Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Recurs la o plangere contraventionala.

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
adetcc

adetcc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 07.12.2012
Am contestat o amenda de circulatie, si am pierdut. Consider ca am fost nedreptatit si vreau sa fac recurs.
Problema e ca locuiesc in Bucuresti, amenda am luat-o intr-un oras, iar domiciliul este in alt oras. Daca fac recurs dovezile prezentate in prima instanta raman, si pot aduce doar completare, sau trebuie facut dosarul din nou ?
Trebuie iar sa platesc taxa de 20 de lei ? aici fiind problema ca ma obliga sa o platesc la primaria de care apartin, cea din Buletin care e la 200km fata de unde locuiesc.
Recursul mi se cere sa-l depun la judecatoria unde s-a judecat si aia fiind tot la 200km fata de unde locuiesc in alta directie. Pot sa depun la judecatoria Bucuresti cu adresa catre judecatoria respectiva ?

Alta intrebare daca renunt, cu rezultatul sentintei pot plati in termen de 48 de ore jumatate din amenda, sau acuma se plateste intreaga. Imi vor veni acasa si cheltuielile de judecata ?

Edited by adetcc, 28 May 2015 - 12:44.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Dar sa respecti legislatia, ti-a trecut vreodata prin minte? Ca "soferi" d'astia, geme Romania. Astia sunt cei care alimenteaza stirile de la ora 5.

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013
Tot ce e in dosarul de la prima instanta ramane acolo si in argumentatia ta te vei referi la acele probe. Probe noi nu stiu daca poti aduce (nu sunt jurist/ avocat/ etc) fiind vorba de recurs, cred ca nu.

Metode de a plati o taxa judiciara de timbru ‘la distanta’ exista: OPTT, mandat postal (cu confirmare de primire sa fie mai sigur), OP obisnuit, poate si altele in functie de primarie. Uite de exemplu aici <https://www.impozite...ro/plataPF.html> ce zice Primaria Sector 1.
  • Pentru mandat postal si OP obisnuit problema principala este sa afli exact contul de trezorerie catre care trebuie sa platesti. El depinde de PF/PJ, taxa exacta, localitate. Sunt unele variatii de la an la an, deci daca gasesti o lista pe un site al Primariei respective asigura-te ca e actualizata!
  • OPTT (Ordin de Plata catre Trezorerie in Cont Tranzitoriu) ar fi cel mai bun, dar cel ce ordona plata trebuie sa aiba cont la Banca Feroviara, CEC, BCR sau RIB; plata o poate face si altcineva pentru tine, deci poti apela la o ruda/ prieten/ cunostinta care are un asemenea cont. Info necesare gasesti se site ANAF <https://static.anaf....ograme_OPFV.htm> (de exemplu ‘Anexa conturi’ si ‘Anexa primarii etc’). La BCR (nu stiu de celelalte) acest fel de plata se poate face si prin internet banking, singura problema fiind daca nu cumva instanta va avea pretentia la ‘sfanta stampila’ (ca evident un OP listat de tine nu va avea stampila pe el).
Acte se pot trimite catre instante si prin posta, fax, e-mail. Cel mai sigur si mai simplu mi se pare prin posta cu confirmare de primire (un e-mail de exemplu se poate pierde pe drum mult prea usor).

Amenda la jumatate nu cred ca se mai poate. Cred ca acel termen curge din momentul comunicarii Procesului Verbal. Plus ca din ce stiu (dar, spun din nou, nu sunt jurist/ avocat) una din conditiile pentru a beneficia de reducere este sa iti fi recunoscut vina (pe langa ca sa platesti in 2 zile lucratoare). Daca ai contestat in instanta evident nu ti-ai recunoscut vina…

Cheltuieli de judecata ai de platit numai daca este specificat explicit acest lucru (cine cat si cui are de platit) in sentinta.

Edited by sags, 28 May 2015 - 15:10.


#4
adetcc

adetcc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 07.12.2012

 myshyk, on 28 mai 2015 - 14:27, said:

Dar sa respecti legislatia, ti-a trecut vreodata prin minte? Ca "soferi" d'astia, geme Romania. Astia sunt cei care alimenteaza stirile de la ora 5.

Numai unul care nu conduce isi poate pune intrebarea de respectarea legislatiei. Pot spune sigur ca nu exista nimeni pe planeta asta care sa respecte legislatia intocmai. Cel putin in Bucuresti este imposibil, sau daca ai vrea sa o respecti mai rau vei incurca traficul si vei fi claxonat si injurat si poate si batut ! In 12 ani de cand am permis este singura amenda primita, unde greseala mea a fost ca la intrarea in sat eram in scadere cu viteza dar nu am apasat destul de tare frana, si radarul era pus chiar in dreptul indicatorului, unde indicatorul mai era si la 300m fata de prima casa, deci camp ! Asta nu a fost nicio problema mi-am recunoscut vina, problema a fost ca pe PV mi-a trecut cu totul si cu totul alt nume de familie. Judecatorul a considerat ca numele nu are nicio importanta atata timp cat cnp-ul este corect ! Ceea ce mi se pare o jignire ! (deci politistul poate sa te faca in toate felurile in loc de nume sa-ti scrie jigodie, handicapat, nebun ca doar iti scrie CNP-ul corect)

Drept protest avand in vedere ca amenzile nu genereaza dobanzi, o sa o platesc cand voi fi somat poate peste un deceniu. Nu am niciun fel de credit la nicio banca deci nu ma afecteaza cu nimic o amenda neplatita !

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013
Am mai cautat, si revin cu corectii/ precizari referitoare la termenul de 48 ore ca sa nu ramana pe aici informatia gresita:
  • Intr-adevar termenul curge de la intocmirea PV sau, dupa caz (PV intocmit in absenta persoanei vizate), de la data comunicarii acestuia catre contravenient. Ziua intocmirii/comunicarii nu ne numara.
  • Treaba ca trebuie sa iti recunosti vina nu e adevarata. Cf legii vechi <http://www.cdep.ro/p...p_act?ida=15556> puteai sa te angajezi sa platesti in 48 de ore (aceasta nu e exact acelasi lucru cu a-ti recunoaste vina, dar de ce te-ai angaja sa platesti daca te consideri nevinovat?). Acea lege a fost abrogata si inlocuita de o ordonanta <http://www.cdep.ro/p...p_act?ida=30507> unde nu mai apare asa ceva, pur si simplu poti plati 1/2 din minimul amenzii in 2 zile. Exista totusi o conditie, si anume legea care prevede contraventia sa precizeze explicit ca o asemenea facilitate este aplicabila; aceasta reducere nu este aplicabila automat oricaror contraventii din orice domeniu (celor din Codul Rutier le este aplicabila).


#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Asa, asa, esti mandru ca esti roman. Si nu permiti nimanui sa nu-ti inteleaga numele, mostenit din mosi-stramosi. Si esti bucurestean get-beget. Se cunoaste.
Doar  ca legea e lege. Nu tine cont de aceste "mici amanunte", Si se aplica intocmai. Chiar si bucurestenilor, culmea ironiei.

#7
adetcc

adetcc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 07.12.2012

 myshyk, on 28 mai 2015 - 22:02, said:

Asa, asa, esti mandru ca esti roman. Si nu permiti nimanui sa nu-ti inteleaga numele, mostenit din mosi-stramosi. Si esti bucurestean get-beget. Se cunoaste.
Doar  ca legea e lege. Nu tine cont de aceste "mici amanunte", Si se aplica intocmai. Chiar si bucurestenilor, culmea ironiei.

am scris mai sus ca am buletin de provincie. Deci nu sunt bucurestean get-beget, nici nu-mi place aceasta asociere, chiar daca am 2 ap in bucuresti nu o sa mi fac niciodata buletin de bucuresti, nici macar la masini nu as vrea nr de bucuresti. Nu are nicio treaba numele meu, nu-ti trebuie facultate pt el, pur si simplu politistul se gandea la cai verzi poate si a trecut cu totul alt nume. Cum am mai zis si la altii iti scriu un cec de 10.000 euro pt tine cu cnp-ul tau dar iti trec alt nume, sa vedem daca poti sa scoti banii aia de la banca, eu zic ca nu, asa ca de ce legea sa difere de la o institutie la alta ?  E cumva mai presus o banca decat politia ?

#8
adetcc

adetcc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 07.12.2012
@sags , am o intrebare, cat de proasta sau interpretabila este facuta legea ?
In OG 2/2001 art 16 si 17, nu face referire niciunul la gresirea numelui, ci doar sa fie completat, sau sa lipseasca fara desavarsire.  M-am hotarat si fac recurs, in plus am de gand sa cer si bani pe taxele de timbru.  Pai pe mine ma cheama Donald Duck si ala trece la nume Mickey Mouse ?

#9
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009
Poti sa faci,dar o sa pierzi si recursul. In penal exista "indreptarea erorii materiale. In contraventional,judecatorul a decis ca esti vinovat de savarsirea contraventiei iar o greseala doar la consemnarea numelui,celelalte date fiind corecte,nu constituie motiv de anulare a pv.

#10
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

 adetcc, on 28 mai 2015 - 17:36, said:

Asta nu a fost nicio problema mi-am recunoscut vina, problema a fost ca pe PV mi-a trecut cu totul si cu totul alt nume de familie. Judecatorul a considerat ca numele nu are nicio importanta atata timp cat cnp-ul este corect ! Ceea ce mi se pare o jignire !


Ce nesimtiti, domle, judecatorii astia !!!!

Edited by Wittmann2, 07 June 2015 - 16:50.


#11
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Dar domnul politist, platit de la buget bineinteles, nu poate sa scrie numele corect ?

Eu asa lasa amenda sa o plateasca ala care are numele si as spune ca CNP-ul e gresit si amenda e a altuia.;)

#12
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Din pacate asta e justitia in Romania!Exista si lege privind cazul de nulitate absoluta a unui PV.Se respecta?Nu!Cica esti naiv, daca te legi de amanunte de acest gen.Mie nu mi-au completat tot CNP-ul si au pus si martor mincinos, de radeau aia in sala de tribunal, la ce aberatii zicea!Omul nu stia nici, de ce a fost chemat acolo....in fine, a castigat militia si basca prin neprezentare.Culmea agentul si-a scris doar o parte din nume, nu tot numele intreg.E greu sa lupti cu sistemul!E imposibil, ca simplu cetatean.

Am patiti-o si eu, militienii-da militienii, stateau la doar cca 300 de metri de intrarea in localitare si radarul bate la 1,5 km.M-au pozat-filmat la 150 de metri de indicatorul de intrare in sat-era un sat, fara case in acea zona, ziua, soare, vara, niciun pieton sau alte alea, drum drept ca in palma.Acolo s-a gasit echipajul sa stea si sa combata viteza....halal.Pe ei nu ii vede nimeni, cand conduc vorbind la telefon, depasind aiurea, oprind aiurea, intorcand aiurea etc.Am mers odata in spatele unei masini de militie, o bucata de drum mai mare!Credeti ca respecta legea circulatiei si mergea cu viteza legala?Nu...nicidecum si nu era in misiune!Credeti ca depaseau cum si unde trebuie?Nuuu!In loc sa fie exemple, ei sfideaza legea si ceilalti soferi!Cine sa ii reclame pe ei, cine sa ii prinda?Nimeni desigur.Ei fac doar ce vor, daca vor si cum vor ei!Stat in stat si cica sunt functionari publici platiti de la bugetul statului si lucreaza in slujba cetatenului si a ordinii publice!

Sa il vad eu pe ala care reduce viteza de la 100-110 km /h la 50, asa brusc, cand indicatorul apare brusc dupa o curba.Ce faci?Te bagi cu piciorul in pedala de frana si o calci...nu?Ca altfel sta militia si te ia cu radarul la doar 100 de metri de indicator.Cica ai depasit viteza legala!Posted Image Ce sa mai vorbim!

Acum hai sariti pe mine si faceti-mi morala....!Nu mai comentez nimic, mie scarba!

Edited by arab, 07 June 2015 - 21:36.


#13
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

 alexa32, on 07 iunie 2015 - 20:43, said:

Dar domnul politist, platit de la buget bineinteles, nu poate sa scrie numele corect ?
Dar domnul politist, caruia i se trag impozite din salar exact ca oricarui alt cetatean, poate sa greaseasca ca orice alt om. Si politistul provine tot din popor, bun sau rau, nu-i un robot care sa nu greseasca.
Iar in acest caz, este o eroare materiala minora care nu a produs pagube reclamantului astfel incat sa fie necesara anularea procesului verbal.

 arab, on 07 iunie 2015 - 21:33, said:

Sa il vad eu pe ala care reduce viteza de la 100-110 km /h la 50, asa brusc, cand indicatorul apare brusc dupa o curba.Ce faci?Te bagi cu piciorul in pedala de frana si o calci...nu?Ca altfel sta militia si te ia cu radarul la doar 100 de metri de indicator.
Da, exact asa sa faci! Dar nu pentru ca sta radarul, ca poate copilul lui arab intr-un moment de neatentie scapa cu bicicleta-n drum si vi si il omori, ca tu ai avut 130Kmh si doar n-o sa incetinesti inainte de intrarea in sat...

Edited by Lipsum, 08 June 2015 - 14:31.


#14
adetcc

adetcc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 07.12.2012
deci politistul nu-i robot si are voie sa greseasca ? Pai in cazul asta sa plateasca si el, greseala se plateste. Eu lucrez cu foarte multe procese verbale, in domeniul meu, de lucrari ascunse, de receptie calitativa, de punere in functiune,  de faze determinante, de finalizarea lucrarilor, etc...., si pot spune ca nu ai voie sa faci corecturi, stersaturi, sau taieri, de greseli nici nu se pune vorba - se rupe din start si se face altul.

#15
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
N-are ce sa plateasca caci prin eroarea materiala nu ti-a produs nici o paguba. In plus, si daca ti-ar fi produs o paguba, tot nu ar fi platit nimic pentru ca instanta ar fi anulat respectivul act care a pricinuit paguba.
In rest, eu zic sa-ti vezi de lucrarile tale ca nu intereseaza pe nimeni cu ce te ocupi, doar sa fi mai atent cand conduci ca, din pacate, in trafic suntem cu totii implicati. Eventual poti face meditatii pentru niste cursuri de barbatie, ca pana acum n-ai dovedit ca-ti poti asuma greseala facuta.

Edited by Lipsum, 09 June 2015 - 17:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate