Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Ajutor: Caracteristici lentile ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014
Am fost joi si mi-am facut un consult oftalmologic fiindca vreau sa-mi fac ochelari de vedere.
A ramas sa stabilesc eu ce rama si ce lentile sa iau si de unde anume. Cum vad ca preturile sunt astronomic, m-am gandit sa apelez si la internet ca poate gasesc mai ieftine.
Am gasit intr-un final acest site numit frameshop.ro unde poti comanda niste rame la preturi acceptabile si iti ofera chiar si lentile gratis.
Problema e ca nu stiu ce sa bifez la caracteristicile lentilelor.
Spre exemplu aici:
http://www.frameshop...52-c1-albastru/
Bifezi la "Comanda" optiunea "Comanda rama impreuna cu lentile" si iti apare mai jos sa alegi ce caracteristici sa aiba lentilele ca sa ti le poata face, normal.
[ http://i60.tinypic.com/14ux0sz.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Problema e ca rezultatul consultului oftalmologic mi se pare necongruent, aparatul zice -3 iar medicul respectiv mi-a trecut -1,75 iar de cilindru nu zice nimeni nimic.
Va pun sa vedeti:
Asta e ce zice aparatul:
[ http://i60.tinypic.com/b5pq9x.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar asta este indicatia medicului:
[ http://i62.tinypic.com/27y75mg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu ca as contesta cumva indicatia lui, insa daca mi-as fi facut ochelarii "live" as fi putut sa vad daca vad sau nu vad cu lentilele respective dar asa daca mi-i fac pe internet vreau sa fiu sigur ca nu e vreo greseala ca si asa au niste preturi de ti se zbarleste paru-n cap si pe urma sa trebuiasca sa fac alta comanda fiindca nu am comandat bine.

1. Prin urmare, ce ar trebui sa selectez pe situl de comanda de mai sus ca sa fie totul bine ?
2. Ce inseamna primul grad de subtiere si ce e "gradul doi de subtiere" ? Ma va deranja cu ceva ? Vor fi niste lentile naspa ?
3. Ce mi-a trecut medicul acolo ca si diagnostic ? Mai jos ce scrie ca vad Ar... O... ?

Multumesc mult pentru ajutor !

PS: V-as ruga sa va dati cu parerea doar daca va pricepeti. Multumesc !

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
domnul meu.. eu nu ma pricep dar totusi am sa ma bag (spre binele tau)
rama aia e de hipster (numai eleganta nu poate fi)
dumneata ai fost prezent la consult... dupa ce ai fost controlat de aparat ai probat si pe viu lentilele... deci ce spune medicul in combinatie cu ce vezi tu e important, nu ce spune aparatul... aparatul e consultativ...
imagilile nu le vad dar probabil ca e de la mine
nu-i neaparat necesar sa ai nevoie lentile cilindrice... astea oricum sunt o combinatie si corecteaza abateri mai complexe de vedere
daca tu impreuna cu doctorul ati ajuns la concluzia ca sferice... pai sferice atunci!
gradul de subtiere e asa... prin folosirea de materiale cu indice de difractie diferit, poate fi obtinuta o grosime diferita a lentilelor...
proprietatile optice ale lentilelor fiin aceleasi pretul urca pentru lentile mai subtiri care sunt si mai usoare, si mai estetice
din nou cu rama... lentilele cu minus, sunt mai subtiri la centru si mai groase la extremitati (nu stiu exact pentru -1.75 cum arata)
cu cat rama e mai mare, diametrul lentilei e mai mare... si grosimea la rama va fi mai mare!!!
pe site vad ca poti returna ochelarii in 15 zile, deci nu vad care ar fi problema
si oricum, lentilele sunt gratis Posted Image, nu? deci poti pune oricand alte lentile daca alea nu te satisfac Posted Image

Edited by Nero-d, 30 May 2015 - 14:26.


#3
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 Nero-d, on 30 mai 2015 - 14:16, said:

domnul meu.. eu nu ma pricep dar totusi am sa ma bag (spre binele tau)
rama aia e de hipster (numai eleganta nu poate fi)
dumneata ai fost prezent la consult... dupa ce ai fost controlat de aparat ai probat si pe viu lentilele... deci ce spune medicul in combinatie cu ce vezi tu e important, nu ce spune aparatul... aparatul e consultativ...
imagilile nu le vad dar probabil ca e de la mine
nu-i neaparat necesar sa ai nevoie lentile cilindrice... astea oricum sunt o combinatie si corecteaza abateri mai complexe de vedere
daca tu impreuna cu doctorul ati ajuns la concluzia ca sferice... pai sferice atunci!
gradul de subtiere e asa... prin folosirea de materiale cu indice de difractie diferit, poate fi obtinuta o grosime diferita a lentilelor...
proprietatile optice ale lentilelor fiin aceleasi pretul urca pentru lentile mai subtiri care sunt si mai usoare, si mai estetice
din nou cu rama... lentilele cu minus, sunt mai subtiri la centru si mai groase la extremitati (nu stiu exact pentru -1.75 cum arata)
cu cat rama e mai mare, diametrul lentilei e mai mare... si grosimea la rama va fi mai mare!!!
pe site vad ca poti returna ochelarii in 15 zile, deci nu vad care ar fi problema
si oricum, lentilele sunt gratis Posted Image, nu? deci poti pune oricand alte lentile daca alea nu te satisfac Posted Image
Dar mie mi-a scris -1.75 iar aparatul zice -3.00 si chiar -3.25, diferenta uriasa. La asta ma refer in special, nu la altceva.

Nu vreau rama aia, am dat doar ca exemplu. Apropo, ia alege tu o rama de acolo care-ti place sa vad ce gusturi ai si sa nu fie mai mult de 300 ron.

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
1-1.5 dioptrii nu-i imens :)
banuiesc ca ti-a pus dioptrii -3 si nu prea ai fost satisfacut... nu??? si de comun acord ati ajuns la 1.75 ca fiind alea cu care vezi cel mai bine
la rama nu te pot ajuta
pentru mine conteaza in primul rand materialul (titan) dupa care comoditatea... sa fie o rama metalica discreta si subtire...

#5
Zxcvbndx

Zxcvbndx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 14.04.2014
Ai -3 dioptriile, dar nu esti foarte batran sa iti puna lentile de -3, cat esti tanar sau cel putin in floarea varstei, lentila compenseaza, asta insemnand ca o parte a ochiului, chiar daca are -3 dioptria nu e atat de afectata, ci doar are nevoie de o completare pana la a vedea clar, cum ar fi aici in cazul tau o lentila de -1.75.

#6
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 Nero-d, on 30 mai 2015 - 15:15, said:

1-1.5 dioptrii nu-i imens Posted Image
banuiesc ca ti-a pus dioptrii -3 si nu prea ai fost satisfacut... nu??? si de comun acord ati ajuns la 1.75 ca fiind alea cu care vezi cel mai bine
la rama nu te pot ajuta
pentru mine conteaza in primul rand materialul (titan) dupa care comoditatea... sa fie o rama metalica discreta si subtire...
Ce-ti trebuie rama asa de rezistenta ? Faci Iei box ?

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
in primul rand pentru ca exista...  :)
ti-am zis ca la rama nu te pot ajuta :)

#8
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014
Are vreun efect filtrul pentru calculator ?

Am fost la un cabinet oftalmologic si mi-a zis ca au lentile foarte bune, cu filtru pentru calculator etc. si ca asta antireflex e de fapt o vrajeala de marketing. Ma duc la alt cabinet si imi zice ca de fapt filtrul pentru calculator e o vrajeala de marketing.

Are vreun efect filtrul asta pentru calculator sau nu ?

#9
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Cred ca avea pe vremea cand monitoarele de calculator aratau asa:

[ http://www.geniusdv.com/weblog/archives/computer-monitor.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru lcd-uri, ips-uri sau ce mai e in ziua de azi... nu cred. Ia-ti normali.

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu mai este cazul de asa ceva de pe vremea monitoarelor CRT.
Te ajuta mai mult sa-ti mai dezlipesti privirea de pe monitor, privesti un obiect in departare, mai faci cateva exercitii.

Sau poate o avea ceva lentila cu filtru pt. polarizare, ce elimina reflexiile (asta in cazul in care folosesti un monitor glossy, dar tot nu se compara cu unul mat.

Edited by gumball3000, 30 May 2015 - 18:35.


#11
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Eu am inteles ca ar avea ceva filtru UV care blocheaza din lumina albastra care vine de la orice display LCD si care de fapt oboseste ochii.

#12
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 Nenea Zap, on 30 mai 2015 - 18:55, said:

Eu am inteles ca ar avea ceva filtru UV care blocheaza din lumina albastra care vine de la orice display LCD si care de fapt oboseste ochii.
Asa am citit si eu pe net acum dar vad ca chiar oftalmologii insisi se contrazic intre ei.
Chiar nu e nimeni care sa foloseasca ochelari cu un astfel de filtru si sa ne zica daca e vreo diferenta sau doar pura gargara ?

#13
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
Eu am cu antireflex si consider ca este de ajuns

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
ce pot sa-ti spun eu e ca tratamentul antireflex chiar ajuta, nu-i deloc "vrajeala de marketing"

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
eu nu mi-as cumpara ochelari cu lentile gratuite. lentilele sunt partea cea mai importanta a ochelarilor.

#16
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 _Smiley_, on 30 mai 2015 - 19:45, said:

ce pot sa-ti spun eu e ca tratamentul antireflex chiar ajuta, nu-i deloc "vrajeala de marketing"
Bun, dar filtrul de PC e bun de ceva sau nu, ca de fapt asta m-ar interesa mai mult fiindca stau destul de mult la calculator ?

#17
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
La ce dioptrii ai ar trebui sa iesi la aer, sa iti clatesti ochii cu o gagica ceva....

#18
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 _Smiley_, on 30 mai 2015 - 19:48, said:

eu nu mi-as cumpara ochelari cu lentile gratuite. lentilele sunt partea cea mai importanta a ochelarilor.
Dar daca vezi prin ea, ce problema poate fi ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate