Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Fiber Link 300

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
mival

mival

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.09.2003
Daca am numai TV si net fiber link 100 si vreau sa trec la 300 (pentru ca tot e la acelasi pret) e nevoie de vizita celor de la RDS in casa sau se face trecerea instant, fara nici-o interventie suplimentara ?

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
depinde ce ai prin casa
nu e musai, dar cablul utp trebuie sa fie fie mufat gigabit (se folosesc toate cele 8 fire)
de obicei telefonul foloseste una din perechi, caz in care trebuie sa vina cu un cablu nou
dar daca nu ai telefon, cablul e ok si mufele sunt in regula, nu e nevoie de ei in casa, lucreaza cel mult pe scara, la cutia lor

#3
mival

mival

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.09.2003
Am cablul tv (analogic) si cablul separat de net. Daca nu e nevoie de interventie, atunci sa solicit trecerea la 300! Multumesc.

#4
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Iti vor spune ei daca e nevoie sa vina cineva.

#5
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
In functie de infrastructura exista riscul sa fii trecut pe fibra + ONT. Alta instalare, alte gauri, alt traseu, alte probleme (vezi discutiile despre diverse ONT-uri)... Din cauza asta am ramas la vechiul FL2 (100Mbps), desi cu doar 6 lei in plus as putea sa trec la Fiberlink 1000.

#6
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Chiar daca ai avea ONT in casa, ar veni sa verifice daca totul e OK!

#7
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Si ce sanse sunt sa gaseasca ceva in neregula ?

#8
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Eu initial am avut FB 100. Cind am aflat de dublarea vitezei la acelasi pret, am mers la ei si in loc de modificarea abonamentului la FB 200, pentru 6 RON  am trecut la FB 500. De atunci s-au intimplat urmatoarele:
- Prima data au schimbat cablul de la intrarea in apartament pina la repartitorul lor de pe casa scarilor si au conectat toate cele 8 fire. (Aveam telefonul pe cablu separat).
- Au venit inca o data si nu stiu ce au mai lucrat pentru ca nu eram acasa.
- A treia oara au instalat un dispozitiv pe casa scarilor la intrarea in apartament si la care au conectat fibra optica instalata prealabil, iar cu o alta fibra optica au intrat in apartament unde au instalat un ONT. La ONT au conectat cablul de internet si telefonul. Cablul pentru TV a ramas acelasi.

#9
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

View Posteasy90rider, on 30 mai 2015 - 12:48, said:

Chiar daca ai avea ONT in casa, ar veni sa verifice daca totul e OK!
Se verifica remote, daca e totul in regula nu vine nimeni. De unde atata motorina sa arunci pe verificari inutile?

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,710
  • Înscris: 14.10.2008
Asa le-au interzis sa mai faca vreo cursa cu masinile firmei daca nu au ticket de la Call Center, ca sa nu mai prapadeasca tractorina. La Coca-Cola insa e dezmat cu masinile firmei, acum au niste Forduri noi smechere.

#11
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,682
  • Înscris: 17.01.2008
Toate verificarile in teren sunt utile.
Altfel se trezesccu reclamatii!!

@initiator
Iti intra si in casa ca sa verifice la PC viteza. Si sa o vezi si tu ca sa semnezi PV.
Tot pe motiv de eventuale reclamatii.
A, si mai ai niste maruntisuri de platit (mufe, bucati de cablu / FO ). Eventualul ONT este al lor.

Eu am avut doua etape:
1. trecerea la 200, a insemnat inca un cablu separat pentru telefon, ala initial s-a recablat pentru gigabit. Noroc ca am avut loc de trecere prin peretele de beton.
2. trecerea la ONT (tot pe 200). Asta a fost dupa cateva luni de la etapa1. Nu am cerut-o eu ci a venit de la ei. Asta a insemnat: FO care intra in casa (un "cablu" mult ami butire si mai elegant decat 2 UTP). cele doua cabluri, net si telefon, sectionata undeva la intrare unde le-am zis sa puna ONT.
Ideea a fost ca de la intrare, cele doua cabluri merg prin perete / canal de cablu, etc.

Acum am trecut automat la 300, avind infrastructura pergatita.
Si pot trece oricand la 500 sau 1000

So, it's your choice!!

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,710
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am trecut mai intai la 500, chiar de am ONT in casa inca din 2012, tot au venit si s-au uitat la el sa fie telefonia pe cablu separat de cel de net. Apoi au dat speed teste pe site-ul RDS, aveam inca XP si nu iesea decat 70, dezamagire mare, indeplineam doar un criteriu si anume LAN gigabit, SATA 3 nema, in rest suprinsi ca am XP si un PC atat de slab la cat de pasionat sunt, aveam cel mai slab PC dintre toti cei vizitati de ei, deci isi dadeau si cu parerea, am semnat un PV si doar le-am promis ca trec la Windows 7 si va merge mai bine.

Dupa ce am trecut la Windows 7, am vazut ca PC-ul poate mai mult de 500 in speed test si am trecut la FL 1000 imediat ce a aparut reducerea de 10 lei daca ai tate 3 serviciile di la RDS.Posted Image

Edited by Neaceasca85, 30 May 2015 - 16:02.


#13
mival

mival

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.09.2003
Multumesc tuturor pentru feedback, dar la mine situatia e mult mai simpla: nu am si nu doresc in viitor telefon fix! De aceea am banuit ca infrastructura existenta - cablu tv si cablu de net sunt suficiente pentru 300, fara nici un artificiu suplimentar!!

#14
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Si daca insista ei ce faci refuzi?

#15
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012

View Postmival, on 30 mai 2015 - 11:00, said:

Daca am numai TV si net fiber link 100 si vreau sa trec la 300 (pentru ca tot e la acelasi pret)................ .......
Poți sa detaliezi? Pe situl RCS tarifele sunt 29 și respectiv 39 ron, pentru FL 100 și FL 300.

#16
mival

mival

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.09.2003
Am vechiul FL100 cu 39 lei, care la banii respectivi a devenit FL 300, dar atentie, nu in mod automat ci doar la cerere! Singurii care au fost trecuti automat au fost cei de la vechiul FL 50 la noul FL 100 cu 29 lei!

#17
Tcat

Tcat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.07.2008
Cea mai "la indemana" varianta, fara alte gauri sau modificari e sa-ti remufeze cablul principal WAN ( si cablurile daca ai router), pe toate cele 8 fire pt. gigabit, iar pt. telefonia fixa vin ei cu un Huawei fix-mobil 3G, cu sim pe care se activeaza vechiul tau numar, ca asta:
[ http://www.3gdeskphone.co.uk/wp-content/uploads/2012/05/Huawei-ETS6630.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Se ofera FIXO MOBIL HUAWEI B160 parca este destul de bun.
Eu il am.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate