Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Transpiratie

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
vartolome_1

vartolome_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 11.01.2008
Cred ca am postat unde trebuie, daca nu, rog un moderator sa mute unde s-ar cuveni!
Am si eu o nelamurire, mai bine spus o curiozitate: de ce miroase atat de urat si puternic transpiratia la subrat? Cea de pe maini si picioare (atat cea pe pielea expusa cat si cea care se produce la nivelul incheieturilor, de exemplu atunci cand stam cu mana/piciorul strans), gat  si alte zone nu au aceeasi tarie (excluzand zona inghinala).

#2
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Pentru ca acolo ai niște glande mai speciale, apocrine.

Edited by 0x0c, 26 May 2015 - 22:31.


#3
lyvyuk

lyvyuk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 26.01.2008
Posibil să fie din cauza anumitor afecțiuni endocrine

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
1. Transpiratia nu miroase.
2. Mirosul apare cand incep sa se inmulteasca bacteriile si sa fermenteze +/- aportul unor glande in anumite zone.
3. Cei care miros groaznic nu se spala zilnic, dar mai ales nu isi spala des hainele!

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Cred ca transpiratia nu miroase. Doar ca exista anumite zone ale corpului, locuite de bacterii si acestea din urma miros.
Sper sa nu ma insel, dar daca o fac, ii rog pe cunoscatori sa ma corecteze.

#6
vartolome_1

vartolome_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 11.01.2008

 Adm, on 26 mai 2015 - 22:30, said:

1. Transpiratia nu miroase.
2. Mirosul apare cand incep sa se inmulteasca bacteriile si sa fermenteze +/- aportul unor glande in anumite zone.
3. Cei care miros groaznic nu se spala zilnic, dar mai ales nu isi spala des hainele!

De spalat ma spal zilnic, hainele nu le schimb chiar zilnic, dar la 2-3 cel mult le schimb. La punctul 3 tin sa te contrazic, intrucat cunosc cateva persoane, unele fiindu-mi colegi de munca, foarte curate, dar care atunci cand transpira, nu doar ca miros groaznic, ci extraordinar de groaznic, si nu doar la subrat ci pe tot corpul. Este un calvar sa fii prin preajma lor in acele momente. Din cate stiu si eu si mi-ai spus cativa dintre ei, este din cauza unor afectiuni endocrine, cum spunea si lyvyuk, si/sau a unor hormoni.

Edited by vartolome_1, 26 May 2015 - 22:42.


#7
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,048
  • Înscris: 19.12.2012
Mai si miroase...depinde ce bei..eu patesc probleme cand beau cola ...probabil si de la faptul ca bautura aia isi cam bate joc de sistemul nervos, te agita aiurea.

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,176
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am alta intrebare, de ce transpiratia axilara incepe sa aiba mirosul binecunoscut numai dupa pubertate? Cum ar veni, daca te castrezi, nu ai mai mirosi si nu ai mai avea nevoie de deodorante.

In copilarie nu foloseam spray la subrat, la 8 ani imi amintesc ca era miros axilar dar slab, de la 11 ani a inceput sa miroase puternic, de la 12 foarte puternic.

Am impresia ca transpiratia corporala capata un miros metalic, apoi de acreala, cea axilara e specifica cu al sau miros de ceapa stricata, direct influentata de ce anume mananci, se spune ca in caminele studentesti, transpiratia de la shaorma miroase barbar.

A fost experiment la Brainiac sa ghiceasca ce anume au mancat dupa mirosul axilar dupa un efort sustinut. Mie imi miroase pielea de sub nas a ceapa/usturoi daca ma stramb a doua zi dimineata dupa ce mananc ceapa/usturoi.

#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

 YOUR_GOD, on 26 mai 2015 - 22:31, said:

Cred ca transpiratia nu miroase. Doar ca exista anumite zone ale corpului, locuite de bacterii si acestea din urma miros.
Sper sa nu ma insel, dar daca o fac, ii rog pe cunoscatori sa ma corecteze.

you made my day

mai sunt si feromoni implicati intradevar...
mai e si genetica treaba... cine a avut "treaba" cu evreice stie ce zic Posted Image

Quote


Eu am alta intrebare, de ce transpiratia axilara incepe sa aiba mirosul binecunoscut numai dupa pubertate? Cum ar veni, daca te castrezi, nu ai mai mirosi si nu ai mai avea nevoie de deodorante.
In copilarie nu foloseam spray la subrat, la 8 ani imi amintesc ca era miros axilar dar slab, de la 11 ani a inceput sa miroase puternic, de la 12 foarte puternic.
poate te spalai mai des... dar si feromonii de care am amintit... hormonii sexuali, etc
transpiratia ce? pai e racirea organismului prin evaporare si e eliminarea toxinelor... toxinele sunt prin definitie toxice... n-au cum sa miroasa a trandafir

in principal, vina apartine bacteriilor care se inmultesc la umezeala si caldura...

Edited by Nero-d, 26 May 2015 - 23:17.


#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,176
  • Înscris: 14.10.2008
Ah, feromoni, la Brainiac testul a esuat, respectiva a fost excitata de mirosul de after shave, nu de feromoni.

Dar se zice ca pentru iubirea vietii lui, transpiratia unui barbat niciodata nu va puti. Au mai fost experimente cu o femeie care sa miroasa tricourile unor barbati si sa spuna care ii convine.

Matusa-mea, vazandu-ma innebunit dupa sanii mari, incearca sa ma sperie zicand ca la toate colegele pieptoase pe care le-a avut in confectii, sanii miroseau a piele de oaie pusa la argasit si ca o sa-mi vars matele daca tin neaparat sa ma incurc cu una de genul. Miroase a argaseala, mie imi venea in minte doar numele de Valeriu Argaseala. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 26 May 2015 - 23:19.


#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
deci fii atent test... cativa barbati intr-o sala de asteptare (nu stiau ce-i cu ei acolo)... monitorizati (respiratie, bataile inimii, temperatura corp, activitate cerebrala)
2 gemene identice imbracate la fel dar preparate... decalat ciclul prin diverse metode... una la ovulatie, alta fara nici o treaba...
deci se plimbau pe rand pe la aia ca sa dea sa u sa adune diverse formulare... cand intra aia normala, nici o reactie,,, cand intra aia la ovulatie... inebuneau aparatele

Edited by Nero-d, 26 May 2015 - 23:24.


#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,176
  • Înscris: 14.10.2008
Pai cica inainte de ciclu (la ovulatie) sanii sunt mai mari si femeia e mai atragatoare.

#13
vartolome_1

vartolome_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 11.01.2008

 Nero-d, on 26 mai 2015 - 23:12, said:


mai sunt si feromoni implicati intradevar...
pai e racirea organismului prin evaporare si e eliminarea toxinelor... toxinele sunt prin definitie toxice... n-au cum sa miroasa a trandafir


Tocmai asta este ideea: de ce la subrat miroase atat de tare? Transpiratia este eliminata prin fiecare por al pielii, deci ar fi trebuit sa miroasa aproximativ la fel de puternic.
Neaceasca85, cam toate cu sanii mari sunt atragatoare chiar daca sunt sau nu la menstruatie.

#14
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Ba,barbatu tre sa miroase a "pericol".

#15
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Pai cica inainte de ciclu (la ovulatie) sanii sunt mai mari si femeia e mai atragatoare.
alea erau imbracate in niste halate si nici nu le priveau direct... ei practic nu-si dadeau seama ca sunt 2 persoane diferite... pentru ei era una si aceeasi iar schimbarile erau vizibile imediat ce intra aia ovulata in camera

s-o fi civilizat el omul, nu zic,,, dar ADNul nu s-a schimbar de mii de ani Posted Image
lasa ca nici la picioare nu miroase transpiratia a trandafir
si acolo tot bacteriile...
mai e si cu marcarea teritoriului... mai e si pilozitatea... si faptul ca regiunea respectiva nu se aeriseste iar umezeala persista mai mult

Quote

Ba,barbatu tre sa miroase a "pericol".
sa ingrozeasca dusmanul...
cand il prinde in cravaşă, pa! shut down..

Edited by Nero-d, 26 May 2015 - 23:56.


#16
vartolome_1

vartolome_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 11.01.2008
Nero-d, la picioare mirosul este influentat de incaltamine, sosete...
Auzisem pe cineva ca isi da cu spray gen airwick in adidasi ca sa nu ii miroasa picioarele...

#17
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai si ti-am explicat... daca ai merge cu mainile sus... pe cap undeva... si regiunea s-ar aerisi...
daca ai sta cu gura deschisa, nici ea n-ar mai mirosi...
sau daca n-ai mai trasnpira, n-ar mai mirosi Posted Image

Quote

Mai bine vorbim de femei cu sani mari...
suntem pe aria de medicina ca ti-as da eu cateva exemple sa-ti para rau ca ai deschis discutia! Posted Image Posted Image

Edited by Nero-d, 27 May 2015 - 00:25.


#18
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Mai bine vorbim de femei cu sani mari...Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate