Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Instalare aer conditionat

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Nicu_B1

Nicu_B1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.05.2015
Mi-am instalat de curand aer conditionat Inventor. Unitatea externa a fost montata pe un suport standard de perete pentru unitati de acest gen. Cu toate acestea, am observat astazi ca unitatea externa nu e pozitionat perfect pe verticala ci un pic inclinata. Am mai incercat sa observ care ar fi cauza si totusi mi se pare ca unghiul pe interior al suportului de perete nu e 90 grade. Am mai intrebat instalatorul si mi-a spus ca in principiu nu e problema iar inclinarea e datorita constructie suportului.

Am atasat aici o imagine (am incercat sa trag niste cote pentru o vizualizare mai buna).

Totusi ma gindesc, faptul ca sta un pic inclinat este problema sau nu? Sau poate genera careva probleme in viitor la functionarea unitatii?

Va multumesc.

Attached Files



#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,123
  • Înscris: 10.07.2013
Pai vad ca a vecinului este perfect verticala! Deci?

A uitat mesterul sa monteze doua distantiere ca sa aduca unitatea la verticala?

Trebuie chemat sa monteze distantierele!Posted Image

#3
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 Nicu_B1, on 28 mai 2015 - 19:33, said:

instalatorul mi-a spus ca in principiu nu e problema...
Spune-i că practic, o vrei dreaptă. :)

#4
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
Nu cumva a montat suportii cu capu' in jos?

#5
Nicu_B1

Nicu_B1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.05.2015

 geutz, on 28 mai 2015 - 21:05, said:

Nu cumva a montat suportii cu capu' in jos?

Nu, suportul de perete pare sa fie instalat corect. Unitatea e montata ferm pe suport..nu pare sa fie problema in montajul incorect al suportului. Am mai atasat aici niste poze.
Mi se pare ciudat ca unghiul intern este asa obtuz.. am mai cautat exemple de suporturi din astea si am vazut ca intradevar sunt si din astea obtuze.

 xmanyacs77, on 28 mai 2015 - 19:41, said:

Pai vad ca a vecinului este perfect verticala! Deci?

A uitat mesterul sa monteze doua distantiere ca sa aduca unitatea la verticala?

Trebuie chemat sa monteze distantierele!Posted Image

Ar fi o solutie sa monteze doua distantiere in cele doua puncte de suport din partea din fata ca sa compenseze diferenta de unghi.
Dar va dura ceva timp pana ii voi putea aduce pe aia care au instalat sa corecteze.

Sincer sa fie nu prea ma deranjeaza aspectul estetic..Ci mai mult din punct de vedere tehnic.


http://oi62.tinypic.com/2przhau.jpg

http://oi59.tinypic.com/ioqnh4.jpg

#6
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
Misto! Mai rar vezi asemenea tiganie. Si daca ti-l monta un cioban, cred ca ar fi fost mai drept. Macar ti-a vidat instalatia, sau ti-a zis ca "in principiu" merge si-asa?

#7
light_flame

light_flame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 08.05.2015
A montat invers consolele sau nu sunt cele adecvate pentru unitate.Teoretic se moteaza putin inclinat, dar intr-o parte, pentru ca furtunul destinat evacuarii condesului sa poata fi oblic fata de unitate.

E posibil ca sa-ti lipseasca amortizoarele de vibratii ,dar nu pot sa-mi dau exact seama.Adica sa fie puse in partea spre perete si in cea spre exterior nu.

Edited by light_flame, 29 May 2015 - 03:48.


#8
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Geamul din fata aparatului nu-ti apartine?
Daca da, fa cateva poze de acolo si se poate vedea daca a montat sau nu amortizoarele.

 light_flame, on 29 mai 2015 - 03:53, said:

A montat invers consolele sau nu sunt cele adecvate pentru unitate.Teoretic se moteaza putin inclinat, dar intr-o parte, pentru ca furtunul destinat evacuarii condesului sa poata fi oblic fata de unitate.

Deloc adevarat.
Teoretic si practic se monteaza INTOTDEAUNA perfect orizontal, NICIODATA INCLINAT!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate