Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat achizitie Renault Fluence benzina 1,6 16v

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#1
mustangv8star

mustangv8star

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.05.2014
Salut,

In viitorul apropiat doresc sa achizitionez un autoturism undeva in 12000 euro, m-am orientat pe Renault fluence benzina 1,6 16v, 110cp, varianta pro sau dynamique.
Momentan detin un Logan 1,4 benzina, sunt foarte muktumit, nu am nevoie de performante, doresc doar o masina mai buna pentru familie, mai spatioasa, mai sigura.
Nu imi prea surad noile motoare supraalimentate, nu stiu cat sunt de fiabile in timp, parca si 3 cilindri... Stiti la ce ma refer.
Vreau niste sfaturi daca fac o alegere buna sau ma orientez prost, bineinteles, argumente concrete, nu doresc doar pareri nefondate si intamplari auzite din vecini.

Multumesc anticipat.

#2
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Imi place username-ul tau.

#3
mustangv8star

mustangv8star

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.05.2014
Da, asta e un vis din tinerete doar ��

#4
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
si vrei tocmai uratenia de fluence? eu nici sa o inchiriez nu-mi prea surade, mai gandeste-te

#5
mustangv8star

mustangv8star

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.05.2014
Octavian, da o sugestie. Daca te gandesti ca am Logan, cat de urat poate sa fie... :)

#6
kleeblatt

kleeblatt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.11.2014
"nu am nevoie de performante" aka nu sunt reisar = username: mustangv8

sa stii ca nu prea e diferenta mare intr-un Logan full si un fluence.

Edited by kleeblatt, 28 May 2015 - 19:21.


#7
mustangv8star

mustangv8star

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.05.2014
Ok, trebuie sa schimb in curand masina. Mai doresc ceva aer proaspat. La Dacia nu au mai schimbat mai nimic la design... Parca e cam boring.

#8
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 mustangv8star, on 28 mai 2015 - 19:19, said:

Daca te gandesti ca am Logan, cat de urat poate sa fie... Posted Image
Si eu am avut Logan, da Fluence-ul ala mi se pare urata ca porcu; pe la VW nu gasesti nimic? gen Jetta ?

#9
mustangv8star

mustangv8star

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.05.2014
Sunt de acord cu orice varianta atata timp cat nu sar din buget. Cat ma scoate un VW jetta? Fara 16000 nu cred ca scap... Trist, dar adevarat.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Legat de turbo + 3 cilindrii si fiabilitate Posted Image http://www.auto-moto...km-9445661.html

Foloseste Google Chrome si click dreapta + translate la toata pagina daca nu intelegi

Edited by MembruAnonim, 28 May 2015 - 19:53.


#11
MihaiG81

MihaiG81

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 19.06.2012
Desi au preturi bune, atat Fluence cat si Megane sunt la sfarsit de generatie, urmand sa apara modele noi in toamna.
Fluence pro e spartan la interior, ai senzatia de ieftin, chiar daca ai dotari de bun simt.  Ca si spatiu interior, sta bine. Motorul de 1,6 e deja batran, gurmand dar fiabil. La exterior arata ok, mai ales dupa facelift.

Eu unul as mai trage un pic de buget si as mai cauta variante - eventual as astepta Megane 4 pana in toamna.

Edited by MihaiG81, 28 May 2015 - 19:54.


#12
mustangv8star

mustangv8star

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.05.2014

 MembruAnonim, on 28 mai 2015 - 19:53, said:

Legat de turbo + 3 cilindrii si fiabilitate Posted Image http://www.auto-moto...km-9445661.html

Foloseste Google Chrome si click dreapta + translate la toata pagina daca nu intelegi
Sunt mai conservator din fire, dar mersi de sugestie. Articolul este interesant si aduce un punct in plus in clasamentul meu.

 MihaiG81, on 28 mai 2015 - 19:53, said:

Desi au preturi bune, atat Fluence cat si Megane sunt la sfarsit de generatie, urmand sa apara modele noi in toamna.
Fluence pro e spartan la interior, ai senzatia de ieftin, chiar daca ai dotari de bun simt.  Ca si spatiu interior, sta bine. Motorul de 1,6 e deja batran, gurmand dar fiabil. La exterior arata ok, mai ales dupa facelift.

Eu unul as mai trage un pic de buget si as mai cauta variante - eventual as astepta Megane 4 pana in toamna.
Nu astept vreun miracol sau o inovatie din partea lor, daca este end of life inseamna ca ma pot bucura de discounturi super la generatia veche. Oricum visam la un megane sport tourer, insa am mers pe varianta fluence din pricina bugetului.

#13
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Flatulence e tot un fel de Logan, dar cu motorul de pe fostul Prestige, și urât cu crengi. Dacă mi-aș căuta ceva mare, fiabil și comod în ziua de azi, mi-aș lua un Mondeo pe benzină, de când a apărut facelift-ul nou modelul 2007-2014 a avut o devalorizare cruntă, în plus încep să se gate leasing-urile și să fie date la buy-back (mașină tipică pentru șefuți la unele firme) le găsești la 8-10 mii cu 40-50k km.

#14
MihaiG81

MihaiG81

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 19.06.2012

 mustangv8star, on 28 mai 2015 - 20:01, said:

Oricum visam la un Megane sport tourer, insa am mers pe varianta fluence din pricina bugetului.

Un sport tourer chiar merita. Sunt produse in Spania parca si sunt masini solide. Mergi la dealeri, poate reusesti sa negociezi si sa nu sari prea mult din buget.

#15
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Masina nu e cine stie ce dar in niciun caz nu e tot un fel de Logan. Astea-s "rautacisme".

#16
mustangv8star

mustangv8star

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.05.2014

 underb, on 28 mai 2015 - 20:43, said:

Masina nu e cine stie ce dar in niciun caz nu e tot un fel de Logan. Astea-s "rautacisme".
Aspectul nu ma deranjeaza, asteptam totusi niste zvonuri despre noile modele de Megane etc. poate fac un deal bun la un sports tourer... Yummi...

#17
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Trecerea de la Logan la Fluence, oricum o dai e un pas inainte. Ai un confort mai bun, o tinuta de drum mai buna, o stabilitate mai buna, o servodirectie mai buna, materiale mai bune la interior, scaune cu sustinere laterala mai buna... caroserie galvarizata + airbaguri cortina. Pana la urma Fluence nu este un low cost. Iar ca alternative... nu stiu ce compacta in 3 volume cu dotari mai bune ai gasi in acesti bani. Eu as zice ca te-ai orientat ok. Alternativa eu o vad a fi Skoda Rapid dar te rog sa nu te atingi de 1.2 TSI, ci sa te uiti la 1.4 TSI. Desi e posibil sa fie mai scumpa. Nu stiu, trebuie mers la dealer si discutat. Dezavantajul lui Rapid ar fi ca facut pe platforma de masina de clasa mica. Insa nu stiu in ce masura te-ar putea deranja concret acest lucru.

#18
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
daca poti suplimenta bugetul cu 1300 de euro, sau pe acolo, te poti atinge si de o Honda civic sedan cu motor de 1.8 ca au oferte bune in perioada asta, sau fordul focus cu 1.0 ecoboost, nu s-au auzit lucruri asa de rele cu motorul acesta. Daca nu, Megane sport tourer e o varianta interesanta daca il prinzi la o oferta, mie chiar imi place cum arata, si au avut oferte parca si pe la 12-13.000 anul trecut la el.

Oricum pentru ce vrei tu trebuie mers la dealer si vazut ce oferta iti face concret, si la Ford si la Renault aparent dau discounturi bune fata de pretul de lista.

Edited by t-balt, 28 May 2015 - 22:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate