Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Iesire audio optica - adaptor jack

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Salut!
Exista vreo posibilitate ca dintr-o iesire audio optica sa scot semnal pentru un sistem audio 5.1 (Semnalul iesit sa fie neaparat 5.1) care nu are intrare optica?
Un fel de adaptor unde la un capat are o intrare optica iar la celalalt capat sa aibe cele trei intrari jack pentru sistemul 5.1

Multumesc!

Edited by AndyM, 27 May 2015 - 19:38.


#2
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Tu cauti, de fapt, un convertor digital / analog multicanal.

Fiio E 07 accepta multicanal pe optic, dar face downmix la stereo.

Nu prea stiu modele cu input multicanal optic. Cam toate solutiile merg catre HDMI.

Edited by bibiaudiofil, 27 May 2015 - 19:48.


#3
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Am nevoie pentru un Macbook. Are un jack si o intrare optica. Nu as vrea sa ma complic cu o placa audio externa, asa ca solutia ar fi sa scot din intrarea optica semnal 5.1 pentru boxe.

#4
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Orice dispozitiv ai conecta la iesirea optica a Macbookului ( care sa scoata semnal analogic ) va fi o placa de sunet externa ( sau DAC, sau procesor multicanal, sau cum vrei tu sa-i spui ). Nu ai cum sa nu te complici. Daca ai MacBook, o idee mai buna e sa conectezi un dispozitiv extern pe USB. O sa gasesti mai greu placi externe multicanal cu intrare optica.

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
http://www.ebay.co.u...=item339a4dbde1
http://www.ebay.co.u...=item4d20c8eb65

#6
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Am inteles. Atunci o sa ma multumesc cu sunet stereo pe toate cele 5 canale, fiindca vreau sa merg pe ideea de comoditate, nu sa ma complic cu paienjenis pe langa. Posted Image
Oricum aveam nevoie pentru muzica, nu filme surround.

Merci de info!

Edited by AndyM, 27 May 2015 - 21:45.


#7
bbchip44

bbchip44

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 14.05.2008
Cea mai buna si simpla solutie e un amplificator cu intrare optica si in el bagi cele 5 boxe plus sub-ul. Eu am exact setupul de care vorbesti si e superb, fie ca e vorba de muzica sau filme. Pe statie am dat 300 de lei, SH, si are atat optic cat si coaxial. Daca vrei doar pentru muzica, nu prea merita investitia pentru ca muzica, in marea ei parte, e stereo. Exceptie fac genurile muzicale ca opera sau simfoniile. De exemplu, Metallica&Symphony se aude sublim - ai vocea pe stereo si instrumentele divizate pe suround. Si mai tine cont ca trebuie sa ai si fisierele tot in 5.1 care nu sunt pe toate drumurile. In rest, orice muzica se aude perfect in stereo cu niste boxe decente. Dar daca iti faci setupul asta, o faci pentru filme, documentare si concerte, si n-o sa regreti.

#8
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Am la desktop placa audio 5.1 si am testat magia sound surroundului. :D De-aia ma interesa si la macbook.

#9
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
AndyM, daca-i pentru muzica, nu stiu ce treaba are 5.1-ul cu muzica...
Daca tu vrei sa cresti calitatea sunetului iesit din acel Macbook, dar fara "paienjenis" pe langa acesta, cumperi frumos fie o Xonar U3, fie un Audioquest Dragonfly, depinde cat te tine bugetul, si-ai rezolvat problema. Acum, insa, depinde si daca sistemul tau audio merita aceasta investitie, daca vorbim despre nu stiu ce Logitech, Genius si altele asemanatoare, poti ramane linistit la U3, daca e ceva cu mai mari pretentii, atunci ar fi inspirat sa mergi pe varianta a doua.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate