Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Problema Not Responding

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Madalin11

Madalin11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.05.2015
Salut ! Am o problema careia nu-i gasesc nici o rezolvare. Am reinstalat windows-ul de cel putin 5 ori in ultima saptamana si nu s-a schimbat nimic. Astazi l-am reinstalat din nou si chiar si inainte sa schimb rezolutia mergea greu. Primesc "Not Responding" la orice (my computer, SpeedFan, fereastra de conectare la net etc.) si o eroare Shockwave Flash la orice browser. Am formatat PC-ul si practic ar trebui sa fie ca nou. Am verificat temperaturile in Speedfan si am crezut ca nu le afiseaza corect apoi in BIOS si totul era in regula.. 36grade. Ce as putea face ? Din ce cauza se intampla chestia asta ?

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,178
  • Înscris: 27.06.2007
hdd?

#3
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Sau virusi !
Ori, cel mai probabil, windows pirat  Posted Image

#4
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Instalează Windows de pe un mediu de instalare oficial. Nu mai instala Flash Player dacă folosești mai mult Chrome. Descarca și instalează cele mai noi drivere, nu cele pe care le ai pe CD ul calculatorului.

#5
kennalex

kennalex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.05.2015

 0x0c, on 27 mai 2015 - 19:42, said:

Instalează Windows de pe un mediu de instalare oficial. Nu mai instala Flash Player dacă folosești mai mult Chrome. Descarca și instalează cele mai noi drivere, nu cele pe care le ai pe CD ul calculatorului.

 Madalin11, on 27 mai 2015 - 19:32, said:

Salut ! Am o problema careia nu-i gasesc nici o rezolvare. Am reinstalat windows-ul de cel putin 5 ori in ultima saptamana si nu s-a schimbat nimic. Astazi l-am reinstalat din nou si chiar si inainte sa schimb rezolutia mergea greu. Primesc "Not Responding" la orice (my computer, SpeedFan, fereastra de conectare la net etc.) si o eroare Shockwave Flash la orice browser. Am formatat PC-ul si practic ar trebui sa fie ca nou. Am verificat temperaturile in Speedfan si am crezut ca nu le afiseaza corect apoi in BIOS si totul era in regula.. 36grade. Ce as putea face ? Din ce cauza se intampla chestia asta ?
ce Windows ai?

#6
Madalin11

Madalin11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.05.2015

 tom_1133, on 27 mai 2015 - 19:42, said:

Sau virusi !
Ori, cel mai probabil, windows pirat  Posted Image
Virusi dupa formatat ?

 0x0c, on 27 mai 2015 - 19:42, said:

Instalează Windows de pe un mediu de instalare oficial. Nu mai instala Flash Player dacă folosești mai mult Chrome. Descarca și instalează cele mai noi drivere, nu cele pe care le ai pe CD ul calculatorului.
Nu instalez Flash Player, e deja existent in Chrome cat despre dirvere, instalez unul singur de la AMD, pentru placa video, nu sunt cele de pe CD-uri.

 kennalex, on 27 mai 2015 - 20:55, said:

ce Windows ai?
Windows 7

 STARTREK1, on 27 mai 2015 - 19:37, said:

hdd?
cum vad tipul ?

Edited by Madalin11, 27 May 2015 - 21:36.


#7
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

 Madalin11, on 27 mai 2015 - 21:14, said:

Virusi dupa formatat ?
Daca ii ai pe alta partitie ramasa neformatata, e posibil...

Verifica hardul cu un soft de genul HDD Tune, Disk Checker, etc.. ca sa vezi in ce stare e.

#8
nationalistudeserviciu

nationalistudeserviciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 15.05.2015
Ar putea fi mai multe - virusi, drivere, Windows setup prea customizat - pe partea software
La hardware hdd-ul [cablu de date, portul sata/ide de pe placa de baza sau hdd-ul insusi], placa video, memoria.
Dar cel mai probabil, virusi, placa video[ sau driver-ul placii video], si hdd-ul.
S-o luam metodic: inainte de a-ti aparea problema ai schimbat vreo componenta, ai umblat in bios?
Imaginea de Windows ai folosit-o si inainte fara a avea probleme?
Daca ai pc: scoate-l din priza, apoi
verifica cablul de date al hdd-ului daca este bine conectat, schimba-l[cablu] daca ai unul de rezerva., scoate   cablul de date al dvd/cd-ului, daca ai placa video separata verifica  daca sta bine, eventual scoate-o si  pune-o la loc. [atentie la operatiile mai sus mentionate  sa nu strici ceva, gradul de dificultate nu este mare ,dar trebuie atentie si fara a forta ]
Atit pentru pc cit si laptop
Ce recomand eu: 1 scanare cu Kaspersky rescue cd
2 testare cu ultimate boot cd
3 instalare  Windows fara nimic altceva -drivere, programe, si vazut cum se comporta [ fii sigur ca imaginea de Windows nu are probleme, virusi sau prea multa customizare]
Vezi ca driverele de la AMD au probleme [ toate au probleme, AMD are mai multe ]
Cind instalezi driverele le instalezi unul cite unul [adica ai instalat driverul  restartezi , apoi astepti 15 - 20 minute[in timpul asta testeaza-l, sa vezi cum raspunde] i-l instalezi pe urmatorul... ca sa-ti dai seama daca e vreo problema cu driverele. O alta chestie , daca data trecuta ai instalat ultimile versiuni de drivere, acum instaleaza versiunea anterioara [mai veche] sau invers funtie de ce versiune ai instalat de cind ai probleme



Download-eaza http://www.softpedia...e-Boot-CD.shtml pentru verificare hdd, memorie, si testare memorie video.
antivirus boot disk http://www.softpedia...scue-Disk.shtml
Optional boot disk pentru partitionare https://www.partitio...d-download.html [ daca il pui pe stick cu Yumi -try unlisted iso grub- ]
sau http://gparted.org/
Pentru a le pune  pe toate, sau numai unele pe stick[funtie de spatiu] http://www.pendrivel...ot-usb-creator/

Edited by nationalistudeserviciu, 29 May 2015 - 22:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate