz ca nu stiai, licentele de windows costa. Nu-ti pune nimeni "licenta" fara sa fii de fata si fara sa platesti. :) :)

#13
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
.

Edited by constant7, 01 June 2015 - 22:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate