Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Despre cedare abonament

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Mihai-Cosmin

Mihai-Cosmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 17.06.2007
Vreau să cedez abonamentul (dacă voi găsi nou titular) că nu mai am nevoie de el înainte de termen... Întrebarea mea este - noul titultar plătește în continuare valoarea lui până la finalul celor 9 luni când expiră oficial perioada celor 2 ani de abonament sau plătește pe un an sau 2 ani de la început ?

Edited by Mihai-Cosmin, 30 May 2015 - 08:52.


#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
intrebarea este: ii dai si telefonul pe care l-ai luat pe abonament?
de ce ar fi interesat cineva in abonamentul tau? nu poate sa-si faca singur abonament?!? Posted Image
sau ai un numar de telefon mai special?!?

astia la relatii clienti nu mai raspund la telefon? sau care-i treaba?!?

Edited by Nero-d, 30 May 2015 - 09:05.


#3
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View PostMihai-Cosmin, on 30 mai 2015 - 08:51, said:

Vreau să cedez abonamentul (dacă voi găsi nou titular) că nu mai am nevoie de el înainte de termen... Întrebarea mea este - noul titultar plătește în continuare valoarea lui până la finalul celor 9 luni când expiră oficial perioada celor 2 ani de abonament sau plătește pe un an sau 2 ani de la început ?


Salut,

Noul titular preia toate drepturile si obligatiile vechiului titular, inclusiv perioada contractuala.

O zi buna,
Orange Helper

#4
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 21.08.2008
Așa cum a spus și Nero-D, de regulă un abonament se încheie pe o perioadă mai lungă pentru că se contractează un telefon.
La predarea abonamentului ar trebui predat și telefonul (care oricum s-a uzat între timp).
Dar e puțin probabil să găsești o persoană care să preia un abonament, poate doar o persoană apropiată care dorește să te ajute.

#5
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Mai exista si varianta sa suporte partial costul abonamentului, de exemplu daca mai sunt 9 luni de contract, el sa suporte 4 luni si noul titular 5. Pune-te in situatia noului titular, de ce sa preia numarul de telefon si abonamentul altcuiva? Sa stea mereu sa faca pe telefonistul si sa raspunda ca numarul de fapt apartine altcuiva acum, etc etc.
Multi cred ca n-ar prelua abonamentul nici sa platesti tu toate cele 9 luni, toti au deja numar personal, bataia de cap cu alt numar pur si simplu nu merita.

#6
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.09.2006

View PostMihai-Cosmin, on 30 mai 2015 - 08:51, said:

Vreau să cedez abonamentul (dacă voi găsi nou titular) că nu mai am nevoie de el înainte de termen... Întrebarea mea este - noul titultar plătește în continuare valoarea lui până la finalul celor 9 luni când expiră oficial perioada celor 2 ani de abonament sau plătește pe un an sau 2 ani de la început ?

Noul titular plătește în continuare valoarea lui până la finalul celor 9 luni când expiră oficial perioada celor 2 ani de abonament, din cauză că e vorba de același contract (cel semnat anterior de tine) și transferat unui terț, cu aceleași obligații și drepturi care erau valabile și pentru tine.

#7
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013

View PostMihai-Cosmin, on 30 mai 2015 - 08:51, said:

Vreau să cedez abonamentul (dacă voi găsi nou titular) că nu mai am nevoie de el înainte de termen... Întrebarea mea este - noul titultar plătește în continuare valoarea lui până la finalul celor 9 luni când expiră oficial perioada celor 2 ani de abonament sau plătește pe un an sau 2 ani de la început ?
Da' fraier mai trebuie sa fie ala care iti ia abonamentul :lol:

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
Pana la urma care e problema voastra?
Omul a intrebat daca noul titular preia abonamentul cu aceeasi perioada contractuala sau alta. Cui i-l da e treaba lui.

#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
dar problema ta care e?!? Posted Image

omul nu-si da seama si se iluzioneaza aiurea...
poate ceda abonamentul (poate gasi amatori) doar daca are un numar jmeker... un numar dezirabil... un asa numit (numar de aur"!!!

Edited by Nero-d, 31 May 2015 - 10:25.


#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
Sau il da vreunui membeu al familiei, sau il trece de pe persoana fizica pe firma ori invers sau...
Ma deranjeaza faptul ca offtopicul e din ce in ce mai prezent pe toate subiectele (ca sa iti raspund si la intrebare). N-a cerut nimanui sa ii preia contractul.

#11
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013
A spus "daca voi gasi un nou titular". Deci nu merg variantele descrise de tine, asta pe de o parte. Pe de alta parte, exista topic similar, nu trebuia deschis altul. Si asta face parte tot din regulament si nu e respectat. E ok acum?

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
Evident ca nu e ok,e chiar mai rau.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate