Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Lg G2 mini versus HTC Desire 510 versus Microsoft Lumia 640

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008
Doresc sa imi cumpar un telefon tip smartphone, care va fi primul meu smartphone, pe care ocazional il voi folosi pentru a accesa internetul iar mai rar, functia de navigare prin satelit.Nu ma intereseaza sa folosesc acest telefon pentru a ma juca pe el  sau sa rulez tot felul de aplicatii doar de dragul de a avea o ocupatie insa as vrea sa cumpar un produs care sta foarte bine la capitolele semnal radio, conexiune la internet si navigatie prin satelit(as vrea sa folosesc pe langa Google Maps si soft cu harti dedicate navigatiei in genul Igo Primo, TomTom sau Here), si nu in ultimul rand, la autonomia acumulatorului.Mi se pare aiurea ca in fiecare seara sa fii obligat sa iti pui telefonul la incarcat.
Pentru ca nu vreau sa cumpar obiecte prea scumpe, oscilez intre LG G2 mini, HTC Desire 510, ambele avand ca sistem de operare Androidul, si Microsoft Lumia 640 care foloseste Windows, toate trei fiind apropiate ca si pret.Sigur ca mi-ar placea un Samsung Galaxy S5 mini insa ala costa aproape dublu fata de telefoanele mentionate de mine si nu stiu daca isi justifica pretul raportat la nevoile mele reale in care nu intra dorinta ca ecranul sa aiba 16 milioane de culori, etc.Mi-ar placea ca marimea ecranului sa nu depaseasca 4,5 inci, pentru ca nu am nevoie de caramizi, insa ma adaptez la acest capitol...
http://www.emag.ro/t...k/pd/DWHNLBBBM/
http://www.emag.ro/t...y/pd/D3J4RBBBM/
http://www.emag.ro/t...k/pd/D7LMVMBBM/
Pentru ca vreau sa fac cea mai buna alegere, astept cu mult interes opiniile voastre.

Edited by dennis_2005, 26 May 2015 - 18:26.


#2
0x3F

0x3F

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.01.2015
HTC. Am unul si sunt foarte multumit de el.

Vad ca e si foarte ieftin acum. Era 1000 de lei la inceputul anului. Tot pe emag. Profita de oferta.

#3
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

View Postdennis_2005, on 26 mai 2015 - 18:09, said:

Doresc sa imi cumpar un telefon tip smartphone...
Mi se pare aiurea ca in fiecare seara sa fii obligat sa iti pui telefonul la incarcat...
Chestiile de mai sus se bat in cap. Posted Image
Conteaza foarte mult modul in care gestionezi aplicatiile si folosesti telefonul. Ca incepator ai 99% sanse sa trebuiasca sa incarci bateria zi de zi (asta daca ai noroc, si nu alergi dupa o priza pe la pranz). Cu timpul o sa inveti sa ii cresti autonomia...

Bafta!Posted Image

#4
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
HTC Desire 510- Nu!

#5
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Lumia 640 XL. Am luat eu unul azi pentru mama si e foarte multumita dupa cateva ore de butonat (a avut pana azi Galaxy S3).

#6
florinlgg3

florinlgg3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 11.08.2014
Huawei Honor 3c

#7
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013
Te-ai orientat destul de bine, mai putin HTC-ul.

Lumia 640 e cea mai buna varianta. Ai autonomie mare, suport foarte bun si se misca mai fluent decat un Android cu 1GB RAM. La noi in magazine sunt 2 variante: dual-sim si 4G.
Lumia 640 XL - foarte bun daca vrei un telefon cu ecran de 5.7 inch. Pretul e insa ceva mai mare fata de Lumia 640.

Cu Android: LG G2 Mini sau LG L90 D410. Eu detin D410 si e foarte ok, nu are lag sau alte probleme, iar bateria tine cam 2~3 zile (2500 mAh la un ecran de 4.7")
Pt navigatie folosesc Here Maps si merge ok si fara conexiune internet, doar prin GPS si Glonass. Hartile offline pot fi instalate direct pe SD.
LG G2 mini e teoretic la fel, are altfel pozitionate butoanele iar in loc de dual-sim are 4G.

#8
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

View Postinside_spy, on 26 mai 2015 - 19:25, said:

Lumia 640 XL. Am luat eu unul azi pentru mama si e foarte multumita dupa cateva ore de butonat (a avut pana azi Galaxy S3).

Este mai ok ca si S3-ul?La ce capitole, in afara autonomiei acumulatorului?

View Postdragosmacovei, on 26 mai 2015 - 20:00, said:

Te-ai orientat destul de bine, mai putin HTC-ul.

Lumia 640 e cea mai buna varianta. Ai autonomie mare, suport foarte bun si se misca mai fluent decat un Android cu 1GB RAM. La noi in magazine sunt 2 variante: dual-sim si 4G.
Lumia 640 XL - foarte bun daca vrei un telefon cu ecran de 5.7 inch. Pretul e insa ceva mai mare fata de Lumia 640.

Nu vreau  un telefon asa de mare ca si XL.Chiar si ecranul de 5 inci mi se pare cam mare.Pe WP se pot rula si google maps  , Sygic sau IGO PRIMO, nu?

#9
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View Postdennis_2005, on 27 mai 2015 - 06:01, said:

Pe WP se pot rula si google maps  , Sygic sau IGO PRIMO, nu?

http://www.windowsph...59-d4a6126c10b1

#10
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013

View Postdennis_2005, on 27 mai 2015 - 06:01, said:

Nu vreau  un telefon asa de mare ca si XL.Chiar si ecranul de 5 inci mi se pare cam mare.Pe WP se pot rula si google maps  , Sygic sau IGO PRIMO, nu?

Nu eu am adus vorba despre 640XL, doar am subliniat ce diagonala are Posted Image

Pe Windows Phone ai Here preinstalat cu harti offline, Here Drive+ si alte functii. Exista variante Waze si Sygic pt WP, probabil si altele...
iGO Primo nu exista ofiocial nici pentru Android. iGO si Here folosesc aceleasi harti de la NavTeq (Nokia).

https://www.waze.com...74&lon=26.10255

Edited by dragosmacovei, 27 May 2015 - 11:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate