Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Ce ar putea face un lenes ?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
light_flame

light_flame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 08.05.2015
Sunt o lenesa, recunosc ca nu-mi place sa fac sport.Ma simt bine in pielea mea, dar consider ca oricand e loc de mai bine.
Vreau sa-mi tonific mai mult corpul si nu stiu ce exercitii as putea face.Am o mica problema la spate, fapt ce ma impiedica sa fac exercitii prea grele.
La sala nu ma duc, am achizitionat de cateva ori abonamentul dar fara a ma prezenta la sedinte.Acasa mi-am cumparat o bicicleta pe care o mai  folosesc.

Poate aveti ceva sugestii...

#2
vartolome_1

vartolome_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 11.01.2008
Esti supradonderala? Vrei sa faci miscare dar nu ai chef? Esti vaga....

#3
light_flame

light_flame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 08.05.2015
Nu sunt supraponderala, nu sunt nici slaba, nici grasa.Vreau sa fac miscare dar am la munca un program suprasolicitant si nu-mi mai arde de nimic acasa.Miscare fac de trei ori pe zi plimband catelul si pedaland uneori 10 km .

Edited by light_flame, 27 May 2015 - 01:28.


#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postlight_flame, on 27 mai 2015 - 01:00, said:

Ma simt bine in pielea mea, dar consider ca oricand e loc de mai bine.
Poate aveti ceva sugestii...


POZE cu pielea ta sa decidem noi, astia "obsedatiiii"

Daca ai o poza decenta la mare in costum de baie e OK.
Nu dorim o poza recenta de la SKI, in costum, desi daca ne fortam imaginatia poate descoperim ceva.

Edited by keta, 27 May 2015 - 01:33.


#5
light_flame

light_flame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 08.05.2015
As vrea sa-mi creez o rutina cu niste exercitii nu foarte grele .
Pana a avea problema cu spatele am facut volei, fotbal si baschet.

View Postketa, on 27 mai 2015 - 01:29, said:

POZE cu pielea ta sa decidem noi, astia "obsedatiiii"
Nu cred ca e cazul de poze.

Cei cu experienta in domeniu sunt convinsa ca stiu ce sa recomande.

#6
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Pilates. Ar trebui totusi pentru asta sa mergi de cateva ori la ore de Pilates (pana inveti cum sa respiri, sa mentii pozitia etc) apoi acasa, cu videouri de pe YT, ceva muzica pe fundal.

#7
light_flame

light_flame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 08.05.2015
O alta informatie ar fi ca indicele de masa corporala este 23,21.

#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Recent am cumparat pentru sotie un DVD de exact o ora care incepe cu exercitii usoare de incalzire, continua cu exercitii de modelare pe saltea si ceva exercitii mai ample spre sfarsit cu miscari pe muzica si folosisre de gantere light(1k).
Din primele samtamani de lucru a zis ca e terminata fizic.
Este o persoana foarte activa, nu facea exercitii, dar a avut o parere ca s-a cam ingrasat. Are 40 ani.
Toate aceste exercitii le face acasa impreuna cu fiica mea de 10 ani.

Edited by keta, 27 May 2015 - 01:41.


#9
light_flame

light_flame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 08.05.2015

View PostArianna-D, on 27 mai 2015 - 01:34, said:

Pilates. Ar trebui totusi pentru asta sa mergi de cateva ori la ore de Pilates (pana inveti cum sa respiri, sa mentii pozitia etc) apoi acasa, cu videouri de pe YT, ceva muzica pe fundal.
Pilates am mai facut dupa sedintele de fizioterapie...pana m-am ales cu un torticolis de toata frumusetea si nu m-a mai prins nimeni pe acolo. :)

#10
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,968
  • Înscris: 02.12.2007
Sunt o gramada de exercitii de facut acasa, in maxim 30 minute, fara greutati, numai cu greutatea corpului. Cauta si vei gasi, google e prietenul tau.

#11
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Dar ce probleme ai la coloana?
Hernie de disc,discopatie,spondiloza?

#12
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Ceva antrenant, sa ii si poti spune instructorului ce probleme ai, gen o ora de Zumba sau tae-bo? Sa nu te plictisesti, sa te "prinda" si sa te duci cu placere. Poate si  jogging usor prin parc (daca ai cum si unde). Videourile lui Jillian Michaels (le gasesti pe YT) sunt scurte dar intense. Poate iti plac.

#13
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postlight_flame, on 27 mai 2015 - 01:32, said:

Cei cu experienta in domeniu sunt convinsa ca stiu ce sa recomande.
Ce sa-ti recomande ? Daca nu stiu cu ce au de a face ? descrierea ta e subiectiva, reprezinta ceea ce vezi tu despre corpul tau. Poti fi anorexica si mintea ta sa-ti comunice ca esti prea grasa.... Din indicele de masa corporala comunicat esti la limita de "Arati bine sau esti un pic plinuta"

Edited by keta, 27 May 2015 - 01:53.


#14
light_flame

light_flame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 08.05.2015

View PostI2O, on 27 mai 2015 - 01:46, said:

Dar ce probleme ai la coloana?
Hernie de disc,discopatie,spondiloza?
Hernie de disc.

View PostArianna-D, on 27 mai 2015 - 01:47, said:

Ceva antrenant, sa ii si poti spune instructorului ce probleme ai, gen o ora de Zumba sau tae-bo? Sa nu te plictisesti, sa te "prinda" si sa te duci cu placere. Poate si  jogging usor prin parc (daca ai cum si unde). Videourile lui Jillian Michaels (le gasesti pe YT) sunt scurte dar intense. Poate iti plac.
De acasa nu ma misc , plus ca in orasul in care sunt acum nu sunt prea multe variante de acest gen.

Joggingul poate fi o varianta,dar dupa o zi de munca e mai dificil. Ma voi uita la videourile lui Jillian Michaels sa vad despre ce este vorba.
Multumesc de raspuns.

View Postketa, on 27 mai 2015 - 01:49, said:

Ce sa-ti recomande ? Daca nu stiu cu ce au de a face ? descrierea ta e subiectiva, reprezinta ceea ce vezi tu despre corpul tau. Poti fi anorexica si mintea ta sa-ti comunice ca esti prea grasa.... Din indicele de masa corporala comunicat esti la limita de "Arati bine sau esti un pic plinuta"
Exact,ma incadrez la greutate normala, iar scopul meu nu este de a slabi ci de a tonifia.

Edited by light_flame, 27 May 2015 - 01:57.


#15
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postlight_flame, on 27 mai 2015 - 01:53, said:

Hernie de disc.
Problema e in felul urmator...teoretic ar trebui sa faci doar gimnastica medicala si pe bicicleta stationara(ca aia stradala dai cu ea in gropi si iti provoaca tensiune in discurile coloanei) dupa ce ai invatat-o de la un instructor specializat.
Sunt si persoane care au castigat campionate de culturism cu hernie de disc...dar aia stiu ce fac,sunt sportivi de performanta si chiar si ei ajung la operatii,asa ca tu nu trebuie a te iei dupa ei.
Mergi pe gimanstica medicala,bicicleta si pe o alimentatie cat mai curata.

#16
light_flame

light_flame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 08.05.2015

View PostI2O, on 27 mai 2015 - 02:00, said:

Problema e in felul urmator...teoretic ar trebui sa faci doar gimnastica medicala si pe bicicleta stationara(ca aia stradala dai cu ea in gropi si iti provoaca tensiune in discurile coloanei) dupa ce ai invatat-o de la un instructor specializat.
Sunt si persoane care au castigat campionate de culturism cu hernie de disc...dar aia stiu ce fac,sunt sportivi de performanta si chiar si ei ajung la operatii,asa ca tu nu trebuie a te iei dupa ei.
Mergi pe gimanstica medicala,bicicleta si pe o alimentatie cat mai curata.
Deci imi confirmi ca achizitia biclicletei stationare a fost o alegere inspirata. :)

#17
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postlight_flame, on 27 mai 2015 - 02:02, said:

Deci imi confirmi ca achizitia biclicletei stationare a fost o alegere inspirata. Posted Image
Da.
Ca sa mai fac o completare la tine orice rasucire provenita de la un exercitiu executat incorect te poate trimite la pat...au mai rau la bisturiu.

#18
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ce presupune munca ta (serviciul) ? Daca e ceva de stat pe scaun non stop la computer acea hernie de disc nu o vad bine. Mai bine miscare acasa, exercitii usoare de mobilitate, plimbari la pas cu catelul, sau mers rapid. Poti incerca inot lejer (daca stii).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate