Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Achizitie masina SH benzina - Mazda 3 1.6 sau Opel Astra J 1.6 - an 2010

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
GoX93

GoX93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.12.2012
Salutare!

As dori sa achizitionez o masina second hand in jurul sumei de 8000-8500E, care va fi folosita cam 80% in oras, 20% afara, maxim 20.000km/an. De preferat consumul sa nu depaseasca 10% in oras, iar ca si combustibil as alege benzina.

Dupa multe cautari pe internet am ajuns la concluzia ca cele 2 sunt cele mai potrivite.

Ceva pareri/sfaturi?

#2
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
mazda 3 este mai construită „pt șofer” dar cu spațiul mult diminuat în timp ce astra j este mai confortabilă pentru persoane peste 180 dar materiale de slabă calitate.

legat de consum, astra j consumă 10-14 în bucurești (varianta cu cutie automată)

Edited by bobalex18, 26 May 2015 - 14:54.


#3
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Si cel mai important : Nu uita de piese si consumabile!!!! Bucsi,pivoti,amotizoare,filtre,uleiuri....etc.O sa zici ca sunt aproape noi si nu o sa ai nevoie,dar gropile din asfalt o sa te contrazica.Asta daca stai in romania!Ca daca stai in alta tara se schimba situatia!Pretul la Opel este mult sub mazda!

#4
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
maxim 2oooo pe an ?!.... glumesti nu ?

#5
GoX93

GoX93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.12.2012

View PostMihai_3, on 26 mai 2015 - 14:57, said:

maxim 2oooo pe an ?!.... glumesti nu ?
Nu chiar. Hai sa ziceam 30.000 dar mai mult nu cred :)

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004

View Postbobalex18, on 26 mai 2015 - 14:53, said:

mazda 3 este mai construită „pt șofer” dar cu spațiul mult diminuat în timp ce astra j este mai confortabilă pentru persoane peste 180 dar materiale de slabă calitate.

legat de consum, astra j consumă 10-14 în bucurești (varianta cu cutie automată)
eu am aproape 2 m si n-am avut nicio problema in 6 ani de condus Mazda 3. ok, nu mai incapea oricine in spatele meu, dar era decent spatiul.

pe de alta parte, aveam motor de 1.6 si slabe sanse sa fie sub 10 consumul. in bucuresti, in functie de stilul de condus, pentru mazda 3 1.6 un consum realist in oras ar fi 11-12.

eu am fost extrem de multumit de masina, ~100k km n-am avut nicio problema. intretinut corect, motorul ala e relativ indestructibil. am auzit cativa ca se plang de rugina pe dedesubt, dar eu n-am observat nimic ingrijorator la a mea.

#7
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008

View Postgeorge_eu25, on 26 mai 2015 - 14:56, said:

Si cel mai important : Nu uita de piese si consumabile!!!! Bucsi,pivoti,amotizoare,filtre,uleiuri....etc.O sa zici ca sunt aproape noi si nu o sa ai nevoie,dar gropile din asfalt o sa te contrazica.Asta daca stai in romania!Ca daca stai in alta tara se schimba situatia!Pretul la Opel este mult sub mazda!

Eu am 76000 de km cu Beetle-ul si nu am nici o problema cu articulatiile. Inca rezista. Masina merge 90% din timp in Bucuresti si ia la gropi la greu. Si pana la urma niste pivoti nu cred ca sunt un capat da tara ca sa renunti la o masina.
Pretul la Opel este sub Mazda si este mai ieftina si intretinerea. Insa Mazda compenseaza cu o tinuta de drum mai buna, cu o dinamica mai buna, o stabilitate mai buna si in general si o fiabilitate (mult) mai buna. Dar pana la urma cel mai important e sa ai noroc sa gasesti o masina care a fost intretinuta si mai departe sa o intretii si tu.

#8
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Astra J. Motorul este excelent pt. oras (aspirat), intretinere ieftina, bucsarie solida.

#9
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Strict dintre cele doua as alege astra J, este un model actual, care inca se mai fabrica insa cu motor turbo, fie benzina fie diesel. La 20k km an eu as lua diesel, iti vei amortiza rapid cheltuielile.

Opel Astra J nu mai are nicio treaba cu astra H la capitolul tinuta de drum, in ciuda faptului ca este mult mai grea sta mult mai bine pe drum.

#10
GoX93

GoX93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.12.2012
Am gasit acum o oferta pt Astra J 2010. Proprietarul zice ca e modelul Cosmo, insa nu are geamuri electrice spate si senzori de parcare. Pe site la Opel geamurile electrice spate sunt standard pt acest nivel de echipare (in schimb are frana de mana electrica). Poate fi modelul Cosmo fara geamuri electrice spate/ senzori de parcare?

#11
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,905
  • Înscris: 14.11.2004
Urca bugetul la 10.000 si ai automata cu 5% in Bucuresti, sau iei o Auris 1.4d automata sau 1.6 automata.

Astra J din 2010 este alta versiune de ce se vinde acum pe site, acum este varianta cu facelift si linia de echipari a suferit mici modificari, deci nu  trebuie luate de bune ce scriu ei acolo ci trebuie cautat in lista de dotari a masinii, lista disponibila cand o cumpara omul sau la cerere pe baza VIN de la dealer.

#12
GoX93

GoX93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.12.2012
Stie careva care sunt sau unde pot vedea dotarile standard la modelul Cosmo din 2010? Si as mai vrea sa stiu daca cosiderati ca merita 8000 un Astra J din 2010 Cosmo 1.6 115 cai 80.000 km.

Edited by GoX93, 29 May 2015 - 22:39.


#13
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Fa rost de VIN si verifica-l aici - http://ecat24.com/op...talog/models/1/

O sa-ti zica inclusiv versiunea de echipare si toate dotarile cu care a iesit din fabrica.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate