Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Osmanli macunu

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Tot încerc sa dau de Selam sau Oztan si nu reusesc...

Vreunul din voi (sau copiii vostri) ati mâncat asa ceva? Ce este de fapt?
(am terminat articolul referitor la Moscheea Selimiye si m-am lovit de o fotografie facuta în interiorul moscheii, caci nu stiu ce explicatie sa dau acelui carucior cu "candy lichid" Posted Image )

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BnvBx1k8SRE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by florinbad, 29 May 2015 - 07:40.


#2
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Șerbet.

#3
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Pai serbetul se bea cu apa, din ce mi-aduc aminte din copilarie. Macunu asta vad ca se manânca direct de pe bat. Parca ar fi si elastic...

#4
softyty

softyty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 23.02.2008
@Florin - nu stiu cum ti-a trecut prin cap sa ne intrebi asa ceva? Multe lucruri am aflat de la tine, citind tot ce ai scris in ultimii ani si sincer ma astept, ca in urmatoarele ore, sa dai o explicatie clara depsre cine era omu', ce se afla in carucior, gust, culoare si consistenta. Sincer, daca vreau sa aflu ceva, intru pe posturile tale, le recitesc cu aceeasi placere ca prima data si aflu. Sper ca ai prins ca e o gluma, cel putin prima parte :)
Totusi astept sa ne spui cu lux de amanunte, ce e, cu ce se mananca. Si sa inteleg din postul tau, ca asteptam un nou capitol? Cand e gata, ca tot urmeaza cateva zile libere si vreau sa ma delectez. Ai facut o treaba extraordinara cu aceste mici capitole din viata ta, facanadu-ne si pe noi o parte din ea.

#5
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Pai d'aia am spus mai sus ca tot încerc sa dau de "turcii" forumului, Selam sau Oztan ca sa-mi explice ce si cum, însa nu reusesc... Le-am trimis PM-uri înca de ieri si acum astept ca vreunul din ei sa intre pe aici.

Astazi voi pune articolul, cu sau fara poza aia. Insa as dori sa intre si ea în articol deoarece tine de viata de zi cu zi a turcilor (mai ales a copiilor).

#6
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
am mancat si eu asa ceva in Istanbul, era seara in parc un nene cu asa ceva, seamana mult cu serbetul doar ca e mai spre inghetata :)

#7
octavvv

octavvv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 09.09.2011

View Postflorinbad, on 29 mai 2015 - 08:24, said:

Pai serbetul se bea cu apa, din ce mi-aduc aminte din copilarie. Macunu asta vad ca se manânca direct de pe bat. Parca ar fi si elastic...

macunu=magiun

#8
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Florine, e îngheţată. În 2006, în oraşul Antalya, pe promenada de deasupra portului vechi erau vreo doi vânzători ambulanţi care făceau tot feluri de giumbuşlucuri cu clienţii. Vânzătorul dădea să pună îngheţată în cornet, nu punea, îţi dădea ţie să ţii de cornet şi el ridica toată cantitatea de îngheţată care se lipea de spatula imensă. O modela, o rotea prin aer, apoi o băga la loc, lua pe spatulă cât să-ţi pună ţie în cornet, tu întindeai cornetul şi rămâneai cu el gol etc. în final, când toţi ne delectasem cu circăriile lui, îţi umplea cornetul corect şi ţi-l dădea.
Nu mai ştiu cât a costat, ceva infim, dar îngheţata a fost dulce şi bună. Nu prea seamănă a îngheţată, are consistenţa şerbetului, însă maşinăria are rolul s-o ţină rece. În poza ta nu văd cornetele, ci doar beţe, dar îngheţata se poate linge şi de pe băţ, după cum ştim.

Sănătate şi toate cele bune !

#9
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Nu merge, pe timp de vara s-ar prelinge toata pe bat!
Inghetata de care amintesti am mâncat la Pamukkale, tot asa, cu un vânzator de înghetata haios.
Cred ca "macunu" este o chestie care nu se topeste.

Attached Files


Edited by florinbad, 29 May 2015 - 10:36.


#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
http://zesterdaily.c...r-wheel-sweets/
e un fel de zahar ars cu colorant, care e mentinut in stare semilichida (recipientul cred ca are o sursa de incalzire sub el). seamana cu acadelele, cred, atunci cand se intareste compozitia.
in unele magazine de la noi se gasesc astfel de acadele multicolore infasurate pe bat...
http://www.szekelyte...8-14-cm-spirala

#11
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Mda, mananci acolo si mori acasa :lol:

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
tot cautand reteta acestui desert, am gasit termeni asociati, printre care si "Osmanlı Macunu Çubuğu"
de unde vine probabil si cuvantul "ciubuc" folosit in copilarie (pe vremea impuscatului), pentru a descrie acele bomboane sau acadele din zahar ars, care se vindeau la coltul scolii.
avem atatea cuvinte in limba romana, preluate din limba turca...
iata si un video, legat de modul de preparare
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f19kKmYmWbU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Iar acel macunu, care se citește magiunu, e clar ce cuvînt a dat în română.
Nu cred că există cuvînt românesc pentru desertul respectiv. E un soi de sirop sau de șerbet foarte gros.
Iar osmanlî înseamnă otoman. Asta ca să se înțeleagă sensul denumirii.

#14
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Pâna la urma am urcat articolul pe blog despre Moscheea Selimiye, fara sa adaug comentarii la fotografia cu "osmanli macunu".
Selam si Oztan n-au mai intrat pe forum de câteva zile, asa ca informatia de la "sursa" ramâne în aer.
Multumesc Corinei pentru timpul pierdut cu cautarea informatiilor referitoare la chestia asta delicioasa. Sarut-mâna si respect!
Sa aveti cu totii o zi impecabila, ca sufletul vostru!

#15
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
hello @ All , Oztan is here :)  Sorry  pentru  respuns  asa de terziu , am fost  plecat dreapta stinga sus  jos, peste  toti , 2  ori  istanbul , 1  data  Edirne   etc :)

Revenim la  discultie
OSMANLI MACUNU    este  foarte dulce , si cu multe  arome  diferite ,  cand eram   copil mancam muuulte ,  
cum sa face :

http://www.elimdenge...eri-tarifi.html

sau
http://nasilkolay.co...u-nasil-yapilir
Idea  este  trebuie  facut  un macun   si  dupa  cea amestec cu  esanta, ( Portacale /   Limon  / etc...)
Cum sa  face  MACUN

3 pahar  ZAHAR
Suc de lamie 1,5 lamie
1/2 pahar  apa


trebuie  amestacat  toti  la  foc ,  si  dupa cea  pus  la  separat cu  esanta ....

Pofta mare ...

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Florin & all : daca subiectul mai prezinta interes, am gasit osmanli macunu (tradus prin "ciubuc turcesc" :-))) in statiunea Neptun de pe al nostru litoral.
Majoritatea cunoasteti probabil aleea care coboara spre plaja din Neptun, la "steaguri" (care acum nu mai exista, dar asta e alta poveste").
Ei bine, dupa ce treceti de hotelul Dacia, urmeaza pe partea stanga o constructie alba cu etaj, la parter sunt cateva magazine cu suveniruri si chestii pentru plaja. Strecurat intre ele este micul spatiu comercial unde puteti gasi acest produs, alaturi de alte dulcegarii (vata de zahar cu mai multe straturi colorate si modelata in forme interesante, baclava, samd)
Normal ca am vrut sa incerc, chiar daca nu am habar care este gustul produsului original. Fata de cel pus de Florin in prima postare si care seamana la aspect cu serbetul (aspect opac), cel autohton (sa zicem) este ca un gel transparent, colorat. Nu am idee din ce cauza, o fi de la modul de preparare, de la ingrediente, habar nu am.
Fratilor, sa dau in coma diabetica, nu alta ! E lesinator de dulce, daca n-ar avea in compozitie acea zeama de lamaie, ti s-ar face greata pe loc de la atata dulce. Aduce oarecum cu mierea la gust si consistenta. Pe caldurile care au fost zilele astea, preparatul ramane oarecum fluid, daca nu-l consumi repejor, intr-un final curge si se intinde pe unde nimereste : maini, haine, papuci.
Cei doi tineri care se ocupa de afacere - sot si sotie - sunt foarte simpatici, haiosi si inimosi. Daca treceti prin zona, puteti incerca produsele lor.
Un "ciubuc turcesc" alcatuit din 4 culori costa 4 lei. La cat de dulce este, se poate satura o familie intreaga (2 adulti si 2 copii).

Edited by corinadaniela, 20 July 2015 - 09:44.


#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Am gasit pe net un video in care puteti vedea vata de zahar colorata si modelata, cam asa procedeaza si cei din Neptun (despre care povesteam in mesajul anterior), rezultatul e fantastic pentru cei mici, seara era coada destul de mare la standul lor.
http://www.trilulilu...campaign=widget

#18
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Multumesc, Daniela!
(Iarta-ma pentru intarzierea raspunsului dar am disparut din peisaj doua saptamani, din cauza de Fethiye si din cauza de Oludeniz Posted Image .)

Edited by florinbad, 26 July 2015 - 19:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate