Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfaturi, incinta amplificator.

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
busnaluci

busnaluci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.09.2013
Salut!
Am boxele astea http://olx.ro/oferta...html#783c088c69 pe acasa si ma gandeam ca proiect de vara sa imi fac un sistem din ele. Am nevoie de un amplificator sa le miste (ceva de buget, pentru un apartament mic 2 camere) si de incinta pentru ele. Amplificatorul, ma gandeam sa fie http://www.aliexpres...906179.html  
1. Daca ramane amplificatorul asta, vreau sa ii folosesc si iesirea pentru bass (cea verde din poză)  deci ce imi recomandati dintre:
http://olx.ro/oferta...html#cfb121be86
http://olx.ro/oferta...html#b4cb0ac0c7
2. Proiect pentru incinta acustica pentru boxele alea, ceva? (detin abilitatile de tamplarie necesare)
3. Pe amplificator scrie 2A 12V... maxim 18 V . Ce transformator/alimentare recomandati pentru acasa?

Dublu post, End topic, please!

#2
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Da. Una la mana, difuzoarele auto in casa nu suna bine. Am citit multe opinii legate de asta. Plus ca trebuiesc convertite pe 230V (sper sa nu ma insel).

Ma indoiesc ca o sa iasa o boxa stralucita, folosind difuzoare auto. Alti parametri TS, alte reguli privind volumul incintei si frecventa de taiere, filtrele... tot. Sunt difuzoare gandite special pentru acasa, si difuzoare gandite special pentru auto.

Si nu stiu cum o sa poti integra acel subwoofer in sistemul audio rezultat. Dpdv audio, tot ansamblul o sa cante, dar nu cred ca la calitatea unor boxe (gata facute) gandite pentru home-use.

Totusi, nu te impiedica nimeni sa incerci.

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Difuzoarele respective de auto sunt niste difuzoare care trebuie sa stea acolo unde le este locul, adica in portiera auto.
Daca dispui de bani si timp de irosit poti incerca . Poti capata experienta .
Munca in zadar, bani irositi degeaba.

Nu exista conversie pentru difuzoare (gen de la 12 la 230V). Amplificatorul care transmite semnalul la difuzoare este responsabil de asta. Mai corect este modul in care acest amplificator este alimentat.

Edited by keta, 28 May 2015 - 02:08.


#4
bogocnb

bogocnb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 20.03.2006
Nu o sa fie o realizare placuta cu difuzorele auto, nu recomand.

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sper ca n-ai luat-o de buna ca acel amplificatoras o sa-ti scoata 200W, cum scrie pe site. 2A 12V inseamna 24W consum, la iesire scoate maxim ceva mai mult de jumatate, deci nu merita sa te strofoci pt niste boxe de 5W.

#6
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Ai dreptate.

Legat de cei 5W, in teorie depinde de sensitivitatea boxelor... daca au 89 dB / W / m, se vor auzi tare si la 5W. Dar despic firul in patru, nu cred ca difuzoarele au sensitivitate asa mare, in cazul nostru.

Edited by motanu44, 28 May 2015 - 10:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate