Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Cine controlează activitatea comitetelor de la blocurile de locuințe ?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013
Am și eu o problemă. Locuiesc într-un bloc de apartamente de proprietari, am ales cu toții acum un an un comitet al blocului. Problema este următoarea : acest comitet , în frunte cu președintele se comportă de parcă ar fi blocul lor. Iau ce decizii vor,fac numai ce vor ei, cei 5-6 oameni din comitet. Întrebarea mea este următoarea : putem fi apărați de reprezentanții statului în fața abuzurilor acestui comitet de bloc ? Unde ne putem adresa ? Cărei instituții ? Am înțeles că situația nu e de competența poliției. Cine poate să vină la bloc să verifice activitatea și deciziile comitetului blocului ? Am încercat câteva apartamente să facem o adunare, să i dam jos, un fel de revoluție dar sunt mulți bătrâni care preferă să îndure și nu ne-am adunat suficienți. Deci singura noastră speranță că abuzurile vor înceta este să ne adresăm unui corp de control. Dar unde ? Vă rugăm să ne ajutați. Mulțumim.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
comitetul asta fiind si asociatia de proprietari?

#3
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Din primarie...au un birou pe acolo...

#4
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013

View Postslai, on 28 mai 2015 - 11:56, said:

comitetul asta fiind si asociatia de proprietari?
Da, sunt din blocul nostru,vecini cu noi,președintele are ștampilele cu asociația blocului de proprietari....

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Poti sa da exemple de 2-3 abuzuri, care ti se par mai importante?

#6
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
aveti inlocuitori ? Daca DA.
Atunci mergeti din usa in usa si convocati o adunare a celor care sunt impotriva lor .......
Faceti de asa natura sa ii prindeti la intrare pe acesti babalaci, si bombardatii cu intrebari.

Edited by Mihai_3, 28 May 2015 - 12:06.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Asociaţia de proprietari funcţionează pe bază de hotărâri adoptate de majoritatea membrilor. Când nu-ţi convine ce s-a hotărât prima dată trebuie să te gândeşti când ai fost ultima dată la o astfel de adunare. La noi în bloc, deciziile se iau cu votul celor cu întreţinerea la zi, cei cu restanţe evitând să dea ochii cu administratora. Ghici cine sunt cei care se plând întotdeauna că nu şi-au spus părerea ...

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View PostMembruAnonim, on 28 mai 2015 - 12:07, said:

Asociaţia de proprietari funcţionează pe bază de hotărâri adoptate de majoritatea membrilor. Când nu-ţi convine ce s-a hotărât prima dată trebuie să te gândeşti când ai fost ultima dată la o astfel de adunare. La noi în bloc, deciziile se iau cu votul celor cu întreţinerea la zi, cei cu restanţe evitând să dea ochii cu administratora. Ghici cine sunt cei care se plând întotdeauna că nu şi-au spus părerea ...

Restantierii sunt mereu cu gura mare in orice asociatie de proprietari!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 28 May 2015 - 12:10.


#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cititi Legea 230/2007 si vedeti ce anume au facut. Daca veti crede ca au incalcat legea, reclamati la Primaria de sector/localitate.

Ca regula de functionare a unei administratii de bloc:
  • Comitetul este format din numar impar de membrii ai Asociatiei (nu toti proprietarii sunt membrii asociatiei, dar toti membrii asociatiei sunt proprietari in bloc)
  • Presedintelee asociatiei este, de principiu, si presedintele comitetului. Depinde foarte mult de regulamentul intern de la infiintarea Asociatiei (sau cu modificarile aduse in timp)
  • Cenzorul trebuie sa vegheze asupra legalitatii la ce se intampla in bloc (nu doar sa verifice facturile)


#10
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013

View PostMihai_3, on 28 mai 2015 - 12:03, said:

aveti inlocuitori ? Daca DA.
Atunci mergeti din usa in usa si convocati o adunare a celor care sunt impotriva lor .......
Faceti de asa natura sa ii prindeti la intrare pe acesti babalaci, si bombardatii cu intrebari.
Mulțumesc Mihai_3,cred că e ok ce spui tu, o să mai încercăm odată să ne adunăm,din ușă în ușă. Dacă tot nu reușim,o să facem un memoriu la pimăria de sector,poate pot face dânșii ceva.

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Cam aşa este la bloc, angajații devin rapid stăpînii angajatorilor, adică ai celor ce îi plătesc.

La noi la fel, fac ce vor pentru că lumea nu se prezintă la şedințe.

La o scară mai mică au tupeul politicienilor cînd văd că populația este dezbinată.

#12
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013

View Postcrisstonne, on 28 mai 2015 - 12:14, said:

Cam așa este la bloc, angajații devin rapid stăpĂźnii angajatorilor, adică ai celor ce Ăźi plătesc.

La noi la fel, fac ce vor pentru că lumea nu se prezintă la ședințe.

La o scară mai mică au tupeul politicienilor cĂźnd văd că populația este dezbinată.
Așa este, dezbinată și nepăsătoare. Vorba aceea : somnul națiunii naște monștri.

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Din pacate, se merge din inertie. Sunt multi proprietari care cumpara si apoi inchiriaza, fara sa-i intereseze ce se intampla. Culmea, desi in contractul de chirie este prevazut ca plata intretinerii este de datoria chiriasului, se mira de ce sunt chemati ei in judecata pentru neplata si nu chiriasul...

#14
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Primăria primeşte sesizări şi vine în control dacă reclami că s-a încălcat legea (adică, că s-au comis ilegalităţi în chestiunile financiare, cum ar fi listele de întreţinere, cheltuieli, etc - există o legislaţie destul de complicată a asociaţiilor de proprietari, de-aia, teoretic, există cenzor care verifică că totul e ok cf legii). Pune-te serios la punct cu legislaţia şi vezi dacă îţi dă cîştig de cauză sau nu. Dacă îi prinzi cu fofîrlica, mergi cu reclamaţia scrisă la preşedinte, ameninţă-l că o trimiţi, şi vezi dacă cedează sau nu.

Dacă însă ai nemulţumiri pe chestiuni ne-financiare, e mai complicat, în principiu cîştigă cel cu gura mai mare.

#15
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013
Și dacă reclam la primărie că in loc să schimbe robineții de la subsol sau să refacă ghena pe etaje că e ruptă tabla ,ei au cheltuit banii și au pus uși de termopan in locul celor de tablă care erau ok ? Nu se sesizează primăria ? Nu ne ajută ?

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu cred ca va poate ajuta. Prioritatile vi le stabiliti voi, prin alesii vostri. Voi doar puteti sa va adunati in numar  procentual de 50 +1 si sa-i schimbati. Statul, primaria/politia se pot baga in cazul unor ilegalitati.

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Se cheama deturnare de fonduri, dar o sa fie cam greu de dovedit, deoarece banii folositi sunt pentru reparatii (generic vorbind). Trebuie sa aveti in fata raportul cenzorului. Vezi ca trebuia sa se faca o adunare generala pana in martie in care sa se prezinte raportul de activitate pe anul trecut si bugetul pe anul curent.

De asemenea, mai verifica (aveti dreptul) statutul asociatiei. Acolo veti gasi perioada mandatului membrilor (presedinte, cenzor, comitet). Daca nu au un termen (1-2-3 ani) singura varianta sa-i dati jos e sa-i reclamati. In cazul in care se constata ilegalitati, se poate intruni adunarea generala a asociatiei si sa-i schimbati.

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View Postgerys, on 28 mai 2015 - 11:52, said:

Am şi eu o problemă. Locuiesc într-un bloc de apartamente de proprietari, am ales cu toţii acum un an un comitet al blocului. Problema este următoarea : acest comitet , în frunte cu preşedintele se comportă de parcă ar fi blocul lor. Iau ce decizii vor,fac numai ce vor ei, cei 5-6 oameni din comitet. Întrebarea mea este următoarea : putem fi apăraţi de reprezentanţii statului în faţa abuzurilor acestui comitet de bloc ? Unde ne putem adresa ? Cărei instituţii ? Am înţeles că situaţia nu e de competenţa poliţiei. Cine poate să vină la bloc să verifice activitatea şi deciziile comitetului blocului ? Am încercat câteva apartamente să facem o adunare, să i dam jos, un fel de revoluţie dar sunt mulţi bătrâni care preferă să îndure şi nu ne-am adunat suficienţi. Deci singura noastră speranţă că abuzurile vor înceta este să ne adresăm unui corp de control. Dar unde ? Vă rugăm să ne ajutaţi. Mulţumim.

daca asociatia de proprietari este inscrisa (plateste cotizatie lunara) in federatia/uniunea asociatiilor de proprietari din orasul tau, puteti solicita la uniunea respectiva sa efectueze un control, pentru a verifica legalitatea deciziilor luate de comitet, daca gestiunea asociatiei este corect intocmita, etc.
si primaria are un serviciu care ar trebui sa se ocupe de indrumarea si sprijinul asociatiilor de proprietari. alte detalii nu stiu, din pacate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate