Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Stiinte politice sau Studii de securitate (CLUJ)

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
dimeeebag

dimeeebag

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.05.2015
Buna seara, sunt elev in clasa a XII a si as dori sa continui studiile pe profilul liceului, mai exact Stiinte Sociale. Orasul in care vreau sa merg la facultate l-am stabilit de foarte mult timp, Cluj, insa facultatea, nu.

Dupa cateva cautari pe internet am gasit urmatoarele optiuni care mi-ar placea:
  • Studii de securitate in cadrul Facultatii de Istorie si Filozofie (Universitatea Babeș Bolyai din Cluj)
  • Stiinte politice in cadrul facultatii Stiinte Politice, Administrative si ale Comunicarii (Universitatea Babeș Bolyai din Cluj)
Urmatoarea mea rugaminte este sa ma sfatuiti care facultate ar fi mai buna, daca ati terminat sau sunteti studenti la una din cele de mai sus, ceva pareri, ce as putea face pe viitor etc.

Multumesc anticipat!

#2
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Studii de securitate, stiintele politice au cam murit.

#3
mihaimtz

mihaimtz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 25.05.2012
Eu cam asa as cauta joburi. (vezi fotografia). O sa primesc reply cum ca fa ce iti place... e o posibilitate si asta, dar trebuie sa fii FOARTE bun in domenii unde sunt 1280 de candidati pe loc (exemplu: vanzator altex bucuresti).

Te-as sfatui: IT,drept, arhitectura, cibernetica.   Cam in ordinea asta. Mai ai o saptamana in care te poti duce la facultati sa stai cate 2-3 ore la cursuri sa vezi ce se intampla pe acolo. Dar e sfarsit de an si nu o sa intelegi nimic din materie. Macar ceri pareri de la studenti. SPOR!

Attached Files



#4
dimeeebag

dimeeebag

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.05.2015

 mihaimtz, on 26 mai 2015 - 23:22, said:

Eu cam asa as cauta joburi. (vezi fotografia). O sa primesc reply cum ca fa ce iti place... e o posibilitate si asta, dar trebuie sa fii FOARTE bun in domenii unde sunt 1280 de candidati pe loc (exemplu: vanzator altex bucuresti).

Te-as sfatui: IT,drept, arhitectura, cibernetica.   Cam in ordinea asta. Mai ai o saptamana in care te poti duce la facultati sa stai cate 2-3 ore la cursuri sa vezi ce se intampla pe acolo. Dar e sfarsit de an si nu o sa intelegi nimic din materie. Macar ceri pareri de la studenti. SPOR!

Intradevar, ai mare dreptate in legatura cu numarul cadindatilor pe loc. Ma gandeam sa incerc si la drept, ceva detalii despre admitere? La Cluj se da la logica, din cate stiu. La IT m-am gandit de foarte mult, sunt pasionat de acest domeniu, insa mai de graba m-as duce pe ceva domeniu de web design, exista? Lucrez in photoshop de vreo 5 ani, am realizat numeroase lucrari, afise, invitatii etc. pentru evenimente, baluri din oras, am realizat si ceva blogguri, site-uri, forumuri dar totul din pasiune si cunostiinte proprii. Am uitat sa specific, fug de profilul real.

Edited by dimeeebag, 26 May 2015 - 23:33.


#5
mihaimtz

mihaimtz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 25.05.2012

 dimeeebag, on 26 mai 2015 - 23:31, said:

Intradevar, ai mare dreptate in legatura cu numarul cadindatilor pe loc. Ma gandeam sa incerc si la drept, ceva detalii despre admitere? La Cluj se da la logica, din cate stiu. La IT m-am gandit de foarte mult, sunt pasionat de acest domeniu, insa mai de graba m-as duce pe ceva domeniu de web design, exista? Lucrez in photoshop de vreo 5 ani, am realizat numeroase lucrari, afise, invitatii etc. pentru evenimente, baluri din oras, am realizat si ceva blogguri, site-uri, forumuri dar totul din pasiune si cunostiinte proprii. Am uitat sa specific, fug de profilul real.

In IT GARANTEZ ca in urmatorii 10 ani nu vei muri de foame ori ce ai face. (si sa mufezi cabluri vei gasi de munca). Te-as sfatui sa incerci programare (adica cibernetica). Uita tampeniile la ce vroiai tu sa dai fiindca vei muri de foame daca nu te reprofilezi intre timp. Dar am o intrebare? Esti clasa 12 si nu ai idee ce vrei sa faci in viata? Cam tarziu... macar orientativ. Dar ia bacul intai... IT'S VERY VERY VERY IMPORTANT :D Succesuri

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cu nici una din facultatile alea nu iti vei gasi de lucru in lumea reala. Le ve face si apoi te vei smiorcai ca nu te angajeaza nimeni pe planeta asta.

#7
dimeeebag

dimeeebag

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.05.2015

Quote

Dar am o intrebare? Esti clasa 12 si nu ai idee ce vrei sa faci in viata? Cam tarziu... macar orientativ.

Da, din pacate. Traim intr-o societate cu o pondere mare de retardati sociali incepand de la ce mai mic nivel, pana la cel mai inalt. Este evident faptul ca tinerii din ziua de astazi trec printr-un experiment politic si social major, din pacate, spun din pacate pentru ca noile generatii vin din ce in ce mai inzestrate mental cu abilitati, este o simpla parere personala.

Multumesc pentru ajutor !

 Friskey, on 26 mai 2015 - 23:44, said:

Cu nici una din facultatile alea nu iti vei gasi de lucru in lumea reala. Le ve face si apoi te vei smiorcai ca nu te angajeaza nimeni pe planeta asta.

Daca stam bine si ne gandim inafara de bugetari, restul domeniilor nu-ti ofera un loc sigur de munca. Pe langa domeniul bugetarilor consider ca medicina, IT-ul si dreptul mai pot oferi ceva oportunitati, dar nici aici lucrurile nu stau roz. Sunt constient ca trebuia sa-mi aleg un domeniu de mult timp si sa ma pregatesc pentru el, dar nici nu vreau sa ma duc in IT sau drept si sa nu fac fata, sau sa raman pe "dreapta" in Romania.

Edited by dimeeebag, 26 May 2015 - 23:54.


#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu uita meseriile, oricare meserii. E mare cerere de mesriasi si mare lipsa.
In ziua de azi un meserias calumea e mai bine platit ca un manager de banca.

#9
dimeeebag

dimeeebag

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.05.2015

 Friskey, on 27 mai 2015 - 00:00, said:

Nu uita meseriile, oricare meserii. E mare cerere de mesriasi si mare lipsa.
In ziua de azi un meserias calumea e mai bine platit ca un manager de banca.

Tare as vreau sa stiu ca meserias unde poti castiga mai mult decat un manager de banca, ca idee, sau nu neaparat mai mult decat un manager de banca, decat un ofiter in politie.

#10
mihaimtz

mihaimtz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 25.05.2012

 dimeeebag, on 26 mai 2015 - 23:53, said:

Da, din pacate. Traim intr-o societate cu o pondere mare de retardati sociali incepand de la ce mai mic nivel, pana la cel mai inalt. Este evident faptul ca tinerii din ziua de astazi trec printr-un experiment politic si social major, din pacate, spun din pacate pentru ca noile generatii vin din ce in ce mai inzestrate mental cu abilitati, este o simpla parere personala.

Multumesc pentru ajutor !

Daca stam bine si ne gandim inafara de bugetari, restul domeniilor nu-ti ofera un loc sigur de munca. Pe langa domeniul bugetarilor consider ca medicina, IT-ul si dreptul mai pot oferi ceva oportunitati, dar nici aici lucrurile nu stau roz. Sunt constient ca trebuia sa-mi aleg un domeniu de mult timp si sa ma pregatesc pentru el, dar nici nu vreau sa ma duc in IT sau drept si sa nu fac fata, sau sa raman pe "dreapta" in Romania.


1. Partial corect... atat timp cat stii cauza e mai usor sa rezolvi problema. Daca unii sunt retardati si vezi ca folosesc algoritmul "A" tu trebuie sa folosesti  "-A". Problema e ca te vaiti... nu ajuta la nimic, dimpotriva piezi energie pe care ai putea sa o foloesesti la invatat ce iti place lasandu-i pe altii sa se planga.

2.inafara de scrie dezlegat (IMPORTANT) Sa crezi ca vrei sa ajungi bugetar (un primar de oras 30:000 locuitori castiga 30 de 35 de milioane si raspunde pentru orice adeverinta data gresit de un angajat). Ca sa ajungi primari trebuie sa ai fabrica de galeti, pixuri, post tv, multi prosti in oras, sa fii integru, sa promiti multe si sa nu reusesti sa le rezolvi.... maxim 4 ani. De restul salariilor n-are rost sa mai vorbesc. cauta grila de salarizari
De ce sa nu faci fata, nici nu stii cu ce se mananca si deja nu faci fata. Daca esti o fire energica si pusa pe scandal cu argumente SOLIDE mergi la drept, ai sanse; daca stai la 1:20 pe forumuri si ii intrebi pe altii ce sa faci cu viata ta mai ai o solutie IT sau cioban,oier,etc.

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 dimeeebag, on 27 mai 2015 - 00:07, said:


Tare as vreau sa stiu ca meserias unde poti castiga mai mult decat un manager de banca, ca idee, sau nu neaparat mai mult decat un manager de banca, decat un ofiter in politie.
Sudor.
Croitor.
Instalator.
etc
etc
etc

#12
dimeeebag

dimeeebag

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.05.2015

 mihaimtz, on 27 mai 2015 - 00:16, said:

1. Partial corect... atat timp cat stii cauza e mai usor sa rezolvi problema. Daca unii sunt retardati si vezi ca folosesc algoritmul "A" tu trebuie sa folosesti  "-A". Problema e ca te vaiti... nu ajuta la nimic, dimpotriva piezi energie pe care ai putea sa o foloesesti la invatat ce iti place lasandu-i pe altii sa se planga.

2.inafara de scrie dezlegat (IMPORTANT) Sa crezi ca vrei sa ajungi bugetar (un primar de oras 30:000 locuitori castiga 30 de 35 de milioane si raspunde pentru orice adeverinta data gresit de un angajat). Ca sa ajungi primari trebuie sa ai fabrica de galeti, pixuri, post tv, multi prosti in oras, sa fii integru, sa promiti multe si sa nu reusesti sa le rezolvi.... maxim 4 ani. De restul salariilor n-are rost sa mai vorbesc. cauta grila de salarizari
De ce sa nu faci fata, nici nu stii cu ce se mananca si deja nu faci fata. Daca esti o fire energica si pusa pe scandal cu argumente SOLIDE mergi la drept, ai sanse; daca stai la 1:20 pe forumuri si ii intrebi pe altii ce sa faci cu viata ta mai ai o solutie IT sau cioban,oier,etc.

1. Nu ma vait, doar ti-am raspuns la intrebarea care mi-ai adresat-o, plus ca de multe ori indirect si involuntar suntem influentati de mediul social in care traim, nu mai vorbesc de faptul ca este complicat sa inchizi ochii la orice idiotenie, cand vezi ca este repetata in mod abuziv.

2. Am scris din graba, scriu si citesc pe forum simultan cu invatatul pentru bac, ma rog, asta-i cea mai mica problema din punctul meu de vedere in momentul de fata. Un primar niciodata nu vom sti noi cat baga in buzunar pe langa salariul de 30 - 35 milioane, sa fim seriosi, nu vreau sa promovez furtul si hotia, dar acesta este adevarul. In IT nu stiu daca voi face fata pentru ca fug de matematica, am avut o profesoara idioata in generala si m-a facut sa urasc aceasta materie, relativ frumoasa. In drept as putea face fata fara probleme, insa este recunoscut doar pe teritoriul Romaniei, si viitorul niciodata nu stie ce-ti rezerva, defapt vitorul in mare parte il facem si cu mana noastra, de aceea poate pe viitor as vrea sa plec de aici. Faptul ca stau la ora 1:30 pe forumuri, si cer niste pareri nu cred ca este un lucru rau, doresc sa primesc cat mai multe informatii, le voi "filtra" si in final poate ceva, ceva imi va fi de ajutor. Viata mea nimeni nu o poate decide, mai ales prin niste cuvinte pe un forum. Hmm, cioban, oier, de apreciat acesti oameni, pacat ca nu se pune accent in Romania pe domeniul acesta :D

Edited by dimeeebag, 27 May 2015 - 00:35.


#13
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,054
  • Înscris: 02.12.2007
Auzi, studii de securitate... :death:

#14
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Parerea mea e sa urmezi o facultate care dupa (la nivel de master/doctorat) sa-ti permita sa extinzi studiile si la nivel de (macar) Uniune Europeana (specializari in anumite domenii - drept, IT si ce mai consideri tu).

#15
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
In curand toti vor face studii IT si se va repeta momentul in care toti vanzatorii de la chioscuri au studii de Drept , Sociologie sau de "Management" ! Vor urma IT-stii ! Nu oricine care are o diploma de IT este cautat de NASA sau Apple Posted Image !!!
Studiile de Securitate sunt foarte OK dar nu in cadrul unei facultati de Filosofie ci a uneia SPECIALIZATE !!! Dar securitate nu inseamna neaparat sa devii James Bond sau "Cikichan" ci poate un TEHNIC de sisteme de securitate , supraveghere,armament !!!
Totusi daca vrei o cariera si un loc de munca sigur iti recomand ceva de genul Instalatii sau/si Automatizari !!!
Si DA cunosc multi instalatori , zidari ,electricieni, etc. care "produc" mai mult de 1500 de euro pe luna ! Dar sunt buni in meserie si ...se sta la coada ...la ei ! Ceasornicari , croitori , sudori ,la care  tot timpul ASTEPTI ....dar la cei BUNI in meserie NU la Dorei !
PS - Vad ca in mintile unora daca faci Studii Politice ajungi un mare politician BOGAT , daca faci Studii Europene ajungi ....Berlusconi sau daca faci Studii de Securitate ajungi director FBI !!! Va somez sa va treziti !!! In general pilosii , copiii , nepotii, amantele , mafiotii ajung numiti POLITIC in anumite posturi importante , sunt plini de bani si ULTERIOR isi CUMPARA niste diplome sa para "hinteligenti" !

Edited by FAP, 27 May 2015 - 08:45.


#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

 dimeeebag, on 26 mai 2015 - 23:31, said:

Lucrez in photoshop de vreo 5 ani, am realizat numeroase lucrari, afise, invitatii etc. pentru evenimente, baluri din oras,

Nu iti trebuie facultate sa lucrezi in Photoshop. Vezi insa si ce specializari iti ofera facultatea de arte. Photoshop-ul e, pana la urma, o unealta, trebuie sa stii si ce vrei sa obtii.

 dimeeebag, on 26 mai 2015 - 23:02, said:

  • Studii de securitate in cadrul Facultatii de Istorie si Filozofie (Universitatea Babeş Bolyai din Cluj)
  • Stiinte politice in cadrul facultatii Stiinte Politice, Administrative si ale Comunicarii (Universitatea Babeş Bolyai din Cluj)

Ce te vezi facand (la locul de munca), daca ai fi specializat pe domeniile respective?

#17
eduardalex1

eduardalex1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 18.10.2013

 dimeeebag, on 26 mai 2015 - 23:02, said:

Buna seara, sunt elev in clasa a XII a si as dori sa continui studiile pe profilul liceului, mai exact Stiinte Sociale. Orasul in care vreau sa merg la facultate l-am stabilit de foarte mult timp, Cluj, insa facultatea, nu.

Dupa cateva cautari pe internet am gasit urmatoarele optiuni care mi-ar placea:
  • Studii de securitate in cadrul Facultatii de Istorie si Filozofie (Universitatea Babeş Bolyai din Cluj)
  • Stiinte politice in cadrul facultatii Stiinte Politice, Administrative si ale Comunicarii (Universitatea Babeş Bolyai din Cluj)
Urmatoarea mea rugaminte este sa ma sfatuiti care facultate ar fi mai buna, daca ati terminat sau sunteti studenti la una din cele de mai sus, ceva pareri, ce as putea face pe viitor etc.

Multumesc anticipat!

Nu te duce la Studii de securitate, ca e vrajeala am fost si eu, dupa 2 saptamani m-am lasat si am continuat cu cealalta facultate la care m-am inscris ( sociologie )

Stiinte Politice la FSPAC e de 10 ori mai bine si mai profitabil din toate punctele de vedere.

#18
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011
Daca intr-adevar vrei un domeniu umanist, iti recomand dreptul. Este facultatea care iti ofera cele mai mari sanse la un job banos dintre toate facultatile umaniste. Nota bene, in orice domeniu poti castiga destul de bine daca esti foarte bun, insa trebuie sa fii cu adevarat foarte bun. Cu dreptul ai sanse sa castigi bine si daca nu esti extraordinar de bun, in special daca faci ceva drept economic. Ar mai si facultatile cu profil economic, dar pentru sectiile/facultatile unde chiar inveti ceva, acolo iti trebuie niste matematica. Exista si sectii mai lejere, unde nu trebuie sa inveti matematica, si vorba vine, nici nu inveti mare lucru, dar nici nu poti avea prea multe pretentii la un job bun.

Nu te sfatuiesc sa mergi pe IT, decat daca esti dispus sa faci o facultate de inginerie sau mate info. Domeniul este intr-adevar vast si se castiga bine, dar piata muncii este o piata si asta inseamna competitie, iar tu vei fi in competitie cu sute/mii de absolventi de mate info/inginerie software/ informatica aplicata si ei vor fi mult mai bine priviti de un potential angajator decat tine. Faptul ca lucrezi in photoshop nu te face IT-ist, iar web designul este cea mai simpla ramura care o poti face ca IT-ist, deci vei avea parte de competitie multa si deci salarii mai mici. Salariile mari sunt pentru cei care sunt foarte buni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate