Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Sfat achizitie PC Gaming între 2000 - 2500 lei maxim

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Robert_G101

Robert_G101

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.05.2015
Bună ziua, aș dori să achiziționez un PC pentru gaming, dar nu știu exact când anume voi dispune de banii necesari (poate dura și o lună), m-am gândit la o configurație cu un procesor i3, 6 sau 8 GB Ram DDR3 și la o placă video mai bună, dar nu mă prea pricep ce să aleg.

1. La ce va fi folosit PC-ul - la jocuri, YouTube, și rareori poate și streaming.

2. Bugetul maxim - 2500 este maxim

3. Rezolutia si diagonala monitorului (existent, sau daca nu detii, doresti unul ?) - Cel existent este de 1280 x 1024, prefer să-mi iau unul nou de minim 1600 x 900, și să folosesc primul ca al doilea monitor în caz că fac streaming.

4. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem; - Se vor păstra doar perifericile și monitorul, restul sunt destul de vechi.

5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda) - Prefer să merg pe jos la magazin și să achiziționez de acolo (nu am înredere în curier ca să-mi facă terci componentele), locuiesc în Iași deocamdată, sunt magazinele Emag și Altex. S-ar putea să mă mut în curând la Galați, dar și acolo sunt aceste magazine.

Mulțumesc pentru înțelegere.

#2
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
La cum sunt ambalate produsele, sansa sa ti le faca terci curierul e aproape nula. Asadar, lasa eMag'ul si Altex'ul si ia de unde'i mai ieftin.

Luna asta scoteai ceva frumos la PC Garage, ca aveai sursa cadou, dar pana luna viitoare, nu prea stim ce va fi.

Asadar, revii cu 1-2 zile inainte de achizitie si vedem ce va fi.

#3
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Ai rabdare pana la Black Friday...poate mai scade si dolarul putin.

#4
Robert_G101

Robert_G101

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.05.2015

View Postgeorgik12, on 28 mai 2015 - 10:09, said:

La cum sunt ambalate produsele, sansa sa ti le faca terci curierul e aproape nula. Asadar, lasa eMag'ul si Altex'ul si ia de unde'i mai ieftin.

Luna asta scoteai ceva frumos la PC Garage, ca aveai sursa cadou, dar pana luna viitoare, nu prea stim ce va fi.

Asadar, revii cu 1-2 zile inainte de achizitie si vedem ce va fi.

Man eu nu prea am încredere in PC Garage, cred că sunt și alte magazine mai bune unde să găsesc oferte și mai bune...

#5
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai cauta-le.

nu inteleg de ce nu ai avea incredere intr-un magazin care are 10 ani in spate si e destul de renumit. crezi ca daca ei chiar aveau probleme astfel incat sa nu poti avea incredere in ei, mai deveneau atat de cunoscuti?

sunt diverse oferte la diverse magazine in diverse perioade. oferta de la garaj (care nu stiu daca mai e) era foarte ok ca primea sursa BUNA moca.

cum a zis si gik, cand ai banii revii atunci si iti facem o configuratie cu ofertele de atunci si in functie de bugetul real si nu cel presupus.

Edited by shmu, 28 May 2015 - 10:28.


#6
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

View PostRobert_G101, on 28 mai 2015 - 10:22, said:

Man eu nu prea am încredere in PC Garage, cred că sunt și alte magazine mai bune unde să găsesc oferte și mai bune...
Dar ai incredere in Altex.
Bun asa. :))

Mai bine zi ca n-ai incredere in online, ca esti mai credibil.

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostRobert_G101, on 28 mai 2015 - 10:22, said:


Man eu nu prea am încredere in PC Garage, cred că sunt și alte magazine mai bune unde să găsesc oferte și mai bune...

De câte ori ai cumpărat de la ei?

#8
Robert_G101

Robert_G101

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.05.2015
Nu am încredere în PC Garage* pentru că am comandat odată de la ei un microfon Somic Danyin și căști Hama Over-Ear în decembrie anul trecut și am așteptat o săptămână până să-mi ajungă coletul. Am mai multă încredere în eMag pentru că mi-a ajuns un colet după 3 zile de la achiziție (comanda fiind dată într-o sâmbătă dupamiază luna asta)

View Postgumball3000, on 28 mai 2015 - 11:05, said:

De câte ori ai cumpărat de la ei?

View Postgeorgik12, on 28 mai 2015 - 10:53, said:

Dar ai incredere in Altex.
Bun asa. Posted Image)

Mai bine zi ca n-ai incredere in online, ca esti mai credibil.

Am dat doar un exemplu, nu am luat de la ei niciun produs până acuma, mă axez mai mult pe eMag.

Edited by Robert_G101, 28 May 2015 - 11:34.


#9
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Pai daca comanzi produse disponibile in stoc furnizor, care ajung intr-un termen mare de livrare, normal ca ai de asteptat.
Ia comanda de la eMag ceva in stoc furnizor sa vezi cum stai si pana la 2 saptamani pana ajunge.

#10
bogocnb

bogocnb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 20.03.2006
Cu monitor inclus nu-ti dau sperante la cv cat de cat. Du bugetul la minim 3.000, nu o sa regreti.

#11
Robert_G101

Robert_G101

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.05.2015

View Postbogocnb, on 28 mai 2015 - 11:49, said:

Cu monitor inclus nu-ti dau sperante la cv cat de cat. Du bugetul la minim 3.000, nu o sa regreti.

Nu vreau monitor inclus, voi lua unul in viitor cand voi avea mai multi bani, si poate prind si o oferta buna.

#12
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostRobert_G101, on 28 mai 2015 - 11:33, said:

Nu am încredere în PC Garage* pentru că am comandat odată de la ei un microfon Somic Danyin și căști Hama Over-Ear în decembrie anul trecut și am așteptat o săptămână până să-mi ajungă coletul. Am mai multă încredere în eMag pentru că mi-a ajuns un colet după 3 zile de la achiziție (comanda fiind dată într-o sâmbătă dupamiază luna asta)
sa inteleg ca nu ai incredere pentru ca nu ti-a sosit coletul mai devreme? cum vine asta?

eu la garaj chiar am avut "problema" asta ca mi-a venit imprimanta dupa o saptamana - dat comanda miercuri sau joi, vineri a fost circulatia paralizata din cauza zapezii, trebuiau sa ajunga luni, dar surpriza, luni seara nu a ajuns, marti nu stiau unde e imprimanta mea si a sosit abia miercuri pentru ca furnizorul a uitat sa o trimita. unde e vina lor? pai nu prea e Posted Image

in general faptul ca un produs intarzie nu e vina magazinului pentru ca nu il au pe stoc in general si trebuie luat de la furnizor. si de obicei ala mai face incurcaturi sau intarzie.

eu zic sa ne oprim aici si sa revii cand ai banii. si mai ales sa termini cu ideile astea aiurea ca rezultatul se va vedea in buzunarul tau - nu cred ca vrei sa dai 50-100 lei in plus doar ca sa iei de la un magazin pe care tu il consideri "de incredere" ca iti aduce coletul in 2-3 zile. sau sa iei ceva mai prost / naspa doar pentru ca magazinul nu are o gama variata de produse IT (a se citi altex, flanco, etc)

Edited by shmu, 28 May 2015 - 12:13.


#13
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005

View Postshmu, on 28 mai 2015 - 10:28, said:

nu inteleg de ce nu ai avea incredere intr-un magazin care are 10 ani in spate si e destul de renumit. crezi ca daca ei chiar aveau probleme astfel incat sa

Ca o completare, nu trebuie sâ îți fie frică de un anumit magazin renumit doar pentru că ai citit pe net că unii au avut diverse probleme cu unele produse, asta se poate întampla oricui, doar nu le produc ei sau le fac ei teste de verificare. Sâ îți fie frică să cumperi de pe site-uri obscure de care nu a auzit nimeni și care au prețuri foarte mici, acolo clar e țeapă. Eu am luat de la Altex ultimul upgrade și este totul ok au mers din prima. Dacă e să ai ghinion poți să iei și de la mama producătorului.

Edited by gerbil, 28 May 2015 - 16:44.


#14
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Nu-ti face niciun curier varza componentele...Iar daca iti e frica si de garantii, sa stii ca ele sunt oferite de catre furnizor, iar cam toate magazinele au acelasi furnizor la componente de calculatoare, deci ia de unde gasesti mai ieftin. Nu mai fii asa paranoic.

Edited by Robiacs, 31 May 2015 - 11:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate