Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

VAG COM ... de care?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,265
  • Înscris: 22.07.2005
salve soferi,
ma ajuta cineva cu o informatie sau un link?!

Vreau sa-mi cumpar un VAG COM pentru un Passat 2013, imi puteti spune care este optim si cam ce pret ar trebui sa platesc pe el?
Vad ca sunt multe optiuni pe okazii sau pe OLX, insa nu prea m-am informat nu stiu ce diferente sunt intre ele... ce stiu este ca as vrea soft pentru win 7, 64 bit.

Initial vreau sa resetez optiunile pentru avertizare centura de siguranta si a vrea sa-mi ramana optiunea de a reveni la aceste setari. Mai clar, daca tot trebuie sa ma duc in service si sa dau o suta de lei pentru treaba asta, mai bine imi cumpar eu cablu si poate ca imi mai foloseste si alta data.

de ex. acesta, este ok?

#2
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 16.09.2005
Asta e ok!
aia din linkul tau e prastie. Nu reuseste sa se conecteze la toate modulele masinii, mai ales la o masina din 2013.

Edited by campary, 26 May 2015 - 21:19.


#3
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
ce ai tu (linkul de pe olx) e o clona, are aceeasi functii dar s-ar putea sa ai probleme cu driverele iar daca se updateaza aplicatia e posibil sa o strici (am patit de 2 ori)

cele originale sunt mult mai bune, dar pretul lor e de peste 1000 ron

#4
deziluminatorul

deziluminatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 11.04.2015
Uite o informatie: un VCDS original costa 400 euro, ceea ce vezi pe toate gardurile sunt clone chinezesti, deci pot fi mai mult sau mai putin reusite. Poti sa-ti faci treaba si cu o clona.
Pe scurt, iti asumi ca lucrezi cu o clona.

Edited by deziluminatorul, 26 May 2015 - 22:14.


#5
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
stiu ca pe vwforum.ro (sper sa nu se considere reclama) este cineva care vinde interfete originale cu 1300 ron + TVA

#6
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,265
  • Înscris: 22.07.2005
1300lei?!
eu vreau sa omor un rahat de senzor de la centrura de siguranta :)

Clona, e buna asta... ce, toate cablurile voastre de prin casa sunt origibale?!
o sa iau de pe okazii ceva, iar daca omul promite ca merge la Passat si nu se pupa, il trimit inapoi...


#7
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Clona am si eu, de mers merge dar mare grija cu update-urile!

#8
deziluminatorul

deziluminatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 11.04.2015
e mai ieftin sa-ti cumperi un cap de centura.....

#9
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,265
  • Înscris: 22.07.2005
Astea au o problema... cand se uzeaza se cam defecteaza, daca nu cumva se strica :( risti sa nu mai poti sa te eliberezi in cazul unei coliziuni majore...

Eu nu am degand sa renunt la a putta centura, insa ma enerveaza ca sunt obligat sa o pun si pentru cateva sute de metri de condus, apoi nu o pot pune in mers, decat daca decuplez manual frana de mana, eheee o adevarata bataie de cap, vreau sa o fac curat si ca lumea...

#10
deziluminatorul

deziluminatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 11.04.2015
Pai mergi pe jos cateva sute de metri..

#11
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,318
  • Înscris: 09.09.2006

 deziluminatorul, on 27 mai 2015 - 23:31, said:

e mai ieftin sa-ti cumperi un cap de centura.....

 floraur, on 27 mai 2015 - 23:35, said:

Astea au o problema... cand se uzeaza se cam defecteaza, daca nu cumva se strica Posted Image risti sa nu mai poti sa te eliberezi in cazul unei coliziuni majore...
Eu nu am degand sa renunt la a putta centura, insa ma enerveaza ca sunt obligat sa o pun si pentru cateva sute de metri de condus, apoi nu o pot pune in mers, decat daca decuplez manual frana de mana, eheee o adevarata bataie de cap, vreau sa o fac curat si ca lumea...
Când se uzează...cine? Colegul zice de cap de centură. Cap de centură zici că folosești când muți mașina alea câteva sute de metri. Dacă există risc de coliziune majoră (chiar și în alea câteva sute de metri), poate ar trebui să pui centura. Soclul centurii de siguranță (ăla de pe mașină dintre scaune) nu cred să se uzeze indiferent de câte ori pui și scoți centura (sau un cap de centură). Eu unul n-am auzit de asemenea chestie, dar poate alții au experință mai multă.
Pe cine să pui în mers? Capul de centură stă acolo tot timpul (cred) și când pleci undeva știi că ai de pus centura, deci unde e chestia cu "în mers"?
Dacă ești deja "în mers", cum adică "doar dacă decuplez manual frâna de mână"? Tu pleci cu frâna de mână trasă, sau cum?
Eu unul declar că nu înțeleg mai nimic din explicații, da' nu sunt foarte surprins...

#12
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,265
  • Înscris: 22.07.2005
:)
ok, le luam pe rand:
-in timp se defecteaza capul de centura, am unul pe o alta masina si am observat ca nu pot scoate foarte usor centura din el. Se intampla sa mai introduci centura in el cateodata... Este legitim sa iau in considerare posibilitatea unui impact pe centura orasului - un drum pe care il fac zilnic de 5 minute si pentru care nu folosesc centura de fiecare data, insa din cand in cand o mai fac... peste capul de centura :)
-Masina mea nu decupleaza frana de mana, decat dupa ce se cupleaza centura de siguranta. Nu pot pleca ee pe loc, fara sa pun centura sau sa decuplez manual frana de mana.

clar?
;)

Edited by floraur, 29 May 2015 - 13:43.


#13
deziluminatorul

deziluminatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 11.04.2015
Nene, tu iti pui problema ca se defecteaza capul de centura a unei masini din 2013 ?!?!?!?!?!!??!!?!?

#14
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,318
  • Înscris: 09.09.2006
Nu, el se referă la un chinezism de genul ăsta:

[ http://www.corexgrup.ro/upload/img/products/cap-centura-de-siguranta-3d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Probabil simte din timp când o să aibă nevoie de centură și o pune numai atunci.

#15
deziluminatorul

deziluminatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 11.04.2015
Aha, pai eu am zis sa ia un cap de centura de la o masina din dezmembrari, nu chinezarie.

#16
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,265
  • Înscris: 22.07.2005

 buntzi, on 31 mai 2015 - 07:49, said:

Nu, el se referă la un chinezism de genul ăsta:

[ http://www.corexgrup.ro/upload/img/products/cap-centura-de-siguranta-3d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Probabil simte din timp când o să aibă nevoie de centură și o pune numai atunci.

:)
se intampla cateodata sa fie aglomerat tare pe strada sau conditii meteo deosebite, ori sa am un 'bad feeling' si o pun dintr-o miscare...

#17
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 floraur, on 29 mai 2015 - 13:42, said:

-Masina mea nu decupleaza frana de mana, decat dupa ce se cupleaza centura de siguranta. Nu pot pleca ee pe loc, fara sa pun centura sau sa decuplez manual frana de mana.

Tu faci o confuzie, alimentat probabil de greselile de exprimare a multora de pe forumuri. Din VCDS nu se poate anula senzorul de centura de siguranta, ci doar alarma/martorul care te bate la cap s-o pui.
Cu alte cuvinte, daca iti dezactivezi "centura" cu VCDS tot vei fi nevoit sa decuplezi frana electrica manual. Ea se decupleaza automat doar cu centura pusa, indiferent daca alarma de centura este activa sau nu.
Eu zic sa te obisnuiesti cu centura. Eu mi-o pun si daca am doar de cautat ceva prin torpedo...

#18
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,265
  • Înscris: 22.07.2005
Ma gandesc ca exista o optiune separata pentru frana de mana...


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate