Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Zidarie Porotherm 30 STH

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
lalexandrescu

lalexandrescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.04.2015
As dori opinia dumneavoastra inlegatura cu punerea corecta in opera a caramizilor Porotherm.
Am ajuns la stadiul de zidarie si din pacate sunt putin dezamagit de calitatea executiei.
Atasez cateva poze si as aprecia foarte mult feedbackul.
Din pacate nu am putut sta cu muncitorii pentru ai supraveghea. Acum faptul fiind implinit, am impresia ca suprafata de contact dintre caramizi nu a fost acoperita cu un strat continuu de mortar ci cu doua fasii laterale care se pare ca lasa un gol maricel neacoperit me mijlocul si  pe toata lungimea caramizii.
Zidarii jura ca au pus mortar suficient, cate doua in fisii de aproximativ 10 cm latime si grosime de 5 cm pe fiecare latura a caramizii care la presare, explica ei , uniformizeaza suprafata de contact. Privind la laturile colturilor insa nu am deloc aceasta certitudine.
De asemenea pe unele portiuni de ziduri stratul de mortar pare foarte gros.
Doresc sa mentionez ca in curs de constructie este o casa P+M pe structura portanta.

#2
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 03.01.2007
...

Edited by bicosu, 27 May 2015 - 05:19.


#3
mariana_1981

mariana_1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 06.04.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Nu2FRXxLnp4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
In pozele tale e ce se numeste pe romaneste "buleala" ! Daca nu poti sta cu muncitorii angajeaza pe cineva pe post de diriginte de santier daca vrei un minim de calitate si nu faci casa pentru vanzare ! Eu recomand un diriginte de santier MACAR la fundatie , ziduri si acoperis ! Sunt zonele unde se da cea mai multa buleala si in acelasi timp nu se mai pot repara decat cu foarte multi bani !

#5
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Doua observatii tinad cont de pozele alea, nu se vede stratul hidroizolator  dintre beton si caramida si beton, ceva solutie pe baza de bitum, folie...... si aparent tot la 2 randuri ar trebui sa ai agrafe de rigidizare care ajung in stalpi de B.A., sa fie la 3 randuri dar nu le vad in poze nicicum

#6
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Daca nu s-a facut stratul de hidroizolatie intre caramida si fundatie , ulterior iti vei smulge parul din cap !Posted Image

#7
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,370
  • Înscris: 20.02.2008
La mine au pus un strat de ciment intre egalizare si caramida - au zis ca asa se foloseste acum, nu folie... o fi bine sau nu...

#8
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 ioppo, on 27 mai 2015 - 09:48, said:

La mine au pus un strat de ciment intre egalizare si caramida - au zis ca asa se foloseste acum, nu folie... o fi bine sau nu...
Daca e un mortar bicomponent special pentru hidroizolatii de gen Sika , Aquastop DA , ciment standard NU !!!

#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,887
  • Înscris: 17.01.2012
iar la colturi nu au pus jumatati de caramida si turnarea stalpului va fi nashpa executata
ori vor sparge caramida inainte de turnare, ceea ce va duce la pierderi materiale

sper ca inca nu le-ai platit; dai afara ACUM!

#10
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 23.02.2007
ce intaltime are caramida aia?
mi se pare mie sau lungimea de jontare la stalpi nu va fi respectata?

#11
lalexandrescu

lalexandrescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.04.2015
  • In primul rand va multumesc la toti pentru feedback. Este de real ajutor.
  • Exista strat de hidroizolatie: Elevatia si placa de la cota 0 s a turnat cu beton aditivat contra impermeabilitatii iar pe suprafata de contact dintre placa si caramida s a pus un strat de hidroizolatie lichida pe baza de bitum
  • Pe post de controlor de calitate este un inginer structurist care vine periodic sa verifice. Din pacate de fiecare daca cand vine spune ca este bine..ceea ce eu cu cunostintele mele minime nu realizez acelasi lucru..In fapt de fiecare data cand a venit nu prea a dat nici o indicatie tehnica..ceea ce m am pus foarte mult pe ganduri mai ales ca nu este parte din grupul angajat pentru constructie si nu se cunoaste cu muncitorii.
  • Am inteles de la voi ca modul de punere in opera nu este deloc cel mai de dorit. Cineva chiar a folosit cuvantul "buleala".
  • Puteti spune care are fi cele mai critice greseli in afara de cele notate de mine si ce se poate face in situatia de fata pentru rectificare? Eu am identificat numai suprafata redusa de acoperire cu mortar dintre caramizi, intrebare la care ma contrazic zidarii spunand ca suprafata s a acoperit corespunzator asa cum am mentionat mai sus.

 bobitzaaa, on 27 mai 2015 - 14:08, said:

ce intaltime are caramida aia?
mi se pare mie sau lungimea de jontare la stalpi nu va fi respectata?
Caramida este Porotherm STH 30 si are o inaltime de 238 mm. Jontarile au aproximativ 55 cm

 lestad_25, on 27 mai 2015 - 08:27, said:

Doua observatii tinad cont de pozele alea, nu se vede stratul hidroizolator  dintre beton si caramida si beton, ceva solutie pe baza de bitum, folie...... si aparent tot la 2 randuri ar trebui sa ai agrafe de rigidizare care ajung in stalpi de B.A., sa fie la 3 randuri dar nu le vad in poze nicicum
exista strat de hidroizolatie: Elevatia si placa de la cota zero s a turnat cu beton C 16/20 ( B250) aditivat contra impermeabilitatii iar intre placa si primul strat de caramida s a dat un strat de hodroizolatie lichida pe baza de bitum.

#12
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Am folosit aceeasi caramida ca si tine STH 30.
Am folosit asize la fiecare al 2 rand de caramida exterioara.
Nu am zidit cu strepi.
Caramida a fost asesata astfel: un rand cu golul vertical asezat spre dreapta, randul superior cu golul asezat spre stanga ...
In acest mod se formeaza si niste strepi de dimensiuni mai mici la imbinarea cu stalpul.

#13
lalexandrescu

lalexandrescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.04.2015

 zamolxis01, on 27 mai 2015 - 14:56, said:

Am folosit aceeasi caramida ca si tine STH 30.
Am folosit asize la fiecare al 2 rand de caramida exterioara.
Nu am zidit cu strepi.
Caramida a fost asesata astfel: un rand cu golul vertical asezat spre dreapta, randul superior cu golul asezat spre stanga ...
In acest mod se formeaza si niste strepi de dimensiuni mai mici la imbinarea cu stalpul.

poti explica te rog ce insteamna "asize" ?

#14
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 23.02.2007

 lalexandrescu, on 27 mai 2015 - 14:40, said:

Caramida este Porotherm STH 30 si are o inaltime de 238 mm. Jontarile au aproximativ 55 cm

si cat scrie in proiectul de la structurist sa fie?
mai una: nu ai, si nu mai ai cum sa pui agrafe antiseismice

#15
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
asizele sunt niste bare de otel de cateva zeci de cm, fi 8, care se aseaza intre randurile de caramida (se prind in mortar la zidire) si cu un capat in zona stalpului (se prind in betonul stalpului la turnare).
Practic, rigidizeaza peretele cu stalpul.
Cauta pe net imagini cu punerea in opera a zidariei PTH si o sa te lamuresti.

#16
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
ASIZA

1. Fiecare dintre straturile orizontale de caramida, piatra etc., care alcatuiesc zidaria unei constructii. - Din fr. assise

2. Sir de unitati constructive (pietre, caramizi) cu o inaltime constanta, dispuse orizontal intr-o constructie.

3. Strat orizontal, de dimensiune in general constanta si din materiale de acelasi fel (bolovani, piatra fatuita, caramida). Arhitectura bizantina foloseste asize alternate de piatra si caramida.

Bara din fier poate fi considerata o asiza, se poate presupune ca e tot un strat de material, de acelasi tip (fier), dar prin definitie asiza nu este doar bara din fier.

#17
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Cheama dirigintele de santier sa verifice lungimea de jontare !
Este posibil sa-ti recomande sudarea barelor.
Am avut si eu cateva probleme la jontare, dar dirigintele a decis sa prind barele respective cu bride, iar structuristul a spus ca nu sunt probleme.


Aici un ghid PTH
http://www.google.ro....93990622,d.bGg


#18
lalexandrescu

lalexandrescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.04.2015

 zamolxis01, on 27 mai 2015 - 15:23, said:

Cheama dirigintele de santier sa verifice lungimea de jontare !
Este posibil sa-ti recomande sudarea barelor.
Am avut si eu cateva probleme la jontare, dar dirigintele a decis sa prind barele respective cu bride, iar structuristul a spus ca nu sunt probleme.


Aici un ghid PTH
http://www.google.ro....93990622,d.bGg
In proiect este 60 . Am masurat lungimea actuala lasata si variaza intre 50 si 70

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate