Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Despre tag-urile RFID pentru interfoane

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna

este vorba despre acestea: http://www.interfonb...-acces-interfon

As dori sa stiu daca pot vizualiza si modifica codul cu un telefon Android. Din cate am inteles exista ceva aplicatii care pot comunica cu aceste tag-uri, dar nu stiu unde le-as putea gasi.

Si mai am o nelamurire. Acolo scrie ca acel cod este unic. Sa inteleg ca nu se pot stoca mai multe coduri pe acel tag, pentru a putea accesa mai multe interfoane?

#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Tag-u' ala nu stocheaza nimic si nu-l poti modifica. Pt. a citi un tag ai nevoie de un reader.

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
In link ai un tag Electra, nu toate sunt la fel. Interfoanele pot fi "invatate" sa recunoasca un tag, deci e posibil ca acelasi tag sa fie folosit la mai multe interfoane.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din cate stiu de la interfonistul meu, tag-urile Electra nu merg modificate/ rescrise, altele da. Asa cum spun si colegii mai sus fiecare tag are un cod , de ex :13452689000022 . Interfoanele merg invatate/ programate sa faca ceva cand citesc acest cod. Ideea e simpla, faci un nou tag care sa zica : 13452689000022 si usa se deschide.

Edited by MembruAnonim, 27 May 2015 - 18:00.


#5
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Pai el are stocat un cod de acces. Chiar la ei pe site scrie ca are programat un cod unic, banuiesc ca se poate si reprograma atunci?!
Imi vine greu sa cred ca cel care produce acele tag-uri mai si adauga fizic codul in ele. Nu ar fi eficient dpdv al costului. Cred ca ele sunt la fel toate, si acel cod este adaugat mai tarziu cu ceva dispozitiv care comunica cu tag-ul.

Eu vroiam sa stiu cum as putea modifica acel cod, astfel incat sa pot accesa 2 sau mai multe interfoane. Ideal ar fi toate interfoanele din oras :)

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Rementionez, nu sunt in domeniu, asa ca nu stiu cum functioneaza exact jucaria. Iti spun doar ce mi-a spus interfonistul, ca nu merg rescrise cele Electra...ramane sa vedem...poate au reusit unii.

...pentru toate interfoanele din oras codul este POSTA...e trist, dar asta e.

Edited by MembruAnonim, 27 May 2015 - 18:06.


#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Tu nu pricepi ca interfoanele trebuie programate sa recunoasca codul tag-ului, nu invers?  Ce vrei tu, e imposibil. Sunt o gramada de firme de interfoane, unele cu tag-uri, altele cu cod de bare, tagurile nu sunt compatibile cu toate interfoanele din oras etc.

#8
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 25.11.2004
Fiecare tag are un cod unic ,un singur cod. Sunt si taguri care pot fi programate si reprogramate dar cu un singur cod odata.
Vezi la fratii chinezi iti cumperi un cititor si inscriptor de taguri , ( sunt unele gen card , subtiri) si iti faci pentru cate interfoane vrei ( trebuie sa fie compatibile si sa ai unul original sa-l clonezi).

#9
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Am lucrat eu in domeniul asta. Are dreptate colegul de mai sus. tagurile respective au alocat un cod. Cei care ti-au montat interfonul inainte sa-ti dea tie tagul ei l-au invatat pe interfon. Odata ce e invatat cand interfonul intalneste tagul (codul) respectiv deschide usa. Daca incerci cu un alt tag care nu e invatat in acel interfon nu va merge desi si acel tag are un cod in el dar nu il recunoaste interfonul. Poti sa ti-l programezi tu dar trebuie sa stii cum se face asta si in plus ca sa intri in programare iti trebuie un cod pe care nu ai de unde sa-l ai...  Deci.. Nici nu ar fi corect sa poti foarte simplu sa deschizi cu un tag toate usile cu interfon din oras cum vrei tu.

Ai mai zis ca : "...pentru toate interfoanele din oras codul este POSTA...e trist, dar asta e".
Ce inseamna asta? Ce cod este POSTA? La ce te referi?

#10
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Cred ca se referea la cei care suna la un apartament oarecare si spun "posta". De regula li se deschide.
Dar nu cred ca functioneaza noaptea

#11
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008
Adica suni la interfon si zici POSTA Posted Image

#12
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Cum arata aceste tag-uri pe dinauntru? Au baterie si circuite?
Nu se pot combina mai multe intr-un invelis mai compact?

#13
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Si blonda de la doi o sa raspunda: si cati sunteti?

#14
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
citeste aici http://www.nwradu.ro...comment-page-1/

#15
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

 moldoveanca2001, on 27 mai 2015 - 19:22, said:

Cum arata aceste tag-uri pe dinauntru? Au baterie si circuite?
Nu se pot combina mai multe intr-un invelis mai compact?

Nu se pot combina pur si simplu (adica sa le montezi in aceeasi cutie), pentru ca toate transmit pe aceeasi
frecventa (coduri diferite, e adevarat) si semnalul interfereaza si n-o sa se deschida decat aleator...

#16
niculae

niculae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 19.02.2005
Salutare,

Pt a nu mai deschide un alt topic doar pt o intrebare postez aici: Am un door access controller mod AD2000-M montat la poarta si de ceva vreme a inceput sa citeasca din ce in ce mai greu tagul, in ultimul timp citea doar daca apropiam tagul intr-un colt acum citeste cand vrea in acel colt. Banuiesc ca problema ar fi pe partea de antena, qartz ce parere aveti?

Multumesc.

#17
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008
Verifica bobina de inductie

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate