Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Windows 8 in masina virtuala - licentiere

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am pe un calculator instalate:  windows 8 si un office 2013 cu licente OEM.  As dori sa instalez pe acelas calculator o masina virtuala in care sa instalez  kit-urile deja instalate pe calculator, deoarece o sa testez ceva fisiere virusate sau posibil virusate.
As dori sa stiu cum pot sa activez legal cele 2 kit-uri din masina virtuala.

Multumesc

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu poti. Licenta OEM este strict legata de hardware-ul real si nu o poti utiliza decat pe o singura masina.

#3
osd321

osd321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 29.09.2014
tu  deja te folosesti de licenta ,cum sa te folosesti de ceva  de doua ori in acelas timp  , totul e posibil ,fi creativ  ca exista metode

View Post_-_, on 27 mai 2015 - 15:49, said:

Nu poti. Licenta OEM este strict legata de hardware-ul real si nu o poti utiliza decat pe o singura masina.
cum poti bloca un utilizator sau sterge un comentariu de la postarea ta?

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
cum sa nu poata? cu o licenta de windows 8 - respectiv o licenta de office 2013. licente separate de cele OEM, evident.

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Dar nu cu aceleasi licente OEM.

In afara de aceasta, hardware-ul masinii virtuale nu coincide cu hardware-ul actual, deci nu se poate utiliza acea licenta OEM nici macar daca sistemul nu ar fi deja instalat/ activat pe o masina fizica.

@initiator
Solutia ar fi sa instalezi in masina virtuala Windows 8.1 Enterprise (Trial 90 days): http://www.microsoft...-8-1-enterprise

Si Office Proffesional Plus 2013 (60 days evaluation): https://www.microsof...ional-plus-2013

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ok, multumesc de raspunsuri. Era vorba de metode legale. Oricum e  aceeasi masina fizica, cu acelas hdd, placa de baza, etc, chiar daca instalam softul intr-o masina virtuala. Daca instalam de exemplu un linux,o masina virtuala cu licentele respective iar nu era legal ?
Daca ai licente retail ai dreptul sa rulezi cele kituri simultan in masina virtuala, bineinteles pe acelas calculator ?

Edited by bumpocbum, 27 May 2015 - 18:18.


#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Masina virtuala nu reproduce hardware-ul real al computerului tau. Vine cu propriul hardware virtual pe care il poti customiza intre anumite limite. Este ca si cum ar fi un alt calculator. Deci masina virtuala are alta placa de baza, alt procesor, alta placa de sunet, alta placa de retea, foloseste alte drivere s.a.m.d.
Linux in mod normal este gratuit, deci nu exista restrictii.
Licenta retail/ FPP o poti instala pe cate computere doresti si de cate ori doresti, dar nu o poti utiliza pe mai multe masini simultan (fie fizice, fie virtuale). Pentru a o putea utiliza pe mai multe masini ai avea nevoie de o licenta VL: http://en.wikipedia....ume_license_key
Dar poti utiliza linistit editia Trial Enterprise. Inainte de expirarea perioadei de 90 zile poti face rearm...

#8
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
De ce trebuie masina virtuala sa testezi fisiere virusate?

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru ca primesc pe email o gramada de fisiere potential virusate si nu am cum sa le verific. In plus de asta vreau sa vad la nivel de pachete cum pot sa blochez anumiti virusi pe care nu ii vede antivirusul. Cu o masina virtuala e cel mai simplu. Snapshot si gata. De ex. acum am probleme cu fisiere de tip doc. Care contin tot felul de troieni. Care nu pot sa le blochez la nivel de server de email.
Multumesc pentru raspunsuri. O sa incerc cu versiunea trial de mai sus.

Edited by bumpocbum, 28 May 2015 - 07:56.


#10
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 13.01.2007
Asa am facut si eu cu versiunea trial. Mai mult sa vad daca mi l-as instala ca sistem de zi cu zi. Fainut el dar nu m-a convins. Am folosit Virtual Box de la Oracle varianta free. Succes !

#11
coriandru

coriandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 06.10.2006
Am un un virtual box pe wind.8. In virtual box am instalat un Windows XP. Cum se face transfer de fisiere,de pe wind. 8 pe wind XP ?
Va rog, astept solutii de rezolvare daca cumva ma poate ajuta cineva ?

Scuze daca nu am postat in sectiunea potrivita !

Edited by coriandru, 19 August 2015 - 11:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate