Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

adezivi pentru rigips

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014
Salut,cu ce se astupă șuruburile alea care sunt înșurubate în coala de GIPS carton? Ce fel de adezivi trebuie? Dacă este din colegii care se pricepe la interioare cu ghips carton,rog să mă ajute si pe mine cu ceva sfaturi și idei,cum procedez la îmbinări,după ce astup șuruburile alea cu un adeziv ,pot să trec direct la vopsea lavabila sau cum să fac????  Mulțumesc!!!





#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Sunt sute de mii de videoclipuri pe internet explicate mai mult sau mai putin cum se fac chestiile astea.

#3
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Peste suruburile autofiletante se aplica pasta de imbinare.
Peste imbinari se aplica mai intai banda autoadeziva pentru imbinari (impiedica aparitia fisurilor) si apoi doua sau trei straturi (in functie de cat e necesar) de pasta de imbinare.
Dupa uscare paste de imbinare se slefuieste. Dupa slefuire suprafata se desprafuieste (e indicat sa se dea si un strat de amorsa), apioi se vopseste. Recomand doua straturi de vopsea.

#4
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014

 Venboteam, on 26 mai 2015 - 21:10, said:

Peste suruburile autofiletante se aplica pasta de imbinare.
Peste imbinari se aplica mai intai banda autoadeziva pentru imbinari (impiedica aparitia fisurilor) si apoi doua sau trei straturi (in functie de cat e necesar) de pasta de imbinare.
Dupa uscare paste de imbinare se slefuieste. Dupa slefuire suprafata se desprafuieste (e indicat sa se dea si un strat de amorsa), apioi se vopseste. Recomand doua straturi de vopsea.

Mulțumesc meseriașule!

#5
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014
Ce se întâmplă dacă folosesc banda autoadeziva pentru îmbinări la muchiile colturilor interioare??? (am pus rigips la un tavan, peste scândurile si grinzi care le-am învelit în rips si sau format colturi interioare ),rog colegii să mă ajute!!

Edited by pitbululrosu, 29 May 2015 - 21:07.


#6
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Nu se intampla nimic, dimpotriva.
Oriune ai imbinari (pot fi imbinari intre gipscarton si tencuiala, de exemplu) trebuie sa pui banda si sa dai cu pasta de imbimbinare.

#7
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014
am inteles,da banda aia autoadeziva inainte so lipesc pe imbinare,trebuie sa dau cu pasta de imbinari  si dupa aia so lipesc|? aia se lipeste presat cu spaclul ca se lipeste ca banda izolatoare,si dupa aia dau cu pasta|?folosesc ca adeziv pentru imbinare  duraziv gm 53,asta mi-o recomandat vanzatorul de la depozitul care am cumparat gips-cartonul.

Edited by pitbululrosu, 30 May 2015 - 17:02.


#8
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Trebuie sa folosesi banda tip plasa. Nu e musai sa dai cu pasta de imbinare inainte de a aplica banda, dar daca faci acest lucru, poate fi un plus. Recomand pasta imbinare Knauf sau SuperRigips!
[ http://dsdmaterialeconstructii.ro/image/cache/data/Banda%20autoadeziva%2090%20ml-600x600.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014
am inteles.daca folosesc banda respectiva si pentru colt exterior la grinda,are ceva|?camera are in interior trei grinzi pe care le-am invelit cu rigips,deci sunt sase colturi exterioare la grinzi , si vreau sa le pun banda de asta ca este mai ieftina ,nu am profile de colt.sper sa nu crape pe la colturi.

#10
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Daca vrei sa faci treaba buna, mergi si cumperi coltare din aluminiu. Te cred ca poate nu ai magazin in zona ta, dar daca nu poi coltare si pui doar acea banda, la final va arata ca "pisatul boului" cum se zice popular.
Daca faci rost de acele coltare, nu mai este necesara banda, decat daca acel coltar nu reuseste sa acopere imbinarea dintre placile de gipscarton.
Invata-te sa faci treaba buna, ca daca te inveti sa dai buleala, buleala o sa dai toata viata! :)

#11
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014
Da da,ai dreptate,cred c-o să am putina răbdare si-o să merg să iau coltare pentru grinzi,mi-am dat eu seama că n-o să pot reuși să scot marginile drepte ca sticla!

#12
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Nu e vorba sa le scoti drepte "ca sticla", e vorba sa arate cat de cat bine. Lucru ce nu il vei obtine fara coltare.

#13
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014
Asa este.ar mai fi ceva de facut.trebuie să pun si la perete pe interior rigips,însă este o problemă,locuința este construită din cărămidă de pământ (chirpici)pe exterior peretele este tencuială din nisip cu ciment,adică bătut cuie în chirpici,pus plasa de sârmă si dupa aia tencuială.pe interior nu este tencuială la pereti.pentru a fixa gipsu,cartonul pe pereții trebuie fixate mai întâi leaturi în verticală,asa știu cum trebuie făcut.dar rămâne distanta pe interior între perete și rigips,ce izolatie să pun în golurile alea la perete?vata de sticla sau polistiren extrudat /expandat?trebuie să pun ceva,dar trebuie să se tină cont sa nu se facă igrasie si nici să fie autostrada pentru șoareci.mă gândesc că dacă pun vata minerala bucuria șoarecilor,iar daca pun polistiren,tot de șoareci dar si de igrasie,nu știu cum e mai bine să procedez.rog să intervină toți colegii care se pricep sau poate au mai auzit pe la altcineva asemenea modalități pe interior. pentru îndrumări ajutor colegii,mulțumesc!

#14
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Indicat ar fi ca in locul sipcilor din lemn sa folosesti profile metalice UW 30 si CD60.
Izolatia o faci cu vata minerala.

#15
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005
Daca nu vrei o izolatie mai buna decat are peretele acum, nu pune pe interior nimic. Nu e ok izolatia termica pe interior.
Oricum daca faci strucutura din UD si CD, ai doar 3 cm de aer.

#16
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014
am inteles colegii,dar de ce nu este bine izolatie pe interior|?

#17
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Eu stiu ca izolatia cu polistiren nu este buna la interior, dpdv sanitar.
In ceea ce priveste izolarea cu vata minerala, nu am auzit astfel de lucruri.

#18
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005

 pitbululrosu, on 01 iunie 2015 - 11:29, said:

am inteles colegii,dar de ce nu este bine izolatie pe interior|?

E un pic mai complicat de explicat, dar e vorba de punctul de roua.
Ex: Cand afara sunt -10, iar in casa +20, undeva in perete este temperatura punctului de roua.
Daca pui termoizolarea pe exterior, acel punct e in polistiren, aproape de exterior.
Daca pui pe interior, exista riscul sa se formeze condens intre polistiren si perete, iar in timp sa apara mucegai.
Si cu vata e cam acelasi lucru, doar ca permite un mai bun transfer de vapori.
http://ro.wikipedia....

Se poate si sa ai noroc si sa fie ok, dar de calculat e destul de greu, ca sa fii sigur.

Un perete e si ca o baterie care inmagazineaza caldura, ceea ce duce la un confort termic sporit. Daca izolezi din interior, reduci acest efect.

Edited by abru, 02 June 2015 - 17:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate