Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Prioritati

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 08.11.2009
In ultimul timp am tot vazut pe la televizor stiri despre investitii financiare ale primariilor in proiecte care nu aduc nici o imbunatatire a calitatii vietii cetatenilor acelei localitati. De exemplu parcul cu un cos de gunoi pe metru patrat care a costat 1 milion de euro, executat intr-o comuna care nu are finalizat sistemul de canalizare. Stau si ma gandesc: oare n-ar fi bine daca am infiinta o agentie, comisie, organizatie, etc. (nu ma pricep la formele legale) care sa emita normative obligatorii pentru prioritizarea investitiilor din localitati? De exemplu: n-ai voie sa faci un parc in localitate pana cand nu ai terminat reteaua de canalizare a localitatii, sau nu ai voie sa umpli localitatea cu panselute pana nu ai construit un dispensar, sau nu ai voie sa construiesti o sala de sport pana nu ai rezolvat problema apei potabile, etc.

    Ce parere aveti despre ideea asta? Si care credeti ca ar trebui sa fie prioritatile unui primar pentru ca localitatea pe care o conduce sa se dezvolte in armonie cu nevoile reale ale cetatenilor?

#2
relieve

relieve

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.05.2015
C.F.I. -ul .
controlul financiar intern .
pe vremuri, cei de la cfi , aveau painea si cutitul .
un raport al cfi-ului , avea greutate . Daca conducerea nu lua masuri imediate de remediere a situatiei, raportul mergea direct la un procuror .
se lasa cu dosar penal , nimeni nu misca un leu fara ' viza " cfi-ului .
avem legislatie si instrumente .
Ce nu avem este onestitate . Suntem jefuiti sistematic, fara rusine .
coruptia  este mai rea decat cancerul

Edited by relieve, 29 May 2015 - 10:03.


#3
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 08.11.2009

View Postrelieve, on 29 mai 2015 - 10:00, said:

C.F.I. -ul .
controlul financiar intern .
pe vremuri, cei de la cfi , aveau painea si cutitul .
un raport al cfi-ului , avea greutate . Daca conducerea nu lua masuri imediate de remediere a situatiei, raportul mergea direct la un procuror .
se lasa cu dosar penal , nimeni nu misca un leu fara ' viza " cfi-ului .
avem legislatie si instrumente .
Ce nu avem este onestitate . Suntem jefuiti sistematic, fara rusine .
coruptia  este mai rea decat cancerul
Nu ma refeream neaparat la controale financiare (desi nici asta n-ar fi rau) ci la un organism care sa creeze un sistem de prioritizare a investitiilor.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
gresit. coruptie = cancer

adica te seaca de tot ce mai ai pana te omoara

#5
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postcipri1981, on 29 mai 2015 - 10:12, said:

la un organism care sa creeze un sistem de prioritizare a investitiilor.
Aia trebuie să o facă inteligența și bunul simț al aleșilor locali. Dacă lipsesc...

#6
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Au ajuns niste cosuri de gunoi si niste banci amarate sa coste un milion de euro , nici nu cred ca bate la ochi , oare cat si-a bagat primarul in buzunar ? Oare cata minte are primarul ala de l-a dus capul sa puna cate un cos de gunoi langa fiecare banca? Posted Image

Prioritatile astea ar fi o idee buna sau o reclamatie la DNA.

Edited by A-d-r-i-a-n, 29 May 2015 - 11:23.


#7
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 08.11.2009

View Postneur0, on 29 mai 2015 - 10:45, said:

Aia trebuie să o facă inteligența și bunul simț al aleșilor locali. Dacă lipsesc...
Sunt de acord cu tine dar pe zi ce trece observam ca bunul simt al alesilor locali lipseste cu desavarsire. Deci, ce facem? Nu-i mai bine sa cream un sistem care sa nu mai lase lucrurile la latitudinea bunului simt?

View PostA-d-r-i-a-n, on 29 mai 2015 - 11:22, said:

Au ajuns niste cosuri de gunoi si niste banci amarate sa coste un milion de euro , nici nu cred ca bate la ochi , oare cat si-a bagat primarul in buzunar ? Oare cata minte are primarul ala de l-a dus capul sa puna cate un cos de gunoi langa fiecare banca? Posted Image

Prioritatile astea ar fi o idee buna sau o reclamatie la DNA.
Ca o fi facut inginerii financiare.... da aia o poate rezolva DNA-ul dar ca a ales sa faca un parc in loc sa termine canalizarea localitatii aia nu o mai poate rezolva DNA-ul.

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
topicul asta imi aduce aminte de un reportaj pe care l-am vazut acu ceva timp, cu un primar care a facut un loc de joaca pt copii la vreo 3-4 km in afara satului, a cheltuit o gramada cu el. asta pe langa faptul ca satul nu avea nici macar o ulita asfaltata, nu mai vb de canalizare.

nu mai stiu daca era vorba de acelasi parc sau nu, dar era si o problema intr-un parc tot intr-un sat, unde primarul a secat o balta, a facut parcul acolo, iar cand ploua, toata apa de pe dealuri se aduna in parc. ratele si gastele erau extaziate de noul parc acvatic facut pt ele cu milioane de euro.

un alt primar a facut o scoala intr-un sat unde media de varsta era de vreo 65-70 de ani, iar ca nr de locutitori mai erau vreo 50 parca.


motivatiile celor de mai sus, au fost ca sunt bani europeni si daca i-au primit pt asta, ei trebuie sa faca.

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Reporajul a fost la 'Romania te iubesc'. L-am vazut si eu. Daca situatia nu era tragica ar fi fost hilar...

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
din pacate asta este realitatea noastra din romania.

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Insemna ca nu ati vazut fantana aia arteziana in satul fara asfalt.
Fără asfalt, dar cu fântână arteziană. Locuitorii din satul Fizeş spun că primarul a uitat de ei


Sau asta din Mehedinti:
O comună din Mehedinți are parc și fântână arteziană, dar nu și apă curentă

Edited by gumball3000, 29 May 2015 - 12:25.


#12
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 08.11.2009
Topicul nu vrea sa demonstreze ca primarii nu isi aleg prioritatile in functie de nevoile cetatenilor. Asta stim cu totii, sau vedem cu totii atunci cand orasul se umple de panselute dar strazile sunt, in continuare, pline de gropi.  Am deschis topicul in speranta ca vom putea pune in discutie cateva solutii care sa-i oblige pe domnii respectivi sa investeasca cu prioritate in rezolvarea nevoilor reale a comunitatilor pe care le " pastoresc".

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Era unul cu palmieri de plastic roz :roflmaofast:

Problema este că de la prostiile astea făcute de fel de fel de infractori puşi în funcții de conducere, an de an se măresc impozitele.

Se măresc ca să aibă ei bani să îi facă praf.

#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Comuna fără canalizare, dar cu palmieri

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
@initiator(ti-am uitat numele......)
O idee foarte bine gandita! Te-ai gandit mult? Cam cat timp ti-a luat, sau mai intai ai postat-o aici si apoi ai gandit-o?

#16
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 08.11.2009

View Postmyshyk, on 29 mai 2015 - 14:51, said:

@initiator(ti-am uitat numele......)
O idee foarte bine gandita! Te-ai gandit mult? Cam cat timp ti-a luat, sau mai intai ai postat-o aici si apoi ai gandit-o?
Eu cand vad din astia ca tine ma intreb: "cum dracu' de reusesc astia sa supravietuiasca?"

#17
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 25.04.2007
Democratia zice ca cetatenii isi aleg consiliul local. Acesta ia decizii pentru si in interesul cetateanului. Primarul e doar mandatat sa actioneze conform deciziilor consiliului local.
Nu e nevoie de nici o alta comisie decat consiliul local. Ei prioritizeaza toate cele.

#18
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 08.11.2009

View PostBatranelul, on 29 mai 2015 - 19:00, said:

Democratia zice ca cetatenii isi aleg consiliul local. Acesta ia decizii pentru si in interesul cetateanului. Primarul e doar mandatat sa actioneze conform deciziilor consiliului local.
Nu e nevoie de nici o alta comisie decat consiliul local. Ei prioritizeaza toate cele.
Da, putem lasa totul asa cum este. Numai ca nu functioneaza si-apoi vin la vorba lu' fica-mea: ""si-atunci ce facem?!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate