Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Problema android sau... paranormal?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,297
  • Înscris: 14.04.2010
De vreo 2 saptamani mi-am pus la usa o camera IP pe post de camera de supraveghere si am setat-o ca atunci cand detecteaza miscare sa imi trimita o imagine cu situatia (in realitate imi trimite 3 instantanee consecutive). Totul bine si frumos pana ieri de cand ceva ciudat se intampla cu aceste imagini:

1. Pe android am instalata aplicatia de la yahoo.mail si cand primesc instantaneele e de ajuns sa intru in mesaj si le vad ca un preview, pe windows in IE sunt atasamente ce tre sa le descarc...

2. In principiu ar trebui sa vad 3 instantanee ca mai jos:
Attached File  11.png   302.95K   146 downloads

3. De ieri unele emailuri primite de la camera in loc sa contina imaginea de mai sus contine 3 instantanee facute de mine cu aparatul foto, in alt an in alta locatie... ca mai jos:
Attached File  22.png   306.88K   147 downloads

4. Camera in sine nu are acces la PC sau mai stiu eu ce doar la wifi prin care este conectata la serverul producatorului camerei IP(sau ceva de genu) si nici nu are memorie interna de stocare.

5. Daca verific emailul de pe PC pozele sunt perfect normale ca la punctul 2....

Deci, este o problema cu androidul sau cu aplicatia yahoo care cumva imi suprapune in preview poze din galeria personala de pe android?
E un fenomen ciudat si sper sa nu fie ceva mai periculos...

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ceva problema de caching.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,972
  • Înscris: 01.12.2001
Wipe cache la android.

#4
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,297
  • Înscris: 14.04.2010
Ok o sa fac si un cleanup... sa speram ca se rezolva. Merci.

#5
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 01.02.2007

View PostEngineer_xxl, on 27 mai 2015 - 14:13, said:

De vreo 2 saptamani mi-am pus la usa o camera IP pe post de camera de supraveghere
...

Daca te rog, imi zici si mie modelul camerei si eventual un furnizor. Se poate si PM daca se considera ca ar fi reclama.
Multumesc.

#6
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,297
  • Înscris: 14.04.2010

View Postdacibesti, on 27 mai 2015 - 15:29, said:

Daca te rog, imi zici si mie modelul camerei si eventual un furnizor. Se poate si PM daca se considera ca ar fi reclama.
Multumesc.

Ma indoiesc ca poate fi considerata reclama, camera e asta: http://www.tenvis.co...lack-p-218.html

Nu e o calitate extraordinara dar isi face treaba...  e relativ usor de conenctat la wifi dar mai ciudat sa o poti accesa direct din afara retelei personale wifi ca tre sa faci niste setari din ruter... eu am luat-o de pe ebay, era o oferta  cu 2 la pret de una (anul trecut).

Edited by Engineer_xxl, 27 May 2015 - 15:43.


#7
osd321

osd321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 29.09.2014
primesti fotografi cu tine insuti de la androidul tau? acele poze nu sunt in memoria acelui android?

#8
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,297
  • Înscris: 14.04.2010

View Postosd321, on 27 mai 2015 - 16:48, said:

primesti fotografi cu tine insuti de la androidul tau? acele poze nu sunt in memoria acelui android?
Au fost acum ceva vreme, dar intre timp au fost mutate pe dropbox (dar pot fi usor accesate de pe tel ca dropboxul e conectat la contul meu)... e ciudat cum pozele astea au ramas cumva "agatate" in cache si sa imi fie aratate ca preview peste alte poze... o ciudatenie... am facut un cleanup acum, sa vedem daca mai apare problema. Oricum si aplicatia de la yahoo are multe probleme de fapt si yahoo-ul in sine are.... dar e greu de schimbat adresa dupa cativa ani de folosinta...

#9
mihaimtz

mihaimtz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 25.05.2012

View PostEngineer_xxl, on 27 mai 2015 - 16:57, said:

Oricum si aplicatia de la yahoo are multe probleme de fapt si yahoo-ul in sine are.... dar e greu de schimbat adresa dupa cativa ani de folosinta...

Alta adresa de mail pe gmail redirectionata catre adresa de yahoo. Te scarpini invers dar macar vezi daca aici e buba

#10
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 24.06.2008
Si esti tu sigur ca softul e unul de incredere???Eu am luat tot de la chinezoi un ceas cu camera ascunsa si cand am vrut sa instalez softul de pe cd incerca sa deschida camera de la laptop.Antivirusul (Avast folosesc) imi spunea ca e toian,dar am zis ca asa o fi pentru ca o fi ce va cracuit.In final nu l-am mai instalat si am citit pe niste topicuri straine ca de fapt softul ala chiar aia facea!Era troian care deschidea camera laptopului !
Deci mare atentie ce soft ai !

#11
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 21.04.2007
Ironia sortii.Camera spion din ceas era spionata de camera de la laptop care sigur la randul ei era spionata de camera de la tv !!

#12
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Sa ne zici si noua daca s-a rezolvat. M-ai facut curios...

#13
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,297
  • Înscris: 14.04.2010
Momentan nu am mai avut problema dupa o curatare de cache...  dar presimt ca trebuie sa fac curatarea asta cat de des pot altfel voi avea aceleasi probleme constant...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate