Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Montare Footlight la masina

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
dutzex_2

dutzex_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.05.2011
Buna seara.
As dori si eu sa imi montez lumini la picioare, mai exact banda led, dar as avea de unele informatii, si anume:

       - Vreau sa le pun pe poziti si sa lumineze slab, nu foarte puternic (stil OEM).
       - Cand deschid o portiera sa se aprinda la intensitate maxima.

Am inteles ca pentru intensitatea luminii pot folosi niste rezistente, dar de care? Si ca sa mearga in paralel cu deschisul portierei sa pun diode sa nu se intoarca curentul, dar din nou, nu stiu de care. Daca ati putea explica si cam cum ar trebui legate, ar fi si mai ok.

Ar fi mai simplu sa pun cate 2 benzi, una care sa imi lumineze pt pozitii, iar cealalta pt usa, dar nu prea imi convine solutia asta..
Ma scuzati daca s-a mai discutat despre aceasta tema, dar am cautat si nu am gasit nimic relevant la ceea ce vreau.

Va multumesc anticipat!

#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Pune poze cu masina.

#3
dutzex_2

dutzex_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.05.2011
Este un suzuki ignis 2 din 2005. :-D Adica destul de simpla instalatia electrica, fara alte complicatii cum sunt la alte modele de masini.

Edited by dutzex_2, 28 May 2015 - 20:09.


#4
johny 69

johny 69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 12.05.2007
dar la lampile din plafoniera daca le legi nu ar fi mai bine?

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdutzex_2, on 28 mai 2015 - 19:54, said:

   - Vreau sa le pun pe poziti si sa lumineze slab, nu foarte puternic (stil OEM).
   - Cand deschid o portiera sa se aprinda la intensitate maxima.
Are vreun sens sa stea aprinsa lumina de portiera cand e inchisa ? Posted Image Nu stiu daca banda led e o solutie sau o carpeala, cand iei un jet de apa si noroi parca le scurteaza viata. Trebuie lampa dedicata cu protectie si evident, spatiu in portiera pentru montare.

Edited by andreic, 28 May 2015 - 21:12.


#6
dutzex_2

dutzex_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.05.2011
Eu nu vreau sa le pun pe portiera, ci sub bord respectiv sub scaunele sofer/pasager.

#7
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Le alimentezi din circuitul de pozitii printr-un Dimmer simplu cu o rezistenta suplimentara serie cu panglica led.paralel cu rezistenta vii cu contactele NO a unui releu auto simplu cu soclu si bobina la 12V.
Bobina releului vine alimentata din circuitul de  la plafoniera.
Cand pui pozitiile banda se aprinde la intensitate mica iar cand deschizi o usa se aprinde plafoniera si banda led la maxim.
Dac vrei sa se aprinda si la deschiderea usilor fara ca pozitiile sa fie aprinse se mai complica nitel lucrurile.

Edited by geo123, 29 May 2015 - 21:27.


#8
dutzex_2

dutzex_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.05.2011
Multumesc. Am sa incerc ceea ce mi-ai zis tu. :-D

#9
dutzex_2

dutzex_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.05.2011
Si ca sa se aprinda cand deschid portiera si nu sunt pozitiile aprinse, ce ar mai trebui modificat? :-D

#10
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Cum vrei tu ai nevoie de 2 relee la 12V NO si + permanenet luat din tablou de pe un circuit care ramane alimentat dupa scoaterea cheii din contact(ex. circuit alarma si inchidere centralizata)
Schema o ai in atasament.

Attached Files



#11
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Si rezistenta e buna numai la pozitii? ;)

#12
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pai asa vrea.Cand aprinde pozitiile sa lumineze soft si cand deschide o usa indiferent daca sunt sau nu aprinse pozitiile sa lumineze Full.

#13
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Pai asa nu merge, ia gindeste-te. Ce te faci, daca suma tensiunilor de pe leduri nu da cel putin tensiunea de alimentare? Face poc sau nu?
Io zic, ca ar avea nevoie de doua surse de curent dimensionate pe curenti diferiti. Tu ce zici?

#14
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ai inteles gresit. Banda de leduri este deja priectata pentru 12-14V DC este calculat numarul de leduri si are si rezistenta de limitare curentului. rezistenta suplimentara care ai vazut-o in circuitul postat este pentru Dimmer.
Nu face nimic poc. Banda de leduri este cumparata din comert si vine calculata si echipata cu tot ce trebuie pentru a fi alimentata direct la tensiunea auto de 12-14VDC.
Daca proiecta el banda de leduri atunci da avea sens ce zici.

Edited by geo123, 04 June 2015 - 10:24.


#15
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Aha! Bine, daca are rezistenta inclusa, atunci e ok

#16
dutzex_2

dutzex_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.05.2011

View Postgeo123, on 04 iunie 2015 - 09:16, said:

Cum vrei tu ai nevoie de 2 relee la 12V NO si + permanenet luat din tablou de pe un circuit care ramane alimentat dupa scoaterea cheii din contact(ex. circuit alarma si inchidere centralizata)
Schema o ai in atasament.

Multumesc mult pentru schema!!! O sa incerc toata treaba asta dupa sesiune si revin cu informatii! Daca ai putea sa imi spui si ce fel de rezistenta sa pun, chiar ca mi-ai dat "mura in gura". Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate