Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Transformare display laptop in monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
BerfelaIonut

BerfelaIonut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.02.2014
Salut..... As vrea sa fac ca displayul de la laptop sa poata fi conectat la pc cu mufa VGA. Am cautat pe net si spuneau ei pe acolo ca imi trebuie o "placa de control" in care intra mufa displayului si o transforma in VGA.
Deci pot sa fac si eu o placa de aia (vreau sa precizez ca am laptopul care este destul de vechi si placa video al lui este integrata in placa de baza)?



Mufa displayului(scuze pentru calitatea imagini):[ http://s5.postimg.org/3kxab7ixz/11328031_826830160738584_1971317554_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Multumesc.

#2
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Ar fi bine înainte de a deschide un topic să pui mâna să cauți. Chiar pe softpedia s-a mai discutat asa ceva. http://forum.softped...-pune-la-un-pc/
Citiți , vă rugăm , regulamentul...

Edited by orlandobarbulescu, 29 May 2015 - 13:39.


#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
daca ai si corpul laptop-ului de ce nu il conectezi pur si simplu?

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
si daca ai corpul laptopului, cum il conectezi?
descrie un pic tu cum ai proceda Posted Image

#5
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
eu as dezmembra un tablou si as lua rama, conditia e ca rama sa fie 15,6 inch si as inramana display-ul. Daca nu as face una la comanda cu suport in spate ca la o rama foto sau chiar un stativ de tv. Apoi cu mufa aia urata cu multe gaurele negre pe fundal alb as cupla-o fain frumos la corpul laptopului...tadaaa

Edited by xkos, 29 May 2015 - 17:08.


#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014

View Postxkos, on 29 mai 2015 - 17:08, said:

eu as dezmembra un tablou si as lua rama, conditia e ca rama sa fie 15,6 inch si as inramana display-ul. Daca nu as face una la comanda cu suport in spate ca la o rama foto sau chiar un stativ de tv. Apoi cu mufa aia urata cu multe gaurele negre pe fundal alb as cupla-o fain frumos la corpul laptopului...tadaaa

si cu rezolutia cum faci? se va vedea ca un rahat. plus ca placa video nu va sti sa comande pixelii.

View Postaeon, on 29 mai 2015 - 14:36, said:

si daca ai corpul laptopului, cum il conectezi?
descrie un pic tu cum ai proceda Posted Image

pai pune monitorul care il are separat in mufa de iesire video din laptop. adica mufa vga. toate laptopurile au cel putin acea mufa. ce este asa de greu?

#7
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005

View Postxkos, on 29 mai 2015 - 17:08, said:

  Apoi cu mufa aia urata cu multe gaurele negre pe fundal alb
Uneori stau si ma intreb daca e adevarat ce citesc !!!  Mai e si arie pur tehnica , electronica!!!

De ce este urata mufa aia ?
Ai ceva impotriva gaurelelor negre pe fundal alb ?!!

PS - Ala aste un conector LCD proprietar . Nu e nici frumos , nici urat .....este pr si simplu un conector LCD !!!

    "They are all proprietary. Different type of LCD cables for different brand and model series of laptops. Even in the same model, the LCD cable as the LCD screen could be different because of resolution of the LCD screen."  
- -
http://www.pchub.com..._lcd_cable.html
http://en.wikipedia....iki/DisplayPort

#8
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
nu, nu poti, iti trebuie un convertor de semnal vga sau dvi sau whatever la lvds . Convertor ce-l gasesti pe ebay si trebuie sa spui vanzatorului ce lcd ai ca sa ti-l configureze(parca asa se proceda)

Probabil vei ajunge la costurile unui monitor lcd sh

#9
BerfelaIonut

BerfelaIonut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.02.2014

View Postorlandobarbulescu, on 29 mai 2015 - 13:38, said:

Ar fi bine înainte de a deschide un topic să pui mâna să cauți. Chiar pe softpedia s-a mai discutat asa ceva. http://forum.softped...-pune-la-un-pc/
Citiți , vă rugăm , regulamentul...

Am mentionat ca am cautat si am gasit acel topic, dar nu m-a ajutat.

View PostMooF2010, on 29 mai 2015 - 13:45, said:

daca ai si corpul laptop-ului de ce nu il conectezi pur si simplu?

Am mentionat ca este un laptop foarte vechi si c-am mananca din resurse.

View Postaeon, on 29 mai 2015 - 14:36, said:

si daca ai corpul laptopului, cum il conectezi?
descrie un pic tu cum ai proceda Posted Image

Bine spus.

View Postxkos, on 29 mai 2015 - 17:08, said:

eu as dezmembra un tablou si as lua rama, conditia e ca rama sa fie 15,6 inch si as inramana display-ul. Daca nu as face una la comanda cu suport in spate ca la o rama foto sau chiar un stativ de tv. Apoi cu mufa aia urata cu multe gaurele negre pe fundal alb as cupla-o fain frumos la corpul laptopului...tadaaa

Ti-a explicat "ndor".

View Postndor, on 29 mai 2015 - 21:36, said:

Uneori stau si ma intreb daca e adevarat ce citesc !!!  Mai e si arie pur tehnica , electronica!!!

De ce este urata mufa aia ?
Ai ceva impotriva gaurelelor negre pe fundal alb ?!!

PS - Ala aste un conector LCD proprietar . Nu e nici frumos , nici urat .....este pur si simplu un conector LCD !!!

"They are all proprietary. Different type of LCD cables for different brand and model series of laptops. Even in the same model, the LCD cable as the LCD screen could be different because of resolution of the LCD screen."  
- -
http://www.pchub.com..._lcd_cable.html
http://en.wikipedia....iki/DisplayPort

Eu stiu ca vezi uni oameni fara logica, dar eu am logica cum sunt eu, dar nu si electronica!
Si mufa aia stiu ca este de la display, deoarece iese fix de la controlerul pentru pixeli.

View Postcosty_ytsoc, on 29 mai 2015 - 23:50, said:

nu, nu poti, iti trebuie un convertor de semnal vga sau dvi sau whatever la lvds . Convertor ce-l gasesti pe ebay si trebuie sa spui vanzatorului ce lcd ai ca sa ti-l configureze(parca asa se proceda)

Probabil vei ajunge la costurile unui monitor lcd sh

Acel controler pentru display costa intre 37 de dolari.

Edited by BerfelaIonut, 30 May 2015 - 21:54.


#10
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
asa, 37 de dolari, si cat crezi ca e un monitor lcd sh?  e vreun motiv anume pt care te-ai fixat pe displayul ala?

#11
BerfelaIonut

BerfelaIonut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.02.2014
Da, deoarece este foarte mic si il pot pune intr-un colt al casei unde nu incape un monitor.

Stiu ca exista monitoare mici, dar nu isi merita bani pentru asa ceva.

#12
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Am vazut si pe la noi placa de control cu intrare VGA insa sansele sa nimeresti una cu soft compatibil sunt astronomice chiar daca ei spun ca sunt universale. Se vand pe la vreo 40 de lei la noi, am vazut pe la tehnoelectric parca, oricum solutia cea mai sigura este cum s-a descris mai sus, contactat chinezul si pentru 40$ fara TVA primesti placa

Edited by AMAN_SER, 31 May 2015 - 13:18.


#13
BerfelaIonut

BerfelaIonut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.02.2014
Fix asta e problema, chinezii. Din tara nu pot ca sunt sanse astronomice si de la chinezi costa si transportu' . Pacat ca nu sunt bun in electronica sa pot face eu o placa de control pentru display :) . Dar oricum multumesc.

#14
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Stai linistit, mega expert in electronica digitala si in programare daca ai fi,  fara sa sti ce controler foloseste acel display tot nimic nu poti face.

Edited by AMAN_SER, 01 June 2015 - 17:02.


#15
BerfelaIonut

BerfelaIonut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.02.2014

View PostAMAN_SER, on 01 iunie 2015 - 17:00, said:

Stai linistit, mega expert in electronica digitala si in programare daca ai fi,  fara sa sti ce controler foloseste acel display tot nimic nu poti face.

Dar chinezi cum o fac?

#16
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Asa cum au facut toate clonele de pana acum reverse engineering.

#17
victor_cj

victor_cj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 24.04.2015
"Transformare display laptop in monitor" Vindeti display-ul si achizitionati un monitor LCD de 17"/19" format 4:3/16:9 este cea mai rentabila varianta. Ce doriti sa realizati trebuie sa contina o sursa de alimentare si un convertor VGA-LVDS s-a realizat in Korea prima data in 1998 si sta la baza tuturor Testerelor pentru display-urile LCD utilizate in laptopuri, monitoare, televizoare.  Un "mega expert in electronica digitala si in programare" poate realiza asa ceva cu usurinta de la zero cu o investitie de 9-12$ si o sa o vanda cu 48-87$. Sau sa utilizeze modulele dintr-un monitor LCD cu display avariat si sa realizeze conexiunile la display-ul cel aveti si sa rescrie softul din scaler pentru modelul de display corespunzator, cost investitie 20-40 lei, cost vanzare 170-190 lei.

#18
BerfelaIonut

BerfelaIonut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.02.2014

View PostAMAN_SER, on 02 iunie 2015 - 16:53, said:

Asa cum au facut toate clonele de pana acum reverse engineering.

Deci ei au invatat din clonarea obiectelor?

View Postvictor_cj, on 02 iunie 2015 - 23:22, said:

"Transformare display laptop in monitor" Vindeti display-ul si achizitionati un monitor LCD de 17"/19" format 4:3/16:9 este cea mai rentabila varianta. Ce doriti sa realizati trebuie sa contina o sursa de alimentare si un convertor VGA-LVDS s-a realizat in Korea prima data in 1998 si sta la baza tuturor Testerelor pentru display-urile LCD utilizate in laptopuri, monitoare, televizoare.  Un "mega expert in electronica digitala si in programare" poate realiza asa ceva cu usurinta de la zero cu o investitie de 9-12$ si o sa o vanda cu 48-87$. Sau sa utilizeze modulele dintr-un monitor LCD cu display avariat si sa realizeze conexiunile la display-ul cel aveti si sa rescrie softul din scaler pentru modelul de display corespunzator, cost investitie 20-40 lei, cost vanzare 170-190 lei.


Viseaza frate, daca tu gasesti aici in romania oameni (nu firme) sa faca asta, eu iti dau display-ul cadou!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate