Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Patria Credit

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
MDNM

MDNM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.05.2015
Salutare la toata lumea , vis a vis de Patria Credit   pentru a nu trece prin ce am trecut eu va sugerez sa fiti  foarte atenti cu acesta Institutie

Voi  incerca  sa detaliez : am fost abordat de Patria Credit  pentru o linie de credit, dupa discutiile avute atat cu consilierul de credit cat si directorul am decis  : situtatia financiara a societati mele nu este foarte buna  si aceasta institutie accepta oamenii nu hartiile,   prin urmare am acceptat termenii ,gaj si dobanda (colosala).  Prin urmare am depus toata documentatia financiara necesara liniei de credit.
De retinut : preanaliza dosarului a tinut 2 luni , in tot acest timp primind diferite informatii , incurajari  si discount-uri   pentru linia de credit
La un momendat , mi-a cerut sa platesc suma de 350 lei reprezentand raport de evaluare imobil , am platit aceasta suma  mai mult decat atat raportul de evaluare imobil reprezenta valoarea  imobililui de cca 8 ori mai mare decat linia de credit , rezultand  garantia este mai mult decat eligibila (conform expertului)
Dupa cca 2 saptamani , am primit raspuns ca nu sunt eligibl,fara alte lamuriri !!!
Am ramas mai mult decat surpins de aceasta atitudine
Am trimis nemultumirea mea  oferind toate detaliile la sediul central unde am primit raspuns ,citez :
Ne exprimam regretul cu privire la faptul ca dvs.considerati decizia noastra privind cererea dvs ca fiind de neinteles  pt dvs . In system financiar bancar costurile aferente analizei dosarului de credit sunt suportate de catre solicitantul finantari si nu reprezinta obligativitatea insititutiei de aproba cererea de credit, ATENTIE : acesta fiind aprobata numai in urma unei analize stricte a eligibiltatii clientului respectiv in conformitate cu Politica de creditare ,inchei citatul .
DE RETINUT :
Site-ul  Institutiei Patria Credit spune :
MOTIVE CARE TREBUIE SA LUCREZI CU NOI
-   Suntem flexibili
-   Suntem rapizi
-   Suntem accesibili
-   Suntem  transparenti
-   Avem consilieri dedicati

“CIRESA DE PE TORT” VINE TOT PE ACEST SITE
CREDITAM OAMENII,NU HARTIILE


Dupa 2 luni de asteptare “preanaliza dosar” si cheltuieli cu evaluarea imobilului , am ramas doar cu TIMPUL PIERDUT si  dezamagire profunda  datorata  lipsei de profesionalsim si transparentei decizionala ale Institutiei Patria Credit respective.

Concluzie : daca aveti de gand sa colaborati cu Patria Credit atunci va sugerez sa fiti atenti la “motivele care trebuie sa lucrezi cu ei “ mai ales la  propozitia consilieri dedicati, nu mai spun de mottoul pe care il folosesc  “creditam oamenii,nu hartiile”

ERA SA UIT, AVETI GRIJA – NU CERETI INFORMATII ,DETALII CONCRETE SI EXACTE ,PROBABIL ASA VETI PUTEA ACCESA O LINIE DE CREDIT PRIN EI .)))

#2
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Degeaba ai garantii daca situatia firmei si veniturile nu-ti vor permite plata ratei.

Singura chestie e ca ar fi trebuit sa stii ca tu platesti raportul de evaluare si daca nu ti se aproba creditul, dar e posibil sa ti se fi spus si asta, dar ai uitat.

Edited by Byblos4, 26 May 2015 - 17:20.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View PostMDNM, on 26 mai 2015 - 17:11, said:

.........situtatia financiara a societati mele nu este foarte buna..........am acceptat termenii ,gaj si dobanda (colosala).............
..am primit raspuns ca nu sunt eligibl............


ti-au facut un bine.

#4
established

established

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.05.2015

Quote

m fost abordat de Patria Credit
La tribunal cu ei .
De unde au avut datele personale necesare " abordarii " .
A fost un ajent de vanvari la tine acasa ?
Sau v-ati intalnit intamplator in metrou , si din vorba-n vorba ati hotarat sa faceti afaceri impreuna ?

#5
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
@'MDNM', postarea ta, în mod special finalul ei :signher: este întristător de hilară!
'Patria Credit' nu acordă credite neperformante, spor la bocit și înjurat :naughty:

Edited by Teophileos, 26 May 2015 - 18:56.


#6
MDNM

MDNM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.05.2015
Byblos4

Pentru Byblos4 : Nu mi-au adus la cunostinta pe toata perioada , exista riscul sa fiu refuzat ,  in alta ordine de idei  Patria Credit mai nou NEXTEBANK este o societate nebancara IFN ,"flexibila"  , inclusiv detaliile de pe site-ul lor spun foarte clar "creditam oamenii nu hartiile" . Concluzia este foarte simpla :  Societatile nebancare nu pot fi atat de stricte in analiza unui dosar de credit atat timp cat folosesc  dobanzi cu mult peste Societatile Bancare .
Probabil cauza refuzului a fost din cauza informatiilor si intrebarilor mele vis a vis de dobanzi ascunse - probabil sa tinut cont , sau institutia respectiva se foloseste de pagina web dar in realitate rezulta inducerea in eroare a clientilor sau pur si simplu se folosesc de clientii care sunt OBLIGATI sa accepte o linie de credit indiferent de  termeni si conditii  SI fara a pune alte intrebari !!!
Sa inchei ,asa cum am mentionat anterior indiferent de societate, bancara sau nebancara , cred ca NU este profesional sa tina un dosar in "analiza" 2 luni ,apoi sa iti ofere un raspuns negativ fara alte lamuriri . Acest detaliu credeti ca se intampla si intr-o tara Europeana ?!

#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostMDNM, on 26 mai 2015 - 18:57, said:

- Nu mi-au adus la cunostinta pe toata perioada , (ca) exista riscul sa fiu refuzat ,
- Societatile nebancare nu pot fi atat de stricte in analiza unui dosar de credit atat timp cat folosesc  dobanzi cu mult peste Societatile Bancare .
- Probabil cauza refuzului a fost din cauza informatiilor si intrebarilor mele vis a vis de dobanzi ascunse
- se folosesc de clientii care sunt OBLIGATI sa accepte o linie de credit indiferent de  termeni si conditii  
-  cred ca NU este profesional sa tina un dosar in "analiza" 2 luni ,apoi sa iti ofere un raspuns negativ
- Acest detaliu credeti ca se intampla si intr-o tara Europeana ?!
Dupa cum scrii aici, dumneata esti total aerian... Vorba cuiva de mai sus: Zi mersi ca nu ti-au dat credit!  Nu te baga in ceva mai mare decat un chiosc, nu-l poti duce.

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View PostMDNM, on 26 mai 2015 - 18:57, said:


Nu mi-au adus la cunostinta pe toata perioada , exista riscul sa fiu refuzat

Asta e un risc care exista la orice credit. Scrie undeva ca e garanteaza faptul ca acorda credite oricui?
Mare ti-e gradina...

#9
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Sunt de acord ca nu a fost corect fata de tine sa tina dosarul in analiza timp de 2 luni. In alta ordine de idei, cred ca realizezi faptul ca discutam despre Patria Credit aici, nu e vreun JP Morgan

Oricum, cum ai ajuns dumneata la Patria Credit? Probabil pentru ca situatia firmei tale e prea subreda pentru un credit la o banca. Si se pare ca si pentru un credit la un IFN

Edited by Byblos4, 28 May 2015 - 14:48.


#10
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004

View PostMDNM, on 26 mai 2015 - 18:57, said:

Byblos4

Pentru Byblos4 : Nu mi-au adus la cunostinta pe toata perioada , exista riscul sa fiu refuzat ,  in alta ordine de idei  Patria Credit mai nou NEXTEBANK este o societate nebancara IFN ,"flexibila"  , inclusiv detaliile de pe site-ul lor spun foarte clar "creditam oamenii nu hartiile" . Concluzia este foarte simpla :  Societatile nebancare nu pot fi atat de stricte in analiza unui dosar de credit atat timp cat folosesc  dobanzi cu mult peste Societatile Bancare .
Probabil cauza refuzului a fost din cauza informatiilor si intrebarilor mele vis a vis de dobanzi ascunse - probabil sa tinut cont , sau institutia respectiva se foloseste de pagina web dar in realitate rezulta inducerea in eroare a clientilor sau pur si simplu se folosesc de clientii care sunt OBLIGATI sa accepte o linie de credit indiferent de  termeni si conditii  SI fara a pune alte intrebari !!!
Sa inchei ,asa cum am mentionat anterior indiferent de societate, bancara sau nebancara , cred ca NU este profesional sa tina un dosar in "analiza" 2 luni ,apoi sa iti ofere un raspuns negativ fara alte lamuriri . Acest detaliu credeti ca se intampla si intr-o tara Europeana ?!

Am lucrat in departamentul lor de analiza si aprobare credite si crede-ma ca sunt chiar foarte flexibili, la acest capitol bancile pe langa ei  sunt doar niste colosi de piatra.Dar fiecare hartiuta precum si aspectele juridice(procese,popriri,etc) sunt verificate la sange, de asemenea nevoia ta de finantare este verificata, daca nu reiese din analiza ca ai nevoie de finantare sau de acel tip de finantare nu o vei primi.Sfera veniturilor luate in calcul este foarte mare si flexibila.Daca nu ti s-a aprobat din alte motive ce nu tin de calitatea garantiei inseamna ca situatia firmei tale este praf si pulbere, daca era aproape praf mai aveai o sansa :).
Chiar daca nu pare cei care analizeaza aceste propuneri sunt foarte profesionisti si cu o indelungata experienta pe zona de finantare micro(magazine de cartier, mici afaceri, pfa,etc).
Faptul ca a durat atat de mult analiza inseamna 2 lucruri:ori nu ai oferit de la inceput toate detaliile necesare ori s-au descoperit diferite aspecte problematice si s-a incercat lamurirea lor.Timpul de raspuns de la aprobare catre sucursale este extrem de scurt.
Atat cei din sucursala precum si cei de la aprobare au tot interesul sa acorde credite pentru ca exista target-uri lunare, dar nu in orice conditii care ar transforma un credit intr-o problema ulterioara cu costuri mult mai mari decat profitabilitatea estimata pe acea facilitate.

#11
MDNM

MDNM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.05.2015
Daca situatia finaciara societati mele era PRAF SI PULBERE,atunci cum se explica ca am luat credit de la o INSTITUTIE DE ASTA DATA BANCARA ?!
Majoritatea isi expun pct de vedere fara a fi atenti la "ore" , pentru  charcotasi si "colegii" Patriei Credit le sugerez sa citeasca inca o data "posted" to 26.Mai.2015 (limba romana este grea de inteles -  prin urmare ,revin la 26.Mai.2015, AM DORIT SA ATENTIONEZ = EXPERIENTA MEA , TU,EL SAU EA SA NU TRECETI PRIN CEA CE AM TRECUT EU : concluzia fiind  f simpla :
Conform "politici" si web site-lui Patria Credit :felxibili, transparenti,rapizi,consilieri dedicati  si mai ales creditam oamenii ,nu hartiile  -WAUUU, da nota de PROFESIONALSIM ,TRANSPARENTA DECIZIONALA  SAU INDUCEREA IN EROARE A CLIENTILOR ?! Prin urmare ,FITI ATENTI  LA PATRIA CREDIT

Edited by MDNM, 30 May 2015 - 13:17.


#12
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004

View PostMDNM, on 30 mai 2015 - 13:15, said:

Daca situatia finaciara societati mele era PRAF SI PULBERE,atunci cum se explica ca am luat credit de la o INSTITUTIE DE ASTA DATA BANCARA ?!
Majoritatea isi expun pct de vedere fara a fi atenti la "ore" , pentru  charcotasi si "colegii" Patriei Credit le sugerez sa citeasca inca o data "posted" to 26.Mai.2015 (limba romana este grea de inteles -  prin urmare ,revin la 26.Mai.2015, AM DORIT SA ATENTIONEZ = EXPERIENTA MEA , TU,EL SAU EA SA NU TRECETI PRIN CEA CE AM TRECUT EU : concluzia fiind  f simpla :
Conform "politici" si web site-lui Patria Credit :felxibili, transparenti,rapizi,consilieri dedicati  si mai ales creditam oamenii ,nu hartiile  -WAUUU, da nota de PROFESIONALSIM ,TRANSPARENTA DECIZIONALA  SAU INDUCEREA IN EROARE A CLIENTILOR ?! Prin urmare ,FITI ATENTI  LA PATRIA CREDIT

Esti pe langa :), te astepti ca flexibil=automat credit aprobat.
Bine ca ai reusit sa obtii din alta parte...vezi sa nu uiti sa-l rambursezi :)

#13
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Patria Credit a fost între timp absorbită de Nextebank, deci de o instituție bancară, asta înseamnă cel mai probabil că s-au rigidizat un pic, dar și Nextebank era și este o instituție deschisă, pe același palier cu Libra Internet Bank și ProCredit Bank.

Cred că good.bee (care aparține de BCR) e o posibilă soluție pentru tine, dacă o să ai nevoie pe viitor, sau Garanti Credite de Consum.

Ești din Drăgășani, Câmpulung Moldovenesc, Carei, Caracal, Somcuța Mare, Tîrgu Frumos, Fierbinți Tîrg, Matca, Moțăței, Băleni, Buzău, Pancota sau Vidra?
Doar în localitățile astea mai există agenții sub brandul Patria Credit.

Apropo:
Patria Credit și Nextebank sunt două branduri create de aceeași agenție de creație: Brandient.

Edited by Koal, 30 June 2015 - 11:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate