Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Este moartea sfarsitul? Raspunsul ar putea fi nu.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
279 replies to this topic

#1
NoJoke

NoJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.03.2015
In primul si in primul rand nu vreau ca subiectul sa se transforme intr-unul religios.  



Acum, va invit sa va puneti niste intrebari.

Oare de unde venim? Unde eram inainte de a ne fi nascut/am mai existat vreodata sub o alta forma? De ce ne-am nascut asa de recent cand universul nostru are aproximativ 14 miliarde de ani.
Daca ,,nimic nu se distruge sau creeaza ci totul se transforma" de ce senzatia de viata/constiinta ar face exceptie de la regula?
Oare constiinta ar putea fi ca un fel de semnal pe care creierul nostru il receptioneaza asemenea unei antene? Daca nu, de ce nu?



Am sa postez acum cateva videouri.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yosn_GHYiR4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

17:15 - 22:30 (studiu pe 1000 de cazuri de moarte clinica in care oamenii si-au revenit - din peste 100 dintre ele reiese ca constiinta s-ar putea sa fie ceva diferit de creier)
- oameni cu leziuni pe creier extrem de grave care teoretic ar trebui sa fie morti sau minim retardati duc o viata normala sau chiar exceleaza in diferite domenii (de la minutul 27:20)
- minutul 40:50 oameni care au perceptii inafara corpului si care descriu cu acuratete de 92% ce s-a intamplat in jurul lor

-apar din nou niste intrebari, poate constiinta sa existe fara un creier?
-daca da, ea evolueaza? poate sa involueze?

-teoretic pana si o musca sau o bacterie ar putea sa aiba o constiinta simpla cum si noi oamenii am putea avea o constiinta extrem de simpla fata de alte constiinte din univers(nu fac referire la Dumnezeu)




Copii care descriu cu o acuratete incredibila vietile lor trecute si lucruri pe care nu aveau cum sa le stie la varste atat de fragede. Majoritatea ,,povestilor" au fost verificate iar rezultatul a fost pozitiv.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZWyHuN1G1vk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VnXxC-nVsJY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9w2MCpzE8u0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N2cTXq54PRc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by NoJoke, 30 May 2015 - 10:26.


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
daca ai dreptate, io in viata anterioara am fost iepure...

#3
Gicu_Moldoveanu

Gicu_Moldoveanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 29.05.2015
Nu e.

#4
NoJoke

NoJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.03.2015
Un alt material pentru cei interesati.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PbWMEWubrk0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si ca bonus ceva despre cosmos.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bATyoYzlObY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
(oare mai exista si alte big-banguri sau alte universuri? s-ar putea ca raspunsul sa fie da)

 slai, on 30 mai 2015 - 10:21, said:

daca ai dreptate, io in viata anterioara am fost iepure...
sa stii ca mai in gluma mai in serios s-ar putea sa fii fost orice are viata

#5
robertfulda

robertfulda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 14.02.2007
Dacă ajungi să-ți pui asemenea întrebări, e clar că niciun răspuns logic nu te va satisface.

#6
Gicu_Moldoveanu

Gicu_Moldoveanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 29.05.2015

 robertfulda, on 30 mai 2015 - 10:24, said:

Dacă ajungi să-ți pui asemenea întrebări, e clar că niciun răspuns logic nu te va satisface.

Ba logic e raspunsul.

#7
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Initiator, nu vrei sa incerci? Daca porma imi dai vre-un semn....inseamna ca ai avut dreptate. R.I.P.

#8
Gicu_Moldoveanu

Gicu_Moldoveanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 29.05.2015

 augustinionut, on 30 mai 2015 - 10:27, said:

Initiator, nu vrei sa incerci? Daca porma imi dai vre-un semn....inseamna ca ai avut dreptate. R.I.P.

Si daca se reincarneaza pe alta planeta ?

#9
NoJoke

NoJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.03.2015

 augustinionut, on 30 mai 2015 - 10:27, said:

Initiator, nu vrei sa incerci? Daca porma imi dai vre-un semn....inseamna ca ai avut dreptate. R.I.P.
uita-te pe materiale, nu faci decat sa fii ignorant

#10
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
N-am chef. Daca iti spun ca nu ma intereseaza ce patesc dupa ce mor te superi?

#11
Gicu_Moldoveanu

Gicu_Moldoveanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 29.05.2015

 NoJoke, on 30 mai 2015 - 10:32, said:

uita-te pe materiale, nu faci decat sa fii ignorant

Lasa-l. El e din generatia ateilor de facebook. Astia s-au nascut deja invatati. ;)

#12
NoJoke

NoJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.03.2015

 augustinionut, on 30 mai 2015 - 10:33, said:

N-am chef. Daca iti spun ca nu ma intereseaza ce patesc dupa ce mor te superi?
Pai de ce postezi aici daca nu te intereseaza bai bagatorule de seama?

#13
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
inca un topic inutil adaugat la alte cateva sute identice....
nu mai e bre nimic dupa moarte, astea-s prostii inventate de unii ca si alte prostii pe aceeasi tema

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Pot exista alte dimensiuni..la sensul prorpiu, astfel incat, acestea sa permita coexistenta mai multor..entitati, ocupand practic..acelasi spatiu.

In ce priveste moartea clinica...nu stiu. Oamenii pot crede ca vad multe. In plus, timpul trece altfel in somn..sau nu trece. Este greu de precizat daca acei oameni chiar au trait anumite lucruri, sau doar le-au asociat cu informatii detinute din timp.
Moartea este interesanta..ca un vis. Ca si viata de altfel.

#15
NoJoke

NoJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.03.2015

 Valmont43, on 30 mai 2015 - 10:37, said:

inca un topic inutil adaugat la alte cateva sute identice....
nu mai e bre nimic dupa moarte, astea-s prostii inventate de unii ca si alte prostii pe aceeasi tema
uita-te pe materiale
dupa ce te uiti argumenteaza

 YOUR_GOD, on 30 mai 2015 - 10:38, said:

Pot exista alte dimensiuni..la sensul prorpiu, astfel incat, acestea sa permita coexistenta mai multor..entitati, ocupand practic..acelasi spatiu.

In ce priveste moartea clinica...nu stiu. Oamenii pot crede ca vad multe. In plus, timpul trece altfel in somn..sau nu trece. Este greu de precizat daca acei oameni chiar au trait anumite lucruri, sau doar le-au asociat cu informatii detinute din timp.
Moartea este interesanta..ca un vis. Ca si viata de altfel.

ok, totusi cum explicam faptul ca unii si-au parasit corpul si au reusit sa descrie mai apoi cand s-au trezit cu o acuratete incredibila ce s-a intamplat acolo unde au fost
de asemenea, cum explicam ca un copil de 3 ani e in stare sa descrie cu o acuratete foarte mare lucruri din viata unei persoane decedate? care mai apoi sunt verificate si rezultatul e pozitiv

Edited by NoJoke, 30 May 2015 - 10:43.


#16
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Gicu Moldoveanu, sa mori tu ? Posted Image Am 37.

Edited by augustinionut, 30 May 2015 - 10:44.


#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 NoJoke, on 30 mai 2015 - 10:40, said:

Deocamdata, nu am dovezi stiintifice ca sa explic aceste situatii. Totusi, se poate c aintr-o anumita stare, omul sa se conecteze la sursa....la intre. Nu doar omul...poate asa cu big bang-ul a creat materia, a creat si informatia...sau, a imprastiat-o.

#18
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Moarte nu are cum sa fie sfarsitul, viata e mult prea complexa ca sa se incheie brusc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate