Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Începător in ale C-ului

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
stefan07

stefan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 21.04.2007
Va salut.
M-am apucat recent(~1 luna) sa învăț C. Experiență anterioară am doar cu Pascal cu care ma descurcam foarte bine.

As vrea in viitor sa ma angajez ca programator de c/c++/java.
Nu am facultate de profil.

Ce îmi recomandați? Sa ajung la un nivel avansat cu C-ul, apoi sa învăț C++, iar apoi Java?

Nu,nu ma refer in perioada imediat următoare. Sper ca intr-un an, un an jumătate sa pot spune ca stiu cu adevărat programare.

Edited by stefan07, 26 May 2015 - 21:07.


#2
paulicaFX

paulicaFX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 08.08.2011
Daca vrei sa lucrezi pe java invata direct java.. mi se pare mult mai usor de inteles oricum

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Poststefan07, on 26 mai 2015 - 21:03, said:

Ce îmi recomandați? Sa ajung la un nivel avansat cu C-ul, apoi sa învăț C++, iar apoi Java?
Da, si apoi javascript si chiar python.

E irelevant in ce crezi ACUM ca vrei sa programezi, limbajul e irelevant, ceea ce conteaza e paradigma de programare.

Toate limbajele astea au o paradigma imperativa, unele cu diferite tipuri de OOP, cu mici diferente, dar toate sunt la fel daca te uiti abstract la ele.

Doar tembelii se autointituleaza programator <pune limbaj aici>. Un programator, daca chiar e programator, e programator in orice limbaj - iar limbajul pe care nu-l stie, il invata in maxim 4 saptamani.

View Poststefan07, on 26 mai 2015 - 21:03, said:

Sper ca intr-un an, un an jumătate sa pot spune ca stiu cu adevărat programare.
Make that 10 years.

Dupa 8-10 ani de invatat si practicat programare poti spune ca stii cu adevarat programare.

Edited by OriginalCopy, 26 May 2015 - 21:15.


#4
stefan07

stefan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 21.04.2007
In fine, dupa 1 an sper macar sa fiu bun de luat in seama la un interviu cu intrebari de programare. Banuiesc ca daca ai un CV consistent esti luat in seama chiar daca nu ai facultate de profil.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Intr-un an sa zicem ca intr-un an treci prin API-ul unui OS. Si in tot atat printr-un framework principal din Java. Asa ca 2 in 1 nu prea incape.

Edited by neagu_laurentiu, 26 May 2015 - 21:33.


#6
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Nu te angajeaza nimeni fara facultate.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Nu poti fi atat de categoric, exemple sunt in piata si neavand asa ceva.

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postrickysyv, on 26 mai 2015 - 21:52, said:

Nu te angajeaza nimeni fara facultate.
Ba te angajeaza, chiar firme de top, daca ai inceput sa programezi din pasiune din timpul adolescentei si daca plusezi si cu activitate notabila in open-source, atunci si mai bine.

Dar da, pe muritorii de rand care vor sa se apuce de programare ca sa faca bani, nu ii angajeaza nimeni fara macar o facultate.

#9
bluesony

bluesony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 11.10.2010
stefan07 se angajeaza si fara facultate de profil, nu-ti face griji de asta; oricum, cel mai probabil la interviuri vei avea un test care sa iti reflecte cunostintele; dar ca sa poti sa faci schimbarea la un asa domeniu, trebuie intr-adevar sa fi motivat si din alte considerente decat financiare; trebuie sa iti placa in primul rand

Iti atasez o mica problema ca sa vezi daca are rost sa mai continui sau nu cu programarea; nu este in interesul tau sa trisezi, deci nu cauta pe internet rezolvarea.Daca studiezi de o luna atunci ar trebui sa cunosti tot ce este necesar pentru a o rezolva.

"Write a program that prints the numbers from 1 to 100. But for multiples of three print “Fizz” instead of the number and for the multiples of five print “Buzz”. For numbers which are multiples of both three and five print “FizzBuzz”."

Edited by bluesony, 26 May 2015 - 22:07.


#10
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Programarea înseamnă multe lucruri. Înseamnă
- diferiţi algoritmi, care nu depinde de limbaj, cum ar fi search, sort, etc
- limbajul în sine, cum zic că ştii Pascal şi acum înveţi C: cîteva cuvinte cheie cum ar fi if, for, while, tipuri de date... nu-s foarte multe. Şi apoi funcţii de bibliotecă, de ex. funcţii de lucru cu şiruri, etc
- diferite API-uri, de ex grafice, fără care nu poţi face decît un program în mod text, în terminal. De exemplu, ca să desenezi ferestre, meniuri, etc; SAU: interfaţarea cu baze de date, etc
- funcţii specializate cum sînt cele de reţea, care sînt mai mult sau mai puţin asemănătoare în diferite limbaje
- framework-uri mai mult sau mai puţin avansate cum sînt cele pt programarea web; sînt multe, detaliate, se schimbă des...
- chestii aferente sistemului de operare: semafoare, mutex, semnale, threaduri, etc; şi aici, lucrurile depind mai mult de OS şi mai puţin de limbaj
- altele

deci depinde destul de mult unde vrei să te angajezi, pt că pt fiecare firmă, în funcţie de specificul ei, poate să-ţi ceară altceva. E foarte mult de lucru să înveţi, de exemplu, partea de OS, dacă nu ai nici o experienţă prealabilă şi ştii doar un limbaj în sine. Sau la fel cu programare web în ceva gen AJAX sau în general ceva mai complex (nu doar html şi un pic de php, aia se cheamă entry level).

În general se consideră că un absolvent de facultate de profil a văzut mai multe dintre cele de mai sus, şi de aia are şanse mai mari la angajare pe un post bun, dar nu este o regulă obligatorie. Deci fie ai o facultate tare în spate, una cu reputaţie, fie ai un portofoliu de proiecte proprii (deci experienţă căpătată pe alte căi). Dacă nu ai nici una nici alta... poţi spera la ceva poziţie de junior, nu prea bine plătită, fără garanţii.

Închei spunînd, e uşor să zici "nu fac facultatea că nu am chef să mă complic degeaba, învăţ fix ce-mi trebuie, nu chestiile inutile care se predau acolo"; dar angajatorul ce vede ? pe cineva care a ales calea cea mai simplă... care spune ceva (şi nu de bine) despre profilul respectivului. Cu cît faci o facultate mai serioasă, cu atît capeţi o reputaţie de om care nu a cedat la greu.

#11
stefan07

stefan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 21.04.2007

View Postbluesony, on 26 mai 2015 - 22:03, said:

stefan07 se angajeaza si fara facultate de profil, nu-ti face griji de asta; oricum, cel mai probabil la interviuri vei avea un test care sa iti reflecte cunostintele; dar ca sa poti sa faci schimbarea la un asa domeniu, trebuie intr-adevar sa fi motivat si din alte considerente decat financiare; trebuie sa iti placa in primul rand

Iti atasez o mica problema ca sa vezi daca are rost sa mai continui sau nu cu programarea; nu este in interesul tau sa trisezi, deci nu cauta pe internet rezolvarea.Daca studiezi de o luna atunci ar trebui sa cunosti tot ce este necesar pentru a o rezolva.

"Write a program that prints the numbers from 1 to 100. But for multiples of three print “Fizz” instead of the number and for the multiples of five print “Buzz”. For numbers which are multiples of both three and five print “FizzBuzz”."

Cam asa am gandit-o eu la 7 dimineata

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
int main()
{
	int a[101];
	int i;
			 for (i=1;i<=100;i++)
			 {
				  a[i]=i;
				  if ((a[i]%15==0))
				 {
					 printf("FIZBUZZ ");
					 continue;
				 }
				 if ((a[i]%3==0))
				 {
					printf(" fizz ");
					continue;

				 }
				 if ((a[i]%5==0))
				 {
					 printf(" buzz ");
					 continue;
				 }
				printf("%d ",a[i]);
			  }
	return 0;
}



Ca fapt divers, ce facultati predau Informatica si sunt bune de ceva?

#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Poststefan07, on 27 mai 2015 - 06:48, said:

Cam asa am gandit-o eu la 7 dimineata
Oribil codul.

Nici macar nu respecta cerinta.

#13
stefan07

stefan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 21.04.2007
De ce nu respecta cerinta?

Poftim fara array

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
int main()
{
	int i;
			 for (i=1;i<=100;i++)
			 {
				  if (i%15==0)
				 {
					 printf("FIZBUZZ ");
					 continue;
				 }
				 if (i%3==0)
				 {
					printf("fizz ");
					continue;
				 }
				 if (i%5==0)
				 {
					 printf("buzz ");
					 continue;
				 }
				printf("%d ",i);
			  }
	return 0;
}


Edited by stefan07, 27 May 2015 - 06:57.


#14
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Poststefan07, on 27 mai 2015 - 06:53, said:

De ce nu respecta cerinta?
Mici detalii.

De ce nu intrebi mai bine "de ce e oribil?"?

#15
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Poststefan07, on 27 mai 2015 - 06:53, said:

De ce nu respecta cerinta?
Pai nu te uiti si tu ce iti cere sa printezi, si ce printezi tu?

Printeaza ce iti cere, nu ce ai tu chef.

#16
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
OriginalCopy, nu te mai da mare educator.

Omul a scris un cod după o lună de studiat mai bun decât mulți alții după 4 ani. Așa că ia-ți atitudinea de îngâmfare la depanat și verifică-i codul sursă. Are defecte. În special la linia: Eu le știu pe toate, toți îmi sunt inferiori. Ia să mai arunc una la ceva prost că fără mine nu evoluează mapamondul.

#17
stefan07

stefan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 21.04.2007

View PostRedDev, on 27 mai 2015 - 08:46, said:

OriginalCopy, nu te mai da mare educator.

Omul a scris un cod după o lună de studiat mai bun decât mulți alții după 4 ani. Așa că ia-ți atitudinea de îngâmfare la depanat și verifică-i codul sursă. Are defecte. În special la linia: Eu le știu pe toate, toți îmi sunt inferiori. Ia să mai arunc una la ceva prost că fără mine nu evoluează mapamondul.

Multumesc.

#18
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 23.11.2005

View Postrickysyv, on 26 mai 2015 - 21:52, said:

Nu te angajeaza nimeni fara facultate.

Am avut colegi in facultate, care culmea, au si terminat-o, ca doar sintem in Romania, nu in Boston, si nu erau in stare sa scrie o linie de cod ! Unii din ei mai facusera si liceu de mate-info. deci 4+4 ani = 0.
Eu daca as fi angajator, ultimul lucru la care m-as uita ar fi studiile.
Stii sa scrii cod ? Da, hai sa vedem cit de bine. Ii pun citeva capcane sa vedem la ce nivel de senioritate se situeaza, si daca e shaolin, iar firma are nevoie de asa ceva, 100 mil / luna net pe PFA si gata.
Am vazut oameni cu doctorat in Automatica care nu stiau sa scrie cod, deci nu mai pomeniti de studii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate