Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Contract Comodat pentru PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
ad_robotics

ad_robotics

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.05.2015
Buna,
Ieri mi-am rezervat numele de firma pentru PFA si urmatorul pas ar fi sa-mi fac un contract de comodat cu proprietarul.
Aici apare o parte pe care nu o inteleg si va rog sa imi clarificati.
Eu locuiesc intr-un apartament asa pe ochi frumosi, adica fara contract de nici un fel. PFA-ul si aceasta locuinta sunt intr-un judet si adresa mea de pe buletin e din alt judet.
Doresc sa fac sediul PFA-ului sa fie acest apartament in care locuiesc.

Ceea ce nu inteleg - sunt 2 feluri de contracte de comodat? Una normala si un pentru PFA?
Alta chestie - Daca semnez un contract de comodat cu proprietarul si ma semnez cu Subsemnatul "Pop Ion" [...] in calitate de "PFA", atunci palesc doua pasari cu aceasi piatra?
Adica asa voi avea un contract in care scrie ca eu locuiesc acolo legal + ca am voie sa-l folosesc ca si sediu?
Dupa semnarea contractului, eu ma voi semna pe orice alte acte cu aceasta adresa din contractul de comodat sau cu adresa din buletin ca domiciliu/resedinta?

Cred ca aceasta situatie se intalneste des, maiales la studenti.
Va multumesc.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,848
  • Înscris: 25.01.2007
ai intrebat la reg. comertului daca iti accepta contract de comodat semnat in nume propriu? ca pe aici nu accepta decat notarial.

Edited by slai, 28 May 2015 - 07:48.


#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
am inteles ca nu se mai legalizeaza contractul de comodat!!!
e doar o hartie pe care-o semnezi tu si propietarul fara alte acte justificative...

#4
ad_robotics

ad_robotics

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.05.2015
Nu am intrebat dar am impresia ca nu trebuie dus la notar.
Cum ramane cu restul intrebarilor? :)

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002

View PostNero-d, on 28 mai 2015 - 07:50, said:

am inteles ca nu se mai legalizeaza contractul de comodat!!!
e doar o hartie pe care-o semnezi tu si propietarul fara alte acte justificative...
acu o luna am legalizat asa ceva la notar. intre mine si mine ca PFA.... :) spatiul in care activez e pe mine personal si imi trebuia act de detinere spatiu pt pfa.

#6
ad_robotics

ad_robotics

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.05.2015

Quote

acu o luna am legalizat asa ceva la notar. intre mine si mine ca PFA.... :) spatiul in care activez e pe mine personal si imi trebuia act de detinere spatiu pt pfa.
Deci imi fac eu un contract de comodat cu proprietarul si apoi mai fac unul intre mine si mine ca PFA?

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca ii trebuie doar PFA-ului, fa intre proprietar si PFA, fara sa mai faci si tu (ca persoana). PFA are nevoie de sediu, tu ai deja domiciliu. Sediul PFA nu e obligatoriu sa fie domiciliul "patronului" (adica a ta). Doar ca la cheltuieli poti avea deduceri proportionale pe care le mai scutesti din impozit (daca e in sistem real).

#8
alin g

alin g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 08.10.2006
Eu am facut doar contract de comodat intre mine si proprietar pt o camera,unde este spatiul de lucru.Propritarul nici nu a fost prezent.Vezi ca la bloc e posibil sa ai nevoie de acordul vecinilor.

#9
ad_robotics

ad_robotics

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.05.2015

Quote

Daca ii trebuie doar PFA-ului, fa intre proprietar si PFA, fara sa mai faci si tu (ca persoana).
Domiciliul meu din buletin este in alt judet.

Quote

Eu am facut doar contract de comodat intre mine si proprietar

Deci cum fac contractul intre mine si proprietar sau intre PFA si proprietar?

Edited by ad_robotics, 28 May 2015 - 08:27.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Contractul de comodat nu trebuie inregistrat la notar (asta nu inseamna ca te refuza daca insisti, e bun si banul tau pana la urma).
La inceput se face contractul intre proprietar si persoana fizica (ce urmeaza a deveni PFA). Dupa ce devii PFA si vei mai reinoi perioada ori alte schimbari, atunci se incheie intre proprietar si PFA (cand exista entitatea).

Povestea cu domiciliul tine de alte legi si evidenta populatiei, chiar daca mentionezi faptul ca pe langa sediul activitatii va fi si spatiu de locuit tot va trebui mers la cei cu evidenta si declara schimbarea iar in schimb primesti un act ce atesta asta.

Edited by neagu_laurentiu, 28 May 2015 - 08:35.


#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postad_robotics, on 28 mai 2015 - 08:24, said:

Domiciliul meu din buletin este in alt judet.


Deci cum fac contractul intre mine si proprietar sau intre PFA si proprietar?

PFA si proprietar. PFA inca nu "domiciliaza" nicaieri. Nu are relevanta adresa ta din buletin. Poti sta si la un prieten acasa sa-ti desfasori activitatea in alta parte. Dar MARE ATENTIE: o PFA poate desfasura activitate doar in localitatea unde isi are autorizata activitatea. Adica daca tu esti din Ilfov, sa zicem, si PFA are sediul si activitatea in Bucuresti, nu poti desfasura activitatea in Ilfov (chiar daca teritorial Bucuresti e in Ilfov, sunt unitati administrative diferite, cu prefecti diferiti). Trebuie sa ceri (parca doar asta se face) la primaria unde vrei sa activezi, si lucrezi acolo.

#12
ad_robotics

ad_robotics

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.05.2015

Quote

pe langa sediul activitatii va fi si spatiu de locuit
In cazul in care locuiesc in sediu, ce alte obligatii am, ce legi incalc daca nu fac nimica si unde ma duc sa rezolv.

Sau altfel intrebat, pe cine intereseaza eu defapt unde locuiesc?

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Vezi pe net legea cu evidenta populatiei. Trebuie sa te inregistrezi si la bloc in cartea de imobil, teoretic administratorul de acolo s-ar sesiza, alti vecini etc. Insa sunt mii de astfel de cazuri cand nu-s inregistrate.

#14
ad_robotics

ad_robotics

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.05.2015
Care ar fi cea mai rapida solutie pentru problema cu unde locuiesc legal? Un contract de inchiriere si atat?

#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca e bloc, citeste Legea 230/2007 (legea asociatilor de propietari). In mod normal, daca va fi doar sediu (fara activitate acolo), doar acordul scris al proprietarilor direct implicati (sus-jos-stanga-dreapta, cei care au perete comun cu proprietatea respectiva). Daca va fi si punct de lucru (adica vei lucra efectiv acolo), pe langa acord, depui si o cerere la administratia blocului (fara alte formalitati). Vezi ca sunt forumuri (in special al programelor de contabilitate specializate) care iti ofera asistenta specializata. Aici iti oferim un suport minimal, sa stii de unde sa incepi.

PS: sper ca ai citit legea PFA ...

View Postad_robotics, on 28 mai 2015 - 09:54, said:

Care ar fi cea mai rapida solutie pentru problema cu unde locuiesc legal? Un contract de inchiriere si atat?

Cel mai simplu contract de vanzare-cumparare... Dar orice contract (chirie, de comodat, etc) e valabil. In spatiul respectiv, poti inchiria doar o camera (din X cate sunt) si se poate locui in restul.

#16
ad_robotics

ad_robotics

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.05.2015

Quote

Dar orice contract (chirie, de comodat, etc) e valabil.

Am inteles bine urmatorul lucru -
Ca sa n-am probleme cu unde locuiesc inchei un contract de comodat intre mine si proprietar ca sa locuiesc legal acolo.
Apoi fac un alt contract de comodat intre "Subsemnatul Pop Ion PFA" si proprietarul ca sa am acolo sediul. (la subsemnat scriu numele meu si bifez mai jos la "in calitate de PFA" sau scriu numele PFA-ului si bifez mai jos tot PFA?)

Am inteles bine?

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
"Contract incheiat intre PROPRIETAR Gheorghe Vasile si Pop Ion". Presupunand ca proprietarul e de acord (si sa scrie ca e de acord cu subinchirierea) si PFA e in curs de infiintare (e nevoie de sediu social pentru a putea functiona si a fi luat la Regsitrul Comertului.).

La fel de bine, pot fi 2 contracte:
  • intre proprietar si Pop Ion
  • intre proprietar si PFA Pop Ion
Conditie: sa nu se suprapuna spatiile (adica sa fie o diferetntiere intre camera unde e sediul PFA si camera unde doarme Pop Ion)

#18
ad_robotics

ad_robotics

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.05.2015
Contractul de comodat il dau in original, xerox sau copie legalizata cand infiintez PFA-ul?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate