Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Pace si intelegere

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#1
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 16.07.2013
De ce atunci cand e in discutie religia nu se construieste nimic, ci doar se distruge? N-am vazut in zeci de pagini de topicuri decat certuri, manifestari josnice si mult venin. Nu s-a ajuns la un consens, nu s-au pus bazele UNUI singur punct comun intre doi oameni.
Ah, pentru ca dialectica n-a fost niciodata despre ADEVAR, ci despre CUVANT. Ah, pentru ca adevarul este inefabil.
Nu vedeti dar cand scoateti coltii si muscati cu venin din cuvintele altcuiva, chestia asta denota foarte multa uratenie umana. Si are consecinte in viata reala..Nu va iluzionati ca e doar un forum. Posted Image Azi faci urat aici, maine urlii la nevasta, poimaine iti iei un sclav negru. Invatati sa acceptati ca fiecare are legaturi/conexiuni neuronale diferite si nu toti interpretam ACELASI UNIVERS IN CARE CONVIETUIM la fel. Unii ii zic Dumnezeu, altii ii zic Buddha, unii nu-i zic deloc. Unii vad cumva biblia, altii o citesc de la sfarsit la inceput, unii n-o citesc deloc. Cine da dreptul unui om sa se bucure de viata sa? Bucuria mea nu e aceeasi ca a ta pentru ca avem divergente religioase? Nu plangem la fel in zilele cele mai proaste? Nu zambeste la fel un copil crestin cu un copil din Africa? Bullshit..bullshit..bullshit.  Nu mai compromiteti O RELATIE UMANA pentru niste C*CATURI DE CUVINTE. Ca asta reprezinta credinta. Niste CUVINTE. Niste CONCEPTE. Niste IDEI. CREDINTA ESTE CEVA MORT. Cuvintele sunt moarte. OMUL E VIU. Nu va gresiti prioritatile....omul mai intai de orice. Despre asta defapt au vorbit absolut toti marii profeti, despre bucuria nealterata de a TRAI. De a fi o FIINTA UMANA. In loc de a idolatriza viata, de a idolatriza aceasta clipa care efectiv te face sa te simti infinit si de neoprit, aceasta minune, acest privilegiu....idolatrizam niste plumb aruncat pe hartie. Idolatrizam moarte. Idolatrizam DIFERENTELE, in loc sa idolatrizam ASEMANARILE.
Imi pun eu sufletul in joc aici si jur pe tot ceea ce reprezint eu atat fizic cat si metafizic: indiferent de ceea ce crezi, vezi sau simti, CONTEZI. Numai nu iti inchide mintea, ochii sau simturile..caci atunci refuzi viata. Refuzi ENERGIA. Refuzi CADOUL primit. Si nimeni nu te poate opri sa faci asta. Iar multi de aici de pe softpedia o fac.
Nu stiu daca topicul asta o sa aiba vreun efect pozitiv, sunt sigur ca vor aparea cei care vor intreba imediat: ce o fi asta, ce o fi asta..hmm..ceva pocait, sau din asta exotic, tibetan ceva..hmmm...anti-christul. Posted Image Si apoi vor aparea cinicii care vor lua fiecare cuvant in parte etimologic si imi vor scoate in evidenta lacunele logice si mai stiu eu ce. Ramane de vazut.

(nu vreau sa demonstrez nimic cu acest text, am scris efectiv ce am simtit dupa ce am citit 3 ore topicuri random de pe aria spiritualitate si religie)

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Nu o să aibă efect pozitiv.

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
eu am sa-ti spun doar atat
numele ariei e polemici... nu stiu daca stii ce inseamna,,, in orice caz, pace si intelegere nu!
cele mai mari razboaie actuale sint duse in numele credintei (religiei)  deci pace si intelegere doar daca esti rupt... de realitate ( la ce te-ai gandit Posted Image )
in ultima mie de ani sa zicem... daca facem socoteala cat a fost razboi si cat pace si intelegere, ne dam seama usot ca pace si intelegere nu-i doar o utopie, dar e si impotriva firii!
daca astepti cei 100 de ani de pace... mai ai de asteptat... intai sa se schimbe ADNul uman... doar asa e posibil
e suficient de pozitiv ce-am zis?

Edited by Nero-d, 26 May 2015 - 23:45.


#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,830
  • Înscris: 23.09.2005
Probabil ca initiatorul e constient ca nu dispar polemicile, el doreste cred mai multa civilizatie in discutii.

E drept, credintele sunt de fapt o sursa de certuri si conflicte. Credintele religioase sunt doar niste seturi de idei, notiuni, nu prea au nici in clin nici in maneca cu realitatea.
Trairile sunt singurele care ne pot arata ceva, nu credintele preluate de la altii.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qp2Bz0VY6Ik?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postmartoruu, on 26 mai 2015 - 22:50, said:

De ce atunci
Bla,bla,bla...
spun bla,bla...pentru ca imi este si scarba sa reproduc cuvintele unuia care scuipa pe credinta altora ! si mai spui ca nu vrei sa demonstrezi nimic. Uite ca ai demonstrat , de la unul ca tine pleaca toate certurile !

View PostPhobos, on 26 mai 2015 - 23:55, said:

Probabil ca initiatorul e constient ca nu dispar polemicile, el doreste cred mai multa civilizatie in discutii.
Ce doreste ? civilizatie in discutii ? cred ca nu ai citit tot ce a scris mai sus !

Edited by stlk, 27 May 2015 - 00:07.


#6
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 16.07.2013

View PostNero-d, on 26 mai 2015 - 23:39, said:

eu am sa-ti spun doar atat
numele ariei e polemici... nu stiu daca stii ce inseamna,,, in orice caz, pace si intelegere nu!
cele mai mari razboaie actuale sint duse in numele credintei (religiei)  deci pace si intelegere doar daca esti rupt... de realitate ( la ce te-ai gandit Posted Image )
in ultima mie de ani sa zicem... daca facem socoteala cat a fost razboi si cat pace si intelegere, ne dam seama usot ca pace si intelegere nu-i doar o utopie, dar e si impotriva firii!
daca astepti cei 100 de ani de pace... mai ai de asteptat... intai sa se schimbe ADNul uman... doar asa e posibil
e suficient de pozitiv ce-am zis?
Ignorand prima parte a mesajului pe care o consider irelevanta pentru discutie in sine.
Doar pentru ca altii sunt idioti inseamna ca si eu trebuie sa fiu idiot? Pacea si intelegerea nu reprezinta o utopie, pentru ca ele nu se afla in exterior, ci in interior. Orice lucu proate deveni o utopie daca nu e bine exprimat, analizat si mai ales daca nu e bine pus in practica. Daca incerci sa bagi un surub in linie in prete cu o surubelnita in cruce, asta inseamna ca a baga un surub in linie in perete e o utopie?
Orice dorinta spre a face bine poate deveni un cosmar. Drumul spre rai e pavat cu intentii bune, alegoric vorbind, sa nu supar pe nimeni. Daca tu vrei sa obtii pace si intelegere tragand de oameni sa se impace si sa se inteleaga, vei da gres si vei fi frustrat. Pacea si intelegerea o poti OBTINE TU PENTRU TINE. Titlul topicului ma descrie pe mine si starea mea cand am vazut cate adversitati se produc pe aici. Mi-am dat seama ca pot sa empatizez cu toate opiniile.
NU DORESC SI NU VREAU SA OBTIN PACE SI INTELEGERE INTRE TOTI OAMENII, CI INTRE MINE SI OAMENI.
E suficient de pozitiv faptul ca ti se pare destul de interesant topicul cat sa-ti irosesti minute din viata unica si irepetabila pe care o traiesti sa iti exprimi parerea. Posted Image

View PostPhobos, on 26 mai 2015 - 23:55, said:

Probabil ca initiatorul e constient ca nu dispar polemicile, el doreste cred mai multa civilizatie in discutii.
E drept, credintele sunt de fapt o sursa de certuri si conflicte. Credintele religioase sunt doar niste seturi de idei, notiuni, nu prea au nici in clin nici in maneca cu realitatea.
Trairile sunt singurele care ne pot arata ceva, nu credintele preluate de la altii.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qp2Bz0VY6Ik?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu doresc nimic care ar implica actiunea altor oameni in propria mea liniste sufleteasca. Nu-mi doresc sa se schimbe discutiile sau modul lor de a fi purtate. Eu doar mi-am asumat o responsabilitate pe care am simtit-o pe umeri, am vrut sa zic acele lucruri si le-am spus. De ce incerci sa rationalizezi totul? Ce a vrut initiatorul..ce o sa-i iasa... De ce nu poti lua efectiv intelegerile, fiind de acord sau in dezacord, si atat, fara sa tragi de liniile discutiei si sa denaturezi orice sens pe care l-am dat eu unei idei prin judecati pur fictive.
Video-ul nu-l comentez caci sunt prea obosit sa ascult ceva important acum. Dar daca ajuta pe cineva acest tip de invataturi, de ce nu?
In rest sunt de acord cu tine in legatura cu trairile si credinta.

Edited by martoruu, 27 May 2015 - 00:12.


#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postmartoruu, on 27 mai 2015 - 00:04, said:

...NU DORESC SI NU VREAU SA OBTIN PACE SI INTELEGERE INTRE TOTI OAMENII, CI INTRE MINE SI OAMENI...
Daca tu crezi ca poti obtine asta cu niste fumigene verbale... mai lasat fara cuvinte !

#8
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 16.07.2013

View Poststlk, on 27 mai 2015 - 00:10, said:

Daca tu crezi ca poti obtine asta cu niste fumigene verbale... mai lasat fara cuvinte !
Imi pare rau ca te-am ofensat. Nu am intentionat sa scuip pe nicio credinta si nu inteleg efectiv de unde ai tras tu concluzia ca asta as fi facut (sau intentionat). Eu doar promovez o atitudine SANATOASA asupra acestor DISCREPANTE care, sa fim seriosi, exista. Nu traiesc in vrejul de fasole fermecat.Stiu ca exista gropi intre noi, gropi sociale, culturale, economice, religioase, si asa mai departe.
Eu pot sa zic ca in pofida oricarui fapt cu care te-am suparat si de care ma acuzi, eu iti doresc sa te bucuri de viata ta mult mai mult decat ma bucur eu si sa fii mai aproape de lumina adevarului decat mine. Mai mult de atat, insa, nu pot face, pentru ca asta sunt, si astept de la tine intr-atata umanitate incat sa accepti ca suntem fiinte umane si amandoi avem prezumtia de veritabilitate a opiniilor exprimate, indiferent de cine demonstreaza mai bine sau cine aduna mai multe pro-uri de la ceilalti useri sau mai stiu eu ce. In fond, si soarele se va stinge la un moment dat indepartat din viitor. Decat sa fim dusmani in credinte, mai bine uniti intr-un nihilism uman...ca viata e foarte efemera. Posted Image Ne stingem frate, pe secunda ce trece, si timpul ne este dusman amandurora, indiferent de credinte. Nu am vazut crestin nemuritor. Nici buddhist. Nici musulman. Nici ateu. Toti murim. Hai sa traim mai intai, si vedem noi dupa ce o fi, ca nu cred, repet, nu cred ca avem timp de irosit in viata pe ce o sa fie dupa moarte....Moartea isi va primi partea, FI SIGUR DE ASTA. Nu-i oferi mai mult decat e nevoie. Nu deveni sclavul mortii.
Incerc sa vorbesc la modul general, desi sunt foarte foarte tentat sa folosesc concret invataturi din anumite religii, ma voi limita la generalitati, poate chiar banalitati, orice simt eu ca merita scris.
Si nu, nu ma consider vreun profet si nici nu vreau sa va indepartati vreunul dintre voi de la propria religie sau credinta. Dimpotriva. Stiu ca fiecare om are adevarul undeva ascuns in sinele sau, pentru ca asa este viata, precum o saminta, un embrion, o stea care sta sa explodeze. De asemeni, toate religiile contin adevarul, dar vazand cat de multi oameni religiosi au devenit adepti ai mortii am inceput sa fiu un sceptic la cuvintele sfinte, pentru ca in practica, cum a precisat un user mai sus, n-au adus decat rau lumii. Desi, repet, in esenta, toate religiile mari contin adevarul. Numai ca din cauza SUPERFICIALITATII, oamenii cad in plasa aparentelor si nu mai simt esenta invataturilor mistice. Intr-o propozitie, nu vad padurea de copaci. S-au speriat atat de tare de adevarul unor carti, ale unor invataturi, adevarul unor oameni, incat s-au inchis intr-o frica de copil si nu vor sa iasa de acolo. Pentru ca exista o iluzie a sigurantei in a fi adept al mortii. Exista recompense(si pedepse pe deasupra - am zis, o frica de copil efectiv), exista iluzia iubirii si a apartenentei la un grup de alti oameni. Fiti toti stele asa cum ati fost creati, nu mai fiti oi. Nu ar fi mandru oare pastorul acela de demult daca ar sti ca oile sale s-au descurcat singure si fiecare oaie in parte si-a gasit drumul si a fost luminata de minunea care se numeste VIATA ? Posted Image

Edited by martoruu, 27 May 2015 - 00:48.


#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
ABERATII

Iti fac o singura urare :

Sa te ajute "idolul"  tau asa cum ajuti si tu pe altii.

Edited by keta, 27 May 2015 - 02:40.


#10
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015

View Postmartoruu, on 26 mai 2015 - 22:50, said:

De ce atunci cand e in discutie religia nu se construieste nimic, ci doar se distruge? N-am vazut in zeci de pagini de topicuri decat certuri, manifestari josnice si mult venin.

Nu are nici o treabă religia cu faptul că anumite persoane nu sunt capabile să respecte pe celălalt și știu doar să își bată joc de alții. Problema e cu persoana respectivă nu cu subiectul discuției. Asta cu atât mai mult cu cât moderatorii/administratorii, prin regulile și atitudinea lor, încurajează un astfel de comportament.

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
Chiar titlul ariei te indeamna sa te iei in gura cu cine nu-ti convine. Daca scrie polemici, apoi polemica sa fie. Ar trebui schimbat numele ariei.

#12
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
exista aria "taifasuri agreabile"
doar ca initiatorul n-a nimerit-o
posibil intentionat Posted Image

#13
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

View Postmartoruu, on 27 mai 2015 - 00:04, said:

...
NU DORESC SI NU VREAU SA OBTIN PACE SI INTELEGERE INTRE TOTI OAMENII, CI INTRE MINE SI OAMENI.
...
Mai ficior, de ce proiectezi pe altii frustrarile tale?
Nu ar fi mai bine sa te impaci tu cu tine insuti si apoi sa generalizezi?
Intreb si eu...

#14
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,830
  • Înscris: 23.09.2005

View Postmartoruu, on 27 mai 2015 - 00:04, said:

Nu doresc nimic care ar implica actiunea altor oameni in propria mea liniste sufleteasca. Nu-mi doresc sa se schimbe discutiile sau modul lor de a fi purtate.

Pai atunci care e de fapt scopul deschiderii acestui topic? Caci ceea ce vrei tu, nu poti sa obtii decat tu, in interior.

View Postmartoruu, on 27 mai 2015 - 00:21, said:

repet, nu cred ca avem timp de irosit in viata pe ce o sa fie dupa moarte....Moartea isi va primi partea, FI SIGUR DE ASTA. Nu-i oferi mai mult decat e nevoie. Nu deveni sclavul mortii.

Pai daca sa zicem dupa moarte nu mai exista nimic, practic nu irosesti nici un timp daca te preocupi de ceea ce va fi dincolo, pentru ca oricum inseamna ca nu suntem nimic. Tot ceea ce am putea realiza intr-o viata finita este de fapt egal cu zero, pentru ca nu o sa ramana nimic vesnic dupa noi. Deci practic orice am face si orice am realiza intr-o viata finita, este irelevant.

Daca in schimb dupa moarte, fiinta continua sa existe, atunci timpul pierdut este cel in care nu te preocupi de ceea ce te asteapta.

#15
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 16.07.2013

View PostPhobos, on 27 mai 2015 - 15:57, said:

Pai daca sa zicem dupa moarte nu mai exista nimic, practic nu irosesti nici un timp daca te preocupi de ceea ce va fi dincolo, pentru ca oricum inseamna ca nu suntem nimic. Tot ceea ce am putea realiza intr-o viata finita este de fapt egal cu zero, pentru ca nu o sa ramana nimic vesnic dupa noi. Deci practic orice am face si orice am realiza intr-o viata finita, este irelevant.

Daca in schimb dupa moarte, fiinta continua sa existe, atunci timpul pierdut este cel in care nu te preocupi de ceea ce te asteapta.
Doar daca exista ceva dincolo inseamna ca "suntem ceva" ? Suntem acum, aici. Inclusiv credinta metafizica o avem acum, aici, in prezent, in mintea noastra.
Eu nu zic sa nu ne preocupam de noi insine(caci cam asta inseamna sa ai grija de sufletul tau) si de evolutia noastra spirituala, dar sa facem asta pentru ACUM, pentru VIATA noastra..nu sa ne pregatim de moarte. De ce ai da cu piciorul acestui dar care se numeste VIATA pentru a pregati MOARTEA ? Chiar nu inteleg logica. Si daca exista ceva dupa moarte, chiar crezi ca exista si cea mai mica sansa sa intri pregatit? Hai sa fim sinceri, nu exista NIMIC care sa te pregateasca de moarte. NIMIC. Sunt iluzii orice invataturi care isi aroga acest merit, ca te pregatesc de intrarea in RAI, sau te pregatesc de reincarnarea viitoare, sau mai stiu eu ce...
Fiind obsedat de transcendent vei pierde ceea ce este important: prezentul. Elimina acest stres intrinsec legat de moarte si vei renaste ca om. Transforma frica mortii in iubire de viata.
Personal, stiu ca exista ceva dupa moarte. Am si eu experientele mele reale care ar da de gandit oricarui nihilist. DAR, in acelasi timp, STIU ca viata are ROLUL ei. Rolul primordial.
Revenind la "ceea ce suntem", pentru ca asta e cea mai arzatoare intrebare pe care o poate pune un om. Ce sunt, cine sunt, spre ce ma indrept...Suntem ceea ce vrem. Suntem intr-o continua devenire fiecare spre fiinta care exista in mintea noastra, la nivel conceptual, si asteapta sa explodeze in potenta, in actiune. Este un continuu big bang al adevaratului eu care prinde VIATA.
O zic la modul cel mai serios: va veni intrebarea ce ai facut cu viata ta, de nicaieri. Va fi o voce clara, aproape infricosator de concisa si precisa. Iar tu vei fi tentat sa incepi sa explici cum te-ai pregatit de moarte si sa incepi sa transpiri ca ai avut o credinta gresita. Iar intrebarea va fi din ce in ce mai arsuzitoare : ce ai facut cu VIATA ta? Repetata, repatata..o sa para ca e spusa la infinit. Si atunci totul va incepe sa se descompuna, toate iluziile, toate nimicurile care au parut monumentale la un moment dat, si vei ramane tu cu tine insuti. Atunci vei cunoste cu adevarat cel mai mare secret al vietii, un secret spre care nimeni nu te poate duce, ci pe care doar singur il poti descoperi. Nu e un secret propriu zis, pentru ca nu exista secrete in sensul popular si conspirativ al cuvantului, ci e o stare de existenta a constiintei nealterate de iluzie.
Sa fiu mai clar: ce ai FACUT. Nu ce ai CREZUT. Nu DE CE ai facut. Nu ce ai GANDIT. Nu ce ai REALIZAT. Nu ce ai INSINUAT. Ce ai FACUT. Simplu. Atunci, se va derula filmul vietii tale...fara subtitrare, fara gandurile tale, fara sentimentele pe care le-ai avut atunci si care te-au impins sa actionezi. Doar atunci vei vedea cu adevarat cine ai fost. Vei vedea cine esti defapt. Iti vei vedea VIATA, te vei vedea pe TINE in cel mai veridic si verosimil mod posibil. Adevaratul EU descatusat de JUDECATI tampite pe care cu totii le avem din cauza obsesiei si fricii de moarte.
In tot filmul asta o sa fie niste momente care o sa iasa in evidenta, niste momente de care ai sa fii mandru. Acele momente vor fi momontele in care ai iubit viata cu adevarat, in toate formele si manifestarile ei pe acest pamant.

Stiu ca ceea ce scriu par niste clisee sau probabil niste vorbe in vant, niste c*cat aruncat in ventilator...Si pe mine ma bantuie propriile mele cuvinte. Imi cer scuze daca am irosit timpul unora citindu-mi elucubratiile si ii invit sa devina in viata personala cea mai buna varianta a lor. Nu va mai pacaliti cu sensuri obscure si cuvinte mari precum eternitate, suflet, spirit, Dumnezeu, moarte, diavol, rai, reincarnare....Toate acestea nu sunt decat niste piedici in evolutia fiintei universale. Descatusati-va de aceste judecati si frici, lasati iubirea de viata sa va umple corpul si mintea, si promit oricui ca VA  MERITA. Chit ca nu e etic sa o faci pentru a primi ceva la schimb, asta e firea omului, tot timpul sa iasa "pe castig". Incepeti de la ipoteza ca nu aveti nimic de pierdut, asta ajuta mult la inceput. Atentie, nu in sensul de nu am nimic de pierdut, sunt disperat. Ci in sensul de nu am nimic de pierdut pentru ca tot ceea ce mi-a fost oferit pana acum nu mi-a satisfacut nevoia aceea interioara de adevar.
Poate o sa mai zic cateva chestii pe aici, daca o sa mai fie cineva interesat de ele, daca nu, nu. Nu vreau sa creez confuzie sau sentimente duale in mintea unui om, asa ca daca aveti cea mai mica indoiala ca ceea ce spun este fals, o zic foarte clar: inseamna ca chiar este fals. Ascultati-va intuitia cu inima curata. Nu am cheia lumii si nici piatra filosofala, secretul alchimiei sau sfantul Graal, nu detin o reteta magica universala pentru ca FIECARE STIE UNDE VREA SA AJUNGA SI ACTIONEAZA IN CONSECINTA. Ca in fiecare basm si poveste fantastica, exista lucruri pe drumul initiatic care te vor ajuta sa iti continui drumul si exista piedici. Daca simtiti ca cuvintele mele sunt o piedica in calea voastra personala, dezmititi-va de ele fara nicio ezitare si mergeti inainte, ca inapoi nu se mai poate. Daca simtiti ca v-ati emancipat si eliberat de niste lanturi citindu-mi cuvintele, atunci nu pot decat sa fiu bucuros ca umila mea existenta a palpait indeajuns incat si altcineva sa vada luminita de la capatul tunelului.

Edited by martoruu, 28 May 2015 - 10:09.


#16
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostPhobos, on 27 mai 2015 - 15:57, said:

Pai daca sa zicem dupa moarte nu mai exista nimic, practic nu irosesti nici un timp daca te preocupi de ceea ce va fi dincolo, pentru ca oricum inseamna ca nu suntem nimic. Tot ceea ce am putea realiza intr-o viata finita este de fapt egal cu zero, pentru ca nu o sa ramana nimic vesnic dupa noi. Deci practic orice am face si orice am realiza intr-o viata finita, este irelevant.
foarte foarte gresit, asta-i si motivul pentru care consider atit de nocive religiile si credintele care se bazeaza pe sufletul nemuritor.
nici macar nu se pune problema daca este ceva dincolo, nu este nimic, iar asta e o certitudine! irelevant e pentru cei lenesi si prosti, care-s dominati de natura animalica( pacatoasa) si nu vor sa se ridice la statutul de om. da, pentru fiintele astea bipede viata nu are nici un rost, in schimb pentru oameni ea e plina de sens. omul e fiinta preocupata  de "comorile din cer" cum spunea un maestru spiritual, dar oare ce sint aceste comori? sint ceea ce caracterizeaza spiritul uman, cunoasterea( stiinta) si arta. probabail ma vei intreba, dar la ce ajuta adunarea acestor "comori"? simplu, ele iti vor aduce nemurirea.
problemele ridicate de colegul martoruu sint justificate. atita timp cit noi cele mai inteligente fiinte din univers sintem preocupati de lucruri irelevante si sintem in starea asta grava de boala psihica.

#17
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 16.07.2013

View Postcirus6, on 28 mai 2015 - 11:14, said:

foarte foarte gresit, asta-i si motivul pentru care consider atit de nocive religiile si credintele care se bazeaza pe sufletul nemuritor.
nici macar nu se pune problema daca este ceva dincolo, nu este nimic, iar asta e o certitudine! irelevant e pentru cei lenesi si prosti, care-s dominati de natura animalica( pacatoasa) si nu vor sa se ridice la statutul de om. da, pentru fiintele astea bipede viata nu are nici un rost, in schimb pentru oameni ea e plina de sens. omul e fiinta preocupata  de "comorile din cer" cum spunea un maestru spiritual, dar oare ce sint aceste comori? sint ceea ce caracterizeaza spiritul uman, cunoasterea( stiinta) si arta. probabail ma vei intreba, dar la ce ajuta adunarea acestor "comori"? simplu, ele iti vor aduce nemurirea.
problemele ridicate de colegul martoruu sint justificate. atita timp cit noi cele mai inteligente fiinte din univers sintem preocupati de lucruri irelevante si sintem in starea asta grava de boala psihica.
Total de acord.
Exista nemurire. Doar ca nu in sensul colocvial de a nu muri, efectiv. Viata organica se transforma, cuvantul viata in sine inseamna energie, descrie o spirala de transfigurari ale materiei, ale spiritului. Arta(adica sentimentele pe care le emite o creatie artistica) si stiinta(adica efectele pe care le produce ratiunea dintr-o descoperire stiintifica) sunt cele care aduc omului nemurire intr-un sens profund si elaborat. Iisus este nemuritor. Platon este nemuritor. Dali este nemuritor. Lennon este nemuritor. Sunt cateva exemple...Bunicul tau, al meu, toti bunicii si strabunicii sunt nemuritori. Ei nu mai sunt astazi aici, cu noi, in forma umana, ci in forma spirituala prin noi. Invataturile lui Iisus sunt. Filosofia lui Platon este. Pictura lui Dali este. Muzica lui Lennon este. Toate sunt, nu au fost, si vor ramane pentru ca in ele se scufunda spiritul uman care nu este in niciun transcendent mistico-fantastic, CI ESTE IN NOI SI PRIN NOI. De asta atrag atentia mereu si mereu: iubiti viata caci sunteti viata si viata este in voi. Restul e iluzie si derizoriu. Fiecare alegere in viata fiecaruia ia parte la crearea si recrearea continua a spiritului uman care e vesnic. Cum ?? Vesnic ?? Ce, nu vor disparea oamenii o data si o data? BA DA! Vor disparea, si cu ei va disparea si notiunea de timp si de vesnic. De asta oamenii vor trai pana la sfarsitul timpului, pentru ca sfarsitul oamenilor este si sfarsitul timpului - asa cum el exista in constiinta noastra, evident.
Pe scurt, intelepciune = arta + stiinta. Nemurire = intelepciune + constiinta prezentului.

Edited by martoruu, 28 May 2015 - 11:56.


#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,830
  • Înscris: 23.09.2005
Dali e nemuritor, Platon e nemuritor, omenirea e nemuritoare, pana cand dispare.
Raportat la eternitate, chestiile astea nu par mai mult decat un clãbuc intr-o balta de ploaie, care apare si dispare intr-o clipa.
Cred ca constientizati si voi asta.

Orice este finit, este doar un clãbuc, raportat la infinit. Chiar si Universul.


[ http://media.giphy.com/media/J9JQpVgaGBJPW/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 28 May 2015 - 17:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate