Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Avangarde City ( casute Chiajna )

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
johneshan

johneshan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.02.2013
Salut !

E cineva care a achizitionat , rezervat in casele Avangarde City? Cel mai bine ne poate informa cineva care deja locuiste acolo, care sunt Avantaje/Dezavantaje ...

#2
betweenzeroandnothing

betweenzeroandnothing

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.06.2015
Salut,

Nu recomand nimanui
Mare grija la asa numitul administrator D.A ..

#3
johneshan

johneshan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.02.2013

View Postbetweenzeroandnothing, on 21 iunie 2015 - 19:12, said:

Salut,

Nu recomand nimanui
Mare grija la asa numitul administrator D.A ..


Salut, de ce??? ai achizitionat de la ei???

#4
johneshan

johneshan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.02.2013
Salut! Am achizitionat in Avangarde City ( casele insiruite CHIAJNA), m-am si mutat de 1 saptamina. Pentru detalii,experienta  va stau la dispozitie.

#5
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Pai era greu sa scrii măcar ceva dacă nu totul despre ce s-a întrebat?

#6
johneshan

johneshan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.02.2013

View Postbulan60, on 06 august 2015 - 14:17, said:

Pai era greu sa scrii măcar ceva dacă nu totul despre ce s-a întrebat?

Pai daca te uiti bine singura interbare pe acest forum tot de la mine vine :).

#7
Abiciu

Abiciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.02.2009
Salutare,

Ma bucur ca am gasit macar o postare despre acest complex. Nu este prea mult feedback pe interent despre el.
Ma gandesc foarte serios sa achizitionez o casa aici insa am avut temeri mari legate in principal de zgomotul de la vecini si spatiul interior.
Poate cineva sa posteze o prima impresie dupa mutare?

Multumesc mult

#8
johneshan

johneshan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.02.2013

View PostAbiciu, on 08 septembrie 2015 - 10:22, said:

Salutare,

Ma bucur ca am gasit macar o postare despre acest complex. Nu este prea mult feedback pe interent despre el.
Ma gandesc foarte serios sa achizitionez o casa aici insa am avut temeri mari legate in principal de zgomotul de la vecini si spatiul interior.
Poate cineva sa posteze o prima impresie dupa mutare?

Multumesc mult


Salut! Aceeasi intrebare am avut si eu inainte sa ma hotarasc sa achizitionez de la ei.
Depinde foarte mult de ce vecini ai... Trebuie sa intelegi ca sunt vile insiruite, cu peretii lipiti, si cit de super nu ar fi izolatia fonica la un urlet sau un troncanit  tot se va auzi ceva.
Una peste alta, nu se compara cu zgomotul de la bloc. Peretii intradevar sunt izolati fonic si confortul de liniste e mult peste in comparatie cu cel din bloc.
Problema e la baie unde intra zgomot pe la gura de aerisire  de la ventilator, dar se rezolva cu inchiderea usei.
AM inteles ca pe Gentianei 5-7 izolatia fonica ar fi si mai puternica decit la cei de pe gentianei 1-3. Dar nu pot sa confirm.

In Conluzie: Izolatie fonica interioara exista, nu se compara cu cea de la blocuri ,iar linistea predomina daca ai parte de vecini civilizati cu bunul simt dezvoltat.
Uneori s-ar putea sa ai parte de zgomot din exterior de la vecinii care petrec pe la terasa. Cel mai bine e sa vb. si cu alti locatari din cartier, sa vezi mai multe pareri.

Una peste alta, dupa un trai de 2 luni pina in prezent nu am intilnit nereguli, sunt multumit de alegerea facuta si cred ca acest cartier are potential daca se merge in continuare pe principiu case insiruite cu administrare independenta si nu blocuri etc... In rest, depinde mult si de viitorii locatari, pentru ca in final OMUL SFINTESTE LOCUL.

Nu vreau ca parerea mea sa te influenteze intr-un fel sau altul si iti doresc bafta la cea mai buna alegere.

#9
danyepz

danyepz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 22.03.2008
Buna ziua,sunt interesat de achizitia unei casute in acest complex insa datorita dezvoltatorilor care acum 3 ani la o vizita in complexul din prelungirea ghencea mi-au lasat o proasta impresie(confirmat apoi de forumul de aici)va intreb si eu cate ceva.

Exista mentenanta la avangarde city?

Cum arata intretinerea sau daca nu exista asa ceva ce taxe si costuri sunt prezente lunar?

Cam ce consum de gaze ai iarna?

Cam ce discount-uri se pot obtine?

Multumesc,

Edited by danyepz, 17 November 2015 - 01:56.


#10
danyelsan

danyelsan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 24.02.2006

View Postdanyepz, on 17 noiembrie 2015 - 01:56, said:

Buna ziua,sunt interesat de achizitia unei casute in acest complex insa datorita dezvoltatorilor care acum 3 ani la o vizita in complexul din prelungirea ghencea mi-au lasat o proasta impresie(confirmat apoi de forumul de aici)va intreb si eu cate ceva.

Exista mentenanta la avangarde city?

Cum arata intretinerea sau daca nu exista asa ceva ce taxe si costuri sunt prezente lunar?

Cam ce consum de gaze ai iarna?

Cam ce discount-uri se pot obtine?

Multumesc,
Și eu am fost și am discutat despre taxe de ansamblu însă mi.au spus ca pe ei nu îi interesează nimic după ce vând. Adică nu ai nicio taxă și niciun beneficiu. Doar daca toată lumea este de acord se poate constitui asociație de proprietari și acolo să se rezolve problemele cu gunoiul, curățenia și deszăpezirea.

Edited by danyelsan, 18 November 2015 - 21:33.


#11
johneshan

johneshan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.02.2013

View Postdanyepz, on 17 noiembrie 2015 - 01:56, said:

Buna ziua,sunt interesat de achizitia unei casute in acest complex insa datorita dezvoltatorilor care acum 3 ani la o vizita in complexul din prelungirea ghencea mi-au lasat o proasta impresie(confirmat apoi de forumul de aici)va intreb si eu cate ceva.

Exista mentenanta la avangarde city?

Cum arata intretinerea sau daca nu exista asa ceva ce taxe si costuri sunt prezente lunar?

Cam ce consum de gaze ai iarna?

Cam ce discount-uri se pot obtine?

Multumesc,

Salut,

Exista mentenanta la avangarde city? -
- Deocamdata nu, si speram nici sa nu existe, altfel cartierul nu ar mai avea succes.

Cum arata intretinerea sau daca nu exista asa ceva ce taxe si costuri sunt prezente lunar?
- costurile lunare sunt cele pe care le consumi (enel, GAZ, ) si cele anuale Gunoiul + Taxa de canalizare , se achit la primaria CHIAJNA.

Cam ce consum de gaze ai iarna?
Anul aceasta va fi prima iarna, nu pot oferi detalii.

Cam ce discount-uri se pot obtine?
Depinde de tine cum negociezi si cu ce vii.

Multa Bafta!

View Postdanyelsan, on 18 noiembrie 2015 - 21:31, said:

Și eu am fost și am discutat despre taxe de ansamblu însă mi.au spus ca pe ei nu îi interesează nimic după ce vând. Adică nu ai nicio taxă și niciun beneficiu. Doar daca toată lumea este de acord se poate constitui asociație de proprietari și acolo să se rezolve problemele cu gunoiul, curățenia și deszăpezirea.

Problema cu gunoiul se rezolva la primarie, iti faci un contract, iti pui ghena de gunoi si  o data pe saptamina se ridica gunoiul.
Curatenia  pina acum nu a fost cazul fiecare isi matura particica lui.
Dezapezire - aici e mai complicat dar se pot contracta Firme care ofera servicii de genu.

Concluzie personala: NU este nevoie de nici o asociatie atita timp cit locatarii sunt intelegatori si deschisi la minte pentru o organizare comuna.
La partea cu dezapezirea va fi mai greu, dar am analizt si niste oferte a unor interprinderi si se poate rezolva. Sper sa avem vecini si oameni civilizati deschisi pentru cooperare,

ASOCIATIA implica costuri lunare, contabilitate  etc si nu ai garantia ca iti respecta in totalitate cererile .

Multa bafta si rabdare!

#12
Mariana-l

Mariana-l

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.02.2016
Buna ziua! Sunt interesata de achizitionarea unui duplex din acest complex. Imi puteti spune cum au fost cheltuielile in lunile de iarna? Cum v-ati descurcat
cu deszapezirea? Ce alte probleme ati intampinat! Va multumesc!

#13
psyluc

psyluc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 29.11.2006
Buna ziua,

Eu nu pot sa comentez ca si proprietar, dar cumnatul meu si-a luat primul acolo Etapa 4 conform la ce scrie pe planul lor de pe site, iar ulterior si parintii mei in etapa 5 ( ultima )

Si eu ma gandeam sa-mi iau acolo dar cautam ceva cu 4 camere ( momentan stau la 3 la bloc ) si nu vroiam sa ma mut tot la 3 camere chiar daca e casa.

Complexul are si avantaje si dezavantaje.

Ca si materiale folosite nu am ce sa comentez, calitatea lor este peste media zonei. Compartimentarea este decenta, camerele sunt maricele si spatiu suficient. ( mai ales ca ai un pod accesibil cu scara rabatabila care si este partial izolat - polistiren de 5 si placi de OSB )

Avantajul etapelor avansate fata de proiectul initial este la Vestibul unde in partea initiala era foarte mic aproape inexistent, in momentul de fata e mai generos, ai spatiu unde sa-ti pui un cuier si niste haine/pantofi/umbrele.

Marele DEZAVANTAJ al acestui complex este locatia lui, daca nu ai masina esti terminat, vb-a aceea mersul pe jos face piciorul frumos, dar tinand cont ca zona este in plina expansiune si un mare santier ce va continua ceva ani de acum in colo ( mai ales ca vizavi de Gentianei - strada cu casutele - se vor construii alte casute insiruite ) si vor fii noroaie la ploi si mult praf datorita lurarilor din zona, mai ales ca trotuarele in unele zone LIPSESC cu desavarsire, deci pe alocuri mergi pe strada care si ea e ingusta si risti sa dea masinile peste tine.

Un AVANTAJ notabil este aerul din zona ( chiar daca in zona se contruieste ) fata de Bucuresti este altceva, cand deschizi geamul aerul are alta calitate, eu care in momentul de fata stau la Gorjului destul de ferit de Bulevardul aglomerat Iuliu Maniu ( mai aproape de calea ferata daca se stie de ea ) cand deschid geamult dinimeata respir noxe si miros de gunoi si canal.

Un DEZAVANTAJ ar fii faptul ca daca un vecin face gratar, clar se impute toata zona si nu cred ca e careva care sta la curte si sa nu-si faca si el un gratar cand poate, dar aici depinde de fiecare vecin si de comunitatea locala, se pot lega prietenii sau din contra, depinde de fiecare.

Un alt AVANTAJ este faptul ca stai la curte ( mica ce e drept, aproape cat un balcon foarte generos sau o terasa, e si putina iarba daca vrei ) nu ai vecini care sa te inunde sau pe care sa inunzi. ai doar vecini pe care-i poti deranja cu muzica daca vrei sa asculti tare, si ca tot venii vb-a de izolatie va spun ca am vazut si urmarit toate etapele constructiei fiind interesat de proiect intre vecini se afla un strat de caramida porotherm profil ingust ( nu cea lata mai patratoasa care se pune la exterior ) un strat de polistiren de 10cm dupa care iar un rand de caramida ingusta peste care vine tencuiala, glet, si lavabil. ( nu am facut teste de zgomot, deci nu stiu cat de eficient este acest mod de separatie intre vecini )

Un DEZAVANTAJ ar fii faptul ca stand la casa esti mai expus "vizitatorilor" nepoftiti, iar tinand cont ca in spatele casei se afla curtea cu o usa de termopan intrarea se poate realiza destul de facil si rapid, dar acest lucru poate fi contracarat cu alarma si ( nu sau ) sistem de monitorizare video. Desigur depinde din nou de comunitatea locala, daca ai un vecin saritor sau unul care nu-l intereseaza decat shoriciul lui.

Un AVANTAJ mare este faptul ca ai 2 locuri de parcare garantate si nu trebuie sa cauti pe stradute sau sa te certi cu vecinii pe ele, fiecare are 2 locuri ale lui, si cel mai OK este spatiul dintre case si strada de access, e jenant cum am vazut la alte complexe rezidentiale cum pot sa intinzi mana sa dai noroc cu cel de vizavi cand deschizi geamul.

Un alt DEZAVANTAJ si motivul pentru care eu nu am cumparat acolo este faptul ca daca ai copil care trebuie sa mearga la scoala, nu prea ai solutii decat sa fii soferul lui personal zii de zii si sa-ti faci nervi in traffic in fiecare zii ca sa-ti lasi odrasla la scoala dupa care daca mai ai noroc ajungi si la serviciu cu doar o ora de intarziere.

Un final AVANTAJ pentru acest complex este lipsa taxei de intretinere, si chiar daca ea lispeste, iarna asta am avut placuta surpriza sa vad ca au dezapezit pana la beton ( nu este asfalt pe str. gentianei ), singurul loc lasat ne-dezapezit a fost pe locurile de parcare, unde fiecare ar trebuii sa se simta si sa-si curete zapada.

Daca are careva intrebari sau mai sunt locatari in complex, va rog sa nu mai fiti pasivi, si sa contribuim la comunitatea online, sa afle toti care doresc detalii cu bune si rele despre acest complex de mini vile.

Edited by psyluc, 15 February 2016 - 17:14.


#14
johneshan

johneshan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.02.2013
Salut tuturor!  Vreau doar sa confirm ca cea a descris  "psyluc " este foarte real si vreau sa mai adaug . Eu stau pe Gentianei 1-3 ( etapa 3 cu vestibul mic. ) Si dupa o iarna in cartier, revin cu un feedback referitor la dezapezire si despre cum ne-am organizat noi de pe Gentianei 1-3. CInd am vazut ca ninge si zapada se  aduna, am apelat la un tractorist care pentru 250 de RON (cite 20 Ron de casa ) a dezapezit aleea noastra de pe 1-3 + locurile de parcare. Tractorul a stat cu noi vreo 3 - 4 ore. Dupa care ne-am adunat la o tuica :) sa ne incalzim si sa ne cunoastem. In conditiile in care intreg bucurestiul era plin de zapada la noi era curat si frumos :) .

Iarna factura la gaze cel mai mult a fost ~300 RON cu 21 / 22 grade in casa. Uneori MIROSUL lasa de dorit , dimineatza sau seara vine un miros foarte urit de la groapa de gunoi RUDENI. Acest miros e valabil pentru intreg sector 6/Chiajna , putoarea ajunge in functie de directia vintului. Izolatia fonica exista, dar oricum se mai aude de la vecini, totusi sunt vile insiruite. Bunastarea si multumirea in casa tine mult de vecini, inclusiv cei care au curtea linga tine. Daca ai ghinionul sa iti pice un studentache sau un petrecaret cu manele si cu un limbaj din dictionarul smecherilor pe la ore tirzii, atunci e mai complicat cu educarea lui, in curte rasuna foarte bine.
Si in final AVANTAJUL este lipsa taxei de intretinere, chiar nu este necesara.  Am vazut ca ne putem organiza.  In prezent cred ca ar fi binevenita  ca in cel mult maxim 1 an sa reinnoim filtrelede apa de la sursa.


Dezvoltatorul  Avangarde City a venit cu un concept gen "nici ca la casa / dar nici ca la apartament " .  Adica, nu e nici ca la casa independeta unde nu depinzi de vecini dar ai costuri mai mari etc. dar nici ca la apartament, aici totusi ai un pic de curte , mai o leguma mai un gratarel, un loc de parcare, si vecini peste perete etc.

Imi doresc si eu sa fim o comunitate unita si civilizata, ca zona sa se dezvolte in regim de case nu blocuri inghesuite, astfel sa avem o zona aerisita si nu foarte aglomerata.

#15
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Toate au acelasi pret? 70 de mii pe praful asta mi se pare destul de mult, ce suprafata de teren au in proprietate?

#16
psyluc

psyluc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 29.11.2006
Da, in mare toate au acelasi pret, cu exceptie cele din margine unde ai posibilitatea sa achizitionezi mai mult teren pentru curte.

Pretul nu e mic, dar nici foarte mare, ce e drept eu consider ca pretul de 64.000 euro MAXIM e mai potrivit pentru acest complex, dar de, daca ei cer si sunt "cumparatori" care dau, de ce sa scada pretul....

Cum zicea un coleg de forum de mai sus, posibil sa fie miros de la groapa de gunoi, dar din experienta mea, vantul a batut altfel cand am fost eu pe acolo si nu am simtit miros. Probabil vara se simte mai rau.

#17
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postpsyluc, on 04 martie 2016 - 14:50, said:

Da, in mare toate au acelasi pret, cu exceptie cele din margine unde ai posibilitatea sa achizitionezi mai mult teren pentru curte.

Pretul nu e mic, dar nici foarte mare, ce e drept eu consider ca pretul de 64.000 euro MAXIM e mai potrivit pentru acest complex, dar de, daca ei cer si sunt "cumparatori" care dau, de ce sa scada pretul....

Cum zicea un coleg de forum de mai sus, posibil sa fie miros de la groapa de gunoi, dar din experienta mea, vantul a batut altfel cand am fost eu pe acolo si nu am simtit miros. Probabil vara se simte mai rau.
Nu simti adevarata aroma decat dupa ce te muti....e ca un bun venit in Chiajna.....Eu 4 luni cat am stat zi de zi in santier ca sa-mi fac casa nu am simtit un minut miros de gunoi.....Imediat ce m-am mutat a aparut si aroma......

#18
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Acum s-a inceput constructia si in Ghencea :). Oare se baga cineva pe acolo?  Ma bucur ca n-am mai prins in Chiajna, unde vad ca mirosul chiar e nasol pt unii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate