Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 

Proprietate vanduta care defapt e mai mica in realitate

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
djfreebone

djfreebone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.04.2009
Buna seara,

O sa descriu pe scurt ce s-a intamplat.

Am mostenit o casa la tara care aparea ca are aprox 1000m terenul total. Am vandut acea proprietate de curand si dupa cateva saptamani m-am trezit cu cei care au cumparat casa+teren ca defapt terenul este mai mic decat in acte. Au chemat topograf si au facut masutori si se pare ca in realitate terenul este mai mic cu vreo 150m. Am fost am vazut si schitele de la primarie si se pare ca terenul pe schita se incadreaza unde trebuie adica nu mi-a luat nimeni din teren. Cei care l-au cumparat au inceput sa ma ameninte ca o sa mearga in instanta.

Care imi sunt solutiile? Nu am facut masuratorile cat a fost terenul in numele meu presupunand ca actele sunt bine facute. Nici nu mi-am pus problema.  Este vina mea? Este vina notarului? Este primariei?

Ce ramane de facut?

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,178
  • Înscris: 27.06.2007
pai, cum ai vandut o propietate fara sa o masori cu cumparatori inainte?
prima oara vine cei de la cadastru, se masoara suprafata si apoi se fac actele...
voi cum ati procedat?
ps. nu da nimeni o caruta de bani pe ochi frumosi

Edited by STARTREK1, 26 May 2015 - 21:18.


#3
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Nu stiam ca se mai poate vinde legal o proprietate fara cadastru si intabulare. De fapt stiam ca nu se mai poate, trebuie obligatoriu cele doua. Suntem curiosi care a fost procedura de vanzare.

#4
djfreebone

djfreebone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.04.2009
Aveam toate actele in regula. Extrase de CF si tot ce a fost nevoie.

Ei au venit, au vazut casa, le-a placut si ne-am inteles la pret.

Am fost la notar si am facut actele. Nu stiam ca terenul este mai mic in realitate decat in acte. Nu ma gandeam ca este posibil asa ceva.

Notarul era unul ales de ei si din moment ce totul a fost in regula la notar de s-a putut face vanzarea inseamna ca toate actele erau in regula, nu?

Edited by djfreebone, 26 May 2015 - 21:24.


#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Adica la aia la primarie apare ca 1000mp, dupa anumite repere iar fizic terenul este mai mic?



#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Intelegem ca actele erau in regula in procesul de vanzare-cumparare dar masuratori s-au facut ? Cu siguranta o secventa a fost sarita sau omisa in procesul realizarii cadastrului.

#7
djfreebone

djfreebone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.04.2009
In actele mele de mostenire si in actele de mostenire mai vechi apar 1000mp si in masuratorile facute de topograf ies mai putin. Si in planul de incadrare de la primarie, pe schita de la ei, terenul meu este delimitat corect, adica nu mi-a luat vreun vecin din teren. Ca am ca puncte de reper hambarul intr-o parte si casa in cealalta parte.

Am platit o taxa la notar pt extras CF, a trebuit sa fac ceva teste de clasa energetica a casei sau asa ceva si actul de mostenire. Atat mi-a fost cerut la notar.

#8
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Daca ai cadastru si intabulare pe teren, cu reperele cadastrale, masoara cu un topometrist si vezi daca hotarele tale (foste) corespund reperelor topo.
Scuze daca am gresit termenii, nu sunt in domeniu.

Edited by shmecherul, 26 May 2015 - 21:35.


#9
djfreebone

djfreebone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.04.2009
Cadastrul si intabularea nu sunt in extrasul de carte funciara? Nu pt aia am nevoie de CF-ul respectiv?

#10
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Sa ceri de la primarie diferenta de impozit  anual pe teren. Sa le-o tragi la ochi.

#11
djfreebone

djfreebone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.04.2009

 augustinionut, on 26 mai 2015 - 21:34, said:

Sa ceri de la primarie diferenta de impozit  anual pe teren. Sa le-o tragi la ochi.

Problema mare imi este cu cei care au cumparat casa si terenul. Nu cu primaria.

#12
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Anuleaza actele, fa altele pe suprafata corecta, returneaza diferenta de bani. Ce e asa de greu?

#13
djfreebone

djfreebone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.04.2009
Adica sa mai dau o gramada de bani la notar fiindca un alt notar mi-a gresit actele? Am primit o suma mica pt o casuta mica si am vreo 500 de euro. Mai platesc sa le anulez si sa le modific  si sa le refac inca cine stie cat. Mai trebuie sa platesc si diferenta inapoi celor care au cumparat si raman cu o nimica toata din greseala altora? Nu am alta solutie?

#14
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nu au ce sa iti faca. La cadastru se vede cind s-a facut ultima modificare. Nu  poti fi acuzat de rea vointa. Eu, daca nu verificam inainte de cumparare, luam un teren gresit.

#15
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Vânzarea s-a făcut legal.
În caz de chemare în  judecata se judeca pe fond.

Dreptatea e de partea ta.



#16
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
NU are de ce sa returneze diferenta.

 Nazmi, on 26 mai 2015 - 21:41, said:

Vânzarea s-a făcut legal.
În caz de chemare în  judecata se judeca pe fond.

Dreptatea e de partea ta.
De acord.

#17
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Eu zic ca a avut toate actele in regula, altfel nu le facea notarul vinzarea/cumpararea...
Cum a spus ca cei care au cumparat au ales notarul, sa se duca la el sa vada ce acte le-a facut

Nu iti mai bate capul...

Edited by _Dadi_, 26 May 2015 - 21:45.


#18
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,178
  • Înscris: 27.06.2007

 djfreebone, on 26 mai 2015 - 21:40, said:

Adica sa mai dau o gramada de bani la notar fiindca un alt notar mi-a gresit actele? Am primit o suma mica pt o casuta mica si am vreo 500 de euro. Mai platesc sa le anulez si sa le modific  si sa le refac inca cine stie cat. Mai trebuie sa platesc si diferenta inapoi celor care au cumparat si raman cu o nimica toata din greseala altora? Nu am alta solutie?
notaru ti-a facut actele pe ce ai dus tu sa legalizeze; nu e vina notarului ca nu ati masurat (cumparator si vanzator) propietatea

Edited by STARTREK1, 26 May 2015 - 21:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate