Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

„Prea bun. Prea ca la țară“ sau reclama mincinoasa la lactate?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006
Am cumparat un produs (Sana) de la firma care foloseste sloganul „Prea bun. Prea ca la țară“.
Ma asteptam ca produsul sa fie fabricat cu materii prime provenite direct prin mulgerea vacilor si dupa retete traditionale "ca la tara".

Pe eticheta produsului Sana la ingrediente scrie asa: lapte de vaca pasteurizat, lapte praf degresat, proteine din lapte, culturi lactice selectionate.

In gospodariile traditionale de "la tara" se folosesc cumva pentru preparare lapte praf degresat si proteine din lapte?

Nu ar trebui scrise pe etichetele de lactate procentele de materii prime din compozitia produsului ca sa stim si noi cat lapte de vaca pasteurizat ingeram alaturi de laptele praf degresat si proteine din lapte (eu nu stiu ce sunt alea)?

Gust de "lapte praf" au si alte produse tip "lapte" vandut in magazine iar mie imi este cunoscut acest gust de dinainte de 1989.

Edited by gabicen, 28 May 2015 - 23:38.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Vezi tu, ieftin si bun nu exista.

Valuta forte in lactate e laptele praf.

E singura modalitate de depozitare pe termen mediu/lung, altfel il arunci!

#3
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Am cumparat si eu unt la prajituri, era plin de apaPosted Image m-am ales cu o mushtruluiala

Edited by ragabader, 28 May 2015 - 23:53.


#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Esti naiv sa crezi in reclame.
Nu exista nimic comercializat la noi la scara nationala si care sa fie natural. Cel putin la produsele din panificatie, lactate si din carne. Toate contin tot felul de variante de materii prime sau emulgatori si/sau aditivi ce dau gust, consistenta sau chiar durata de "viata" mai lunga produselor.

Edited by Ciubex, 28 May 2015 - 23:54.


#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
eu nu inteleg cine crezi ca e de vina pentru ca ai tu asteptari nerealiste???

Edited by Nero-d, 29 May 2015 - 00:03.


#6
light_flame

light_flame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 08.05.2015
Reclama este mama comertului si nu tot ce zboara se mananca. :)

#7
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Uite:
http://www.covalact....-praf-2473.html

#8
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
"Ca la tara" iti iei de la tara, nu din supermarket.

#9
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

 vijely, on 29 mai 2015 - 00:22, said:

asta e fooooarte tare


Laptele praf ce se adauga in anumite perioade ale anului in unele produse Covalact de Tara este produs din lapte colectat din judetul Covasna si judetele invecinate si este obtinut in unitatea proprie de procesare de lapte.


In aceste conditii, pentru a putea asigura aceleasi valori nutritionale ale laptelui indiferent de anotimp, retetele sunt standardizate prin adaugarea  unui procent de lapte praf care mareste aportul de proteine sau grasimi existente in mod natural in laptele  folosit la momentul respectiv.

Deci dansii, cei de la Covalact, se gandesc la binele consumatorului atunci cand folosesc lapte praf. Poate ca n-ar vrea sa faca asta, insa sanatatea consumatorului este pe primul loc. Numai ca voi,consumatorii, nu stiti asta.

Edited by feitosak1, 29 May 2015 - 00:35.


#10
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006

 Tiby_med, on 29 mai 2015 - 00:20, said:


Nu cred ca si  "la tara", in gospodariile traditionale, se obtin produsele lactate ("prea ca la tara") tot din lapte praf.
Pe vremea lui Ceausescu era un banc despre cum se obtine laptele praf: se arunca vacile din avion.

Din linkul tau:
"Perceptia generala este ca laptele praf este un produs nociv pentru sanatate, insa procesul de obtinere a laptelui praf este unul fara transformari chimice si fara  adaugare de substante cu potential daunator pentru organism.
Laptele praf este compus din proteinele, glucidele, lipidele si mineralele din lapte, in forma concentrata."

Nu prea cred ca un lapte trecut prin procese tehnologice de pulverizare cu aer cald este asemena cu un lapte natural.
De ce lactatele sau laptele care contin lapte praf au un gust deosebit de cele care contin doar lapte lichid muls de la vaci?
Este evident ca ceva s-a schimbat in compozitia laptelui "ca la tara" prin transformarea lui industriala.
===================

Revenind la titul subiectului, producatorul vinde produse "prea bun prea la tara" sau produse industriale, nu "ca la tara" ci cu iz/miros de lapte praf si proteine adaugate?

Edited by gabicen, 29 May 2015 - 01:07.


#11
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

 vijely, on 29 mai 2015 - 00:45, said:


Acum dupa caderea COMUNISMULUI abject, totul se cheltuie numai in reclama si ambalaj

Numai daca asa vrei tu

Continutul e la fel in orice produs, mai mult sau mai putin fainat

Nu neaparat, daca vrei si te intereseaza, gasesti si lucruri bune. Dar nu la hipermarchet.


#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Nu cumva astia pun glutamat in lactate, ca sa aiba gustul mai bun si sa creeze dependenta?Posted Image

#13
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 light_flame, on 29 mai 2015 - 00:18, said:

Reclama este mama comertului si nu tot ce zboara se mananca. Posted Image

Ma uit in josul paginii asteia si ce vad ?
Reclama la ... pate Bucegi !
Alt produs "natural" ...
Posted Image


Edited by sylvius, 29 May 2015 - 05:54.


#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
@Initiator
Asta e lipsa de calciu, ai incercat un tratament cu lactate?Posted Image

#15
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Mai da cum se mai plang unii de produse cu E-uri, inlocuitori, potentiatori de gust, etc... Da cand vin la mine sa le dau o carne de porc crescut in gospodarie la 8 lei kg stramba din nas....
Hai ca iti dau eu iaurt natural 100% din lapte de capra cu 10 lei borcanu...vrei? pai nu vrei ca zici ca e scump...asa ca taci si baga lapte praf!

#16
sergiustg

sergiustg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 13.08.2011
Pai nu Sana e cu "prea bun...."
Io chiar iau branza cu smantana, d-aia la cutie, si pare buna pentru MBSPosted Image
Chiar nu dau atentie ingredientelor.Da, stiu, nu e bine.Acum sariti toti in capul meu.

#17
bogocnb

bogocnb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 20.03.2006
Noul trend sunt produsele bio.

#18
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
Preferati laptele de la vaca de club ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate