Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

B200 in loc de B250 la placa - constructor cu surprize!

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
satov

satov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.03.2015
Salut,
Tocmai s-a turnat placa de peste demisol si i-am cerut constructorului avizele pentru beton. Surpriza, in loc de 16/20 (ca in proiect) a folosit beton 12/15. A facut o scena intreaga, sunat la statie ca i-au gresit betonul etc., dar e clar ca m-a furat.

Sunt două coordonate mai departe:
1. Ce implicații/riscuri tehnice are situatia pe mai departe? Pana acum a fost totul ok, casa e patrata de 100mp, cu demisol că e în pantă.  S-a facut sapatura generala, talpa a fost armata, pereti demisol din beton armat, peste tot B250 cu aviz, armaturile verificate de diriginte cu grijă. Placa a fost bine armată conform proiectului. Va avea rezistenta mai mica la cutremur? Sunt lucrari pe care le pot face acum pentru a compensa? Etc
2. Cum ati proceda cu constructorul mai departe? Tendinta mea e sa il pun sa-mi plateasca un studiu pe beton dupa 28zile, și,  evident,  să-l păzesc mult mai atent pe viitor. Mișcări drastice gen dat in judecată,  schimbat constructor nu cred că mă avantajează acum.

Mulțumesc pt orice raspuns/sugestie.

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
dubios
dirigintele ce zice? cel mai bine discuti cu proiectantul ca oricum o sa ramai cu sufletul indoit
stiindu-te chitros, nu crezi ca s-ar fi pregatit cu niste avize false cu care sa-ti scoata ochii??? ca nu era mare lucru...
de ce ar fi riscat sa-l prinzi?

vinovatii sa plateasca zic!
ce poti face pentru a compensa? pai mai pui niste stalpi de sustinere sau incarcare mai mica pe placa Posted Image
macar e vibrata?

Edited by Nero-d, 27 May 2015 - 10:14.


#3
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Nu prea conteaza Rc-ul (rezistenta la compresiune) pentru incovoiere la o placa. Clasa betonului pentru o placa conteaza doar la forta taietoare (daca ai forte concentrate pe placa-fiind casa de locuinte, putin probabil sa ai probleme) si la deplasari (se incarca mai mult elemtenele verticale). Faptul ca betonul placii este  cu o clasa mai mica nu influenteaza armatura din placa. Se modifica eforturile din elementele verticale. Proiectantul poate sa-ti faca  o simulare sa vada cat de mult influenteaza acest lucru, elementele verticale. Oricum, clasa de beton este mica pentru normele actuale.

De curiozitate unde este casa? Ce clasa de beton au elementele verticale? Tot c16/20 sau c20/25?

Totusi, cineva trebuie tras la raspundere Posted Image

Apropo, trebuie sa faca dirigintele de santier impreuna cu constructorul o nota de constatare (nota de neconformitate) la care sa raspunda proiectantul chiar daca verbal iti zice ca este ok. E bine sa ai hartiile "la zi" cu situatia reala din teren.

LE:// lucrarile suplimentare ti le poate spune doar proiectantul. S-ar putea sa rezulte mai mult fier in elementele verticale, si-l poti pune pe constructor sa plateasca acest fier, daca este necesar

Edited by micutu82, 27 May 2015 - 12:33.


#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ce grosime are placa?

#5
satov

satov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.03.2015
Multumesc mult micutu82, informatiile de la tine sunt f utile. Tot ce s-a turnat pana acum, inclusiv peretii subsolului (mai putin fata care e din zidarie) au fost turnati cu 16/20. INSA stalpii verticali din interiorul zidariei subsolului au fist turnati acum odata cu placa, deci cu 12/15, si lateral s-a decofrat a doua zi. Cat de grav e?

Super Chief, 15cm are placa.

#6
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Care stâlpi din interiorul zidariei? Pentru elementele verticale contează foarte mult clasa betonului. Daca un element vertical are o clasa inferioara este o problema. Nici nu ai voie sa faci elemente verticale cu clasa de beton c12/15.
A avut el capacitatea sa toarne placa odata cu stâlpii?

#7
satov

satov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.03.2015
Spun pe pasi ca nu stapanesc vocabularul. S-a turnat egalizare, talpa, elevatie placa. S-au turnat peretii subsolului care imprejmuiesc casa din trei directii (chiar spre vale unde nu e sub pamant e prevazut perete din zidarie). Tot cu 16/20 pana aici. S-au armat stalpii subsol si s-a ridicat zidaria. Nu a turnat stalpii separat ca zice ca nu-i vine betoniera pt 3mc si nu l-am lasat eu sa-i prepare el. A cofrat si armat si placa si turnat totul cu 12/15. Logistic s-a miscat f bine, si echipa parea sa stie ce face, dirigintelui i-a placut calitatea armaturii.

Deci pe scurt da, si stalpii sunt tot 12/15. Tb daramat si luat de la capat??

A, voi face test pe beton la 28 de zile, nu stiu ce sanse sunt sa iasa ceva ok aici..

Edited by satov, 27 May 2015 - 19:51.


#8
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Daca laboratorul pe procesul verbal a trecut c12/15, ala e :). E problematic. Solutii sunt. Se poate darama, nu-i greu, problema e ca-i turnata si placa deci nu prea poti darama doar stâlpul, sa dai jos si placa...inseamna sa dinamitezi casa :). Proiectantul trebuie sa ia o decizie împreună cu verificatorul MLPAT. O solutie ar fi camasuirea acelor stâlpi pe demisol. Adica sa mai puna un rând de armatura pe toate laturile. Ideea este sa fie fundatia evazata sa plece cu ancorele chimice. Capăt de tara nu e dar implica costuri. Asta înseamnă asistenta tehnica de si proiectantul poate sa-ti ceara bani pe solutie, bani care trebuie platiti de constructor

#9
satov

satov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.03.2015
Daca fundatia evazata inseamna sa fie mai lata decat zidul, nu e :-(

Prin laborator si proces verbal te referi la plecarea betonului din statie? Dirigintele spunea ca este posibil ca betonul sa fi avut putin mai mult ciment si sa se conformeze cerintelor clasei superioare (b250), lucru care poate fi verificat dupa 28 de zile cand a incetat sa lucreze la un laborator specializat. Daca inteleg bine, aici spui ca sansele tind spre 0%?

Multumesc mult de info, ma ajuta f mult sa ma pun in garda pe toate partile, initial nu realizasem cat e de grava situatia si nu am fost explicit in privinta stalpilor cu cei cu care am mai vorbit.

#10
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Daca procesul verbal plecat din statie arata c12/15...putin probabil sa fie c16/20. N-are rost sa-ti faci iluzii.
Talpa fundatiei nu e mai lata decât elevatia?
E o problema care trebuie rezolvata si exista solutii. Proiectantl care ti-a facut calculul stie cel mai bine

#11
satov

satov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.03.2015
Ok in regula, o sa facem testul oricum pb dar doar sa nu zicem ca nu l-am facut.

Talpa e lata, armata si facuta cu 16/20 (tb sa verific avizele dar 90% asa era tot restul betonului folosit pana acum).

#12
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 satov, on 27 mai 2015 - 20:18, said:

Daca fundatia evazata inseamna sa fie mai lata decat zidul, nu e :-(

Prin laborator si proces verbal te referi la plecarea betonului din statie? Dirigintele spunea ca este posibil ca betonul sa fi avut putin mai mult ciment si sa se conformeze cerintelor clasei superioare (b250), lucru care poate fi verificat dupa 28 de zile cand a incetat sa lucreze la un laborator specializat. Daca inteleg bine, aici spui ca sansele tind spre 0%?

Multumesc mult de info, ma ajuta f mult sa ma pun in garda pe toate partile, initial nu realizasem cat e de grava situatia si nu am fost explicit in privinta stalpilor cu cei cu care am mai vorbit.
Dirigintele tau..... "tine cu lupul".............
Eu pariez ca rezultatele de laborator vor arata ca betonul este mai mult spre B250 decat spre B200. Cine a luat probele de beton?
Tu nu vei mai lucra cu laboratorul ala dupa ce termini casa, dirigintele si constructorul da.

#13
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Daca vrea neaparat, poate face o investigatie cu alt laborator. Se pot face incercari distructive sau nedistructive pentru a afla clasa betonului. Din ce am inteles eu, oricum constructorul nu a negat ca este c12/15. Acu depinde daca el a cerut c12/15 (catre statie) sau statia a dat gresit betonul

#14
satov

satov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.03.2015
Cica a fost "comanda telefonica". In orice caz trebuia verificat la receptie.

Nu cred ca dirigintele "tine cu lupul". Insa cred ca sunt cel mai interesat de o rezolvare reala, chiar daca anevoioasa, a problemei. Pe o cale sau alta, o sa o si obtin.

#15
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Chiar daca a fost comanda telefonica, cifele vin in santier cu un proces verbal. Cifele sunt sigilate si se desigileaza  in prezenta inginerului de pe santier. Acel proces verbal este semnat de catre inginer si apoi se desigileaza. Pe acel proces verbal trebuie sa scrie ce marca are betonul.

#16
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
O statie de betoate serioasa NU trimite beton doar pe baza de comanda telefonica si nu greseste comanda
Un constructor serios verifica ceea ce primeste / toarna.
Sa descopere beneficiarul ca betonul nu este clasa care trebuie ............ e faza de Tom&Jerry

#17
satov

satov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.03.2015
Faza ciudata. Dirigintele se fofileaza de la a semna raportul de neconformitate ca si diriginte. El mi-a spus de la inceput ca nu va putea fi la toate turnarile, si i-am explicat ca nu-i imput nimic aici. Pare sa fie un soi de frica de a-si "afecta reputatia". E intemeiata? Pot face eu raportul de neconformitate??

#18
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Dirigintele are obligatia sa faca aceasta nota de neconformitate si sa ceara proiectantului o solutie pentru rezolvarea aceste neconformitatii. Sa stii ca nici la lucrarile mari nu prea sta dirigintele. El verifica fierul, cofrajul inainte de turnare si eventual sta la una, doua cife si verifica procesul verbal. Mizerii de genul asta nu prea le fac constructorii, cel putin asa credeam :). Adica, acest lucru se poate afla imediat, nu trebuie sa ai cunostinte in materie de constructii.

Edited by micutu82, 08 June 2015 - 11:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate