Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Am o problema

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
0x3F

0x3F

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.01.2015
Am avut simularea nationala la bac (mate). Nu am stiut face ceva banal si am luat putin sub 10. Am avut un noroc maxim deoarece eu am o problema: ma grabesc si am probleme de concentrare (cel putin asa cred).

La toate testele, tezele si simularile la mate am copiat ceva gresit de pe subiect. Cand fac exercitii, uneori copii gresit chiar si pe randul de mai sus. Am mai dat o simulare zilele trecute si am luat 9.. La fel, am copiat gresit, am lasat neterminat, etc. Faptul ca mai am o luna pana la bac si inca nu mi-am rezolvat problema asta cu atentia ma sperie. De la inceputul anului zic "gata, atentie maxima, nu mai gresesc prosteste, nu mai copii gresit". Nimic. Fac o adunare gresita, uit un semn, copii un numar gresit de pe foaie....ceva trebuie sa se intample. Mai am o luna pana la bac si am nevoie de un 10 la mate ca de aer ca sa intru la facultatea la care mi-am propus.

Stiu ca probabil nu se poate face nimic cu aceasta problema, dar vreau sa fiu eu impacat ca am cerut sfaturi.

Mersi.

Edited by 0x3F, 26 May 2015 - 18:25.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Sfat, sa nu-ti treaca vreodata prin cap sa te angajezi in Centrala Nucleară de la Cernavodă.

#3
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010
http://www.trainingu...de-concentrare/

http://www.armoniana...-de-concentrare

http://sfatulparinti...entra-mai-bine/

http://www.elitenlp....ntrare-mentala/

Mult succes!

#4
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
Procedezi asa: dupa ce copiezi exercitiile, pui cronometrul si 3 minute astepti pur si simplu, fara sa te gandesti la minic(te gandesti la un film, ceva)...dupa aia vezi daca ai copiat corect exercitiile si te apuci de treaba! succes!

#5
0x3F

0x3F

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.01.2015

View Postgumball3000, on 26 mai 2015 - 18:24, said:

Sfat, sa nu-ti treaca vreodata prin cap sa te angajezi in Centrala Nucleară de la Cernavodă.
Hai ma, fix acolo vreau sa aplic dupa ce termin facultatea de fizica.

Edited by 0x3F, 26 May 2015 - 18:29.


#6
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
Fa te chirurg, nu e mare problema, altii uita bisturie, role de pansament in pacient, foarfeci...mai uita sa inchida operatia.

#7
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Post0x3F, on 26 mai 2015 - 18:19, said:

Am avut simularea nationala la bac (mate). Nu am stiut face ceva banal si am luat putin sub 10. Am avut un noroc maxim deoarece eu am o problema: ma grabesc si am probleme de concentrare (cel putin asa cred).

La toate testele, tezele si simularile la mate am copiat ceva gresit de pe subiect. Cand fac exercitii, uneori copii gresit chiar si pe randul de mai sus. Am mai dat o simulare zilele trecute si am luat 9.. La fel, am copiat gresit, am lasat neterminat, etc. Faptul ca mai am o luna pana la bac si inca nu mi-am rezolvat problema asta cu atentia ma sperie. De la inceputul anului zic "gata, atentie maxima, nu mai gresesc prosteste, nu mai copii gresit". Nimic. Fac o adunare gresita, uit un semn, copii un numar gresit de pe foaie....ceva trebuie sa se intample. Mai am o luna pana la bac si am nevoie de un 10 la mate ca de aer ca sa intru la facultatea la care mi-am propus.

Stiu ca probabil nu se poate face nimic cu aceasta problema, dar vreau sa fiu eu impacat ca am cerut sfaturi.

Mersi.
Ia Bilomag Forte, MemoPlus, Ginkana Ginkgo Biloba !

Hint:
dupa ce termini exercitiile, verifica sa vezi daca ai gresit undeva  Posted Image

#8
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Post0x3F, on 26 mai 2015 - 18:19, said:



La toate testele.... la mate am copiat .... Cand fac exercitii, uneori copii gresit .. La fel, am copiat gresit,...... nu mai gresesc prosteste,..... nu mai copii gresit"...... copii un numar gresit de pe foaie....

Mersi.
Sa nu mai copiezi,

#9
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostXenon2006, on 26 mai 2015 - 18:28, said:

Procedezi asa: dupa ce copiezi exercitiile, pui cronometrul si 3 minute astepti pur si simplu
Mi se pare un sfat bun, dar de ce 3 minute de meditație?

#10
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
Da, e posibil ca sa fie cam mult, cred ca si 1 minut e de ajuns

#11
dannyel2008

dannyel2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.09.2012
Ai 3 ore la matematica. Daca te pricepi, subiectul ala il faci pe ciorna in 45 de minute. Dupa ai timp sa copiezi totul corect si sa te verifici de cateva ori. Sigur o sa iti observi greselile la a 2-a, maxim a treia verificare.

#12
0x3F

0x3F

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.01.2015

View Postdannyel2008, on 27 mai 2015 - 19:24, said:

Ai 3 ore la matematica. Daca te pricepi, subiectul ala il faci pe ciorna in 45 de minute. Dupa ai timp sa copiezi totul corect si sa te verifici de cateva ori. Sigur o sa iti observi greselile la a 2-a, maxim a treia verificare.
E o idee buna sa fac rezolvarea completa pe ciorna?

#13
dannyel2008

dannyel2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.09.2012
Eu nu lucrez dupa metoda asta. La simulare am stat, am scris detaliat la fiecare exercitiu(fara sa intru in penibil) si am terminat cam in 2 ore si jumatate, restul de timp verificandu-ma. (Asta scriind pe ciorna doar unele exercitii; de ex. ecuatii dreptei, probabilitatea si c urile.) Mi-au fost scazute 10 sutimi, deoarece nu am simplificat o fractie. Am colegi care se folosesc de metoda asta(tot pe ciorna) si nu au nicio problema. Poti scrie rezolvarea completa pe ciorna, la unele exercitii poate mai schematic decat pe foaia de examen. Incearca in noaptea dinaintea examenului sa dormi bine, sa fii sanatos, si sa nu ai emotii.

Edited by dannyel2008, 27 May 2015 - 19:37.


#14
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
Poți scrie pe ciorna chestiile la care nu ești absolut sigur ca o sa îți iasă din prima... Gen dacă pica ceva mai greu la un c) or smth și nu ai demonstrația completa în minte, poți scrie mai întâi pe ciorna, e urat sa tai pe foaia de examen.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate