Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Mitsubishi opreste productia de Lancer?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
SebyFloyd

SebyFloyd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 23.10.2014
Am auzit de ceva timp ca Mitsubishi va opri productia de Lancer Evo dupa generatia X (2015). Dar stie cineva daca Lancer-ul Sport (varianta mai ieftina care incepe de pe la 16.000 de euro la noi) se va produce in continuare? Posted Image Mi se pare o masina interesanta si accesibila. Plus ca reprezentanta iti ofera anumite pachete cu accesorii foarte interesante care iti pot face masina noua sa arate foarte agresiva si sportiva (si modificari interioare), la un pret mai mic de 19.000 de euro - foto. Cu ocazia asta ii intreb si pe posesorii de Lancer daca sunt multumiti de masina lor. Cum se comporta motorul de 1.6 benzina cu 117 cai?

Attached Files



#2
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006
Nu stiu unde ai auzit tu asa ceva, dar ma indoiesc ca se poate opri productia la o masina de referinta in raliurile WRC si singurul competitor direct cu Subaru.

#3
KillerRapid

KillerRapid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.01.2009
Din pacate asta e ultima generatie http://blog.caranddr...n-is-the-last/. Se zvonea la un moment dat ca o sa il "inlocuiasca" cu o varianta Evo a lui Outlander (cel putin ptr SUA).

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mașinile de competiție nu au în comun cu cele de stradă decât numele și asta doar pentru marketing. Sportivitate din 1.6 cu 117 cp? O glumă bună.

#5
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
mazda 3 ii seamana pe dinafara cel putin. oare se si simte la fel de bine la condus?

#6
nealsmith

nealsmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.07.2014
Mitsubishi are probleme cu banii.Plus,Lancerul de strada,in momentul actual este tot mai indepartat de rivali.Ma gandesc ca ar trebui sa faca unul nou',da' n-au cu ce si de unde.
Si un Outlander Evo in loc de Lancer?,total diferite.

#7
KillerRapid

KillerRapid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.01.2009
Chestia cu Outlander Evo (sau un SUV Evo) se bazeaza pe faptul ca masinile de genul asta au succes in SUA, care e principala piata de desfacere ptr Mitsubishi, pe langa Japonia, Oricum poate nu va fi chiar Outlander, in unele articole am citit ca ar fi ASX, oricum o sa fie un hybrid, asta e clar. http://www.digitaltr...ed-with-an-suv/

#8
SebyFloyd

SebyFloyd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 23.10.2014

View PostMembruAnonim, on 26 mai 2015 - 17:04, said:

Mașinile de competiție nu au Ăźn comun cu cele de stradă decĂąt numele și asta doar pentru marketing. Sportivitate din 1.6 cu 117 cp? O glumă bună.

M-am referit la aspect cand am zis sportivitate. Intr-adevar, motorul e mic, dar masina arata foarte bine. Sa inteleg ca tu crezi ca va continua productia de Lancer de strada? :)

#9
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014
@SebyFloyd: Nu stiu cat succes vor avea daca nu fac ceva in legatura cu interiorul ala (cum au facut cei de la Subaru pentru modelul Impreza de ex.), in momentul de fata calitatea plasticelor de la bord (si este numai plastic de la un capat la altul) iti spun cu mana pe inima ca e comparabil cu cel de pe Logan. Mai si pui pretul de 19k E, si motorul lesinat, nu stiu zau cine ar cumpara masina asta...

#10
SebyFloyd

SebyFloyd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 23.10.2014
Sincer, chiar dacă interiorul nu e foarte atractiv, există oameni (printre care și eu :D ) care ar da 19k de euro pentru o masina care ar arata ca si cea din pozele de mai sus. Nu cred ca poti gasi ceva asemanator la un pret apropiat. Cu motor mai bun, nici nu mai zic. As fi bucuros daca as gresi, dar nu cred.

#11
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014
Stiu ce zici, dar gandeste-te ca practic e un Logan 1.6 mpi cu un aspect sportiv. Dai banii astia doar pentru exterior ca sa te amagaesti? La 20kE iei un STi de prin 2010 sau un 335i mai vechiut :lol:
Nu's nici hater, nici frustrat, asta e punctul meu de vedere.

#12
SebyFloyd

SebyFloyd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 23.10.2014
Nu putem spune nici ca e chiar cheala pe interior. Are aer conditionat automat, geamuri electrice, pedalier sport, oglinzi electrice incalzite, 6 difuzoare, radio CD cu magazie cu 6 discuri, cablu pentru MP3... etc. (la pretul de 19k euro). Nu sunt nici multe dotari, dar nici de neglijat. Ca unele au astea in dotarile standard, e alta treaba. Exteriorul nu le iese in evidenta prea mult. Daca vroiam doar o masina frumusica cu multe dotari interioare la un pret acceptabil, imi configuram un Chevrolet. Pacat ca nu mai este nici el in Europa. Posted Image  Este adevarat, gasesti si ceva mai bun la pretul asta daca te uiti prin piata SH. Dar gandeste-te la costurile intretinerii si la taxele unui STi de exemplu.
In niciun caz nu te consider hater sau frustrat. De asta am postat acest topic. Pentru placerea de a discuta subiectul. :)

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Foarte scumpa (varianta de 19k euro). Masina e destul de subtire.
Trenul de rulare este bun dar in rest masina nu e decat o cutie goala.
Mi s-a parut mai bine facut ala vechi.

Edited by underb, 26 May 2015 - 21:48.


#14
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
n-are nicio legatura cu loganul. iar sportivitatea mai tine si de sofer, daca tureaza sau merge leganat.

#15
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,198
  • Înscris: 13.07.2005
La 19k Euro, eu as lua mai degraba o Madza 3 decat un Lancer.
Arata bine ( desi este alta filozofie de design decat Lancerul care si mie-mi place) , se conduce foarte bine ( toate review-urile spun asta), are o motorizare mai potenta - desi aparent motorul de 2.0 / 120 CP are doar 3 caluti in plus, cuplul este de 210 Nm fata de 154 Nm la Mitsu si are un demaraj 0-100 km/h muult mai bun: 8,8 s fata de 10,7 s si este si mai economic  - si sa nu uitam ca in versiunea Attraction ( 19.790 Euro), Mazda 3 este si foarte bine echipata.
Doar cateva echipamente suplimetare fata de Lancer spun ceva: faruri Bi-Xenon, clima automata bi-zona, DRL si stopuri cu LED, keyless entry / keyless go, scaune incalzite, i-Stop, etc.

In alta ordine de iadei, si mie imi place Lancerul si regret si in ziua de azi ca acu' vre-o 3 ani cand a fost o super promotie la Rallyart ( undeva sub 25k euro) nu s-au "aliniat" astrele de asa maniera incat sa achizitionez unul !
Si mai am un regret - actualul Subaru WRX NU se importa in UE !!!

#16
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014

View Postmarr, on 27 mai 2015 - 10:54, said:

Si mai am un regret - actualul Subaru WRX NU se importa in UE !!!
I can feel you bro. STi e overkill pentru nevoile si priceperile mele intr-ale sofatului si WRX nu se gasesc deabia 1-2 pe mobile.de
Singurul downside ar fii cutia care e doar in 5 trepte (cel putin la generatia < 2015) si care e mai fragila decat cea de la STi din cate am citit.

#17
NitroB

NitroB

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.01.2015
Din pacate, Lancer-ul actual este in urma in lumea sedanurilor in banii aia, un amic din state si-a cumparat unul cu motor de 2.4 benzina si mi-a placut foarte mult cum se comporta. Singura mea problema cu el este interiorul, care lasa de un pic de dorit, desi masina era destul de noua, parea mai degraba veche si bine ingrijita.

View Postnealsmith, on 26 mai 2015 - 17:52, said:

Mitsubishi are probleme cu banii.
Sper ca Mitsubishi sa isi poata reveni candva :(

#18
albucatalin

albucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 19.11.2009
Dupa cum spun cei de la Warranty Direct,se pare ca Lancer facut intre 2005-2008 a fost cea mai fiabila japoneza http://www.reliabili...lity/search/237

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate