Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

La Decese inainte!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#1
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Aflam din codul muncii ca se mai acorda pe langa cele 21 de zile de concediu anuale, concediu platit pt:

a) căsătoria salariatului - 5 zile;
B) nașterea sau căsătoria unui copil - 3 zile;
c) decesul soțului sau al unei rude de până la gradul II a salariatului - 3 zile.
.......
De ce B si C sunt distincte? Este mai putin importanta casatoria unui frate decat decesul sau?
Dar pt un bunic care inca mai lucreaza, e chiar lipsita de importanta casatoria nepotului?

2. De ce nimic pt rudele de gradul 3 (nepoti-unchi ; nepoti-strabunici)
3. De ce nimic pt rudele de gradul 4 (verii primari)?

4. De ce nimic pt afini? Isi inchipuie cineva ca poate lipsi de la nunta sau decesul fratelui sotiei, sau al socrilor?
5. Nimic pt botez, nimic pt nasi (importanta acestora la crestini e similara cu a parintilor)? De unde ateismul asta la nivelul factorului legislativ, care altfel vorbind nu stie cum sa se mai ia in limba cu popimea?
_____________
1. Obligatia sociala este mai importanta decat obligatia profesionala.
2. Cei ce nu au rude apropiate (frati) se apropie mai mult de rudele mai indepartate (veri)

Importanta bunicilor, a strabunicilor, a unchilor <matusilor> e neglijata. Am un unchi asemeni unui frate, bunicii mi-au fost ca parintii, si strabunicii cu care am fost aproape 20 de ani contemporan, mi-au fost chiar mai dragi decat parintii.
Am un var care-mi este ca un copil. Frati din pacate eu n-am.

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Nici de prietenii de beţie nu scrie nimic...

#3
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
Ce vrei tu e valabil la someri.

#4
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Dar pentru mortii care si-au facut datoria de buni cetateni si dupa moarte votand nu se primeste concediu retroactiv?
Dar daca ar muri Ponta cate zile s-ar da concediu tovarasilor muncitori? El e neamul nostru de gradul 0. Si cum te f.t neamurile nu te f.te nimeni!

#5
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Din pacate nici de amante / amanti...

View Postmihaicozac, on 26 mai 2015 - 12:40, said:

Nici de prietenii de beţie nu scrie nimic...


#6
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View PostHedonist, on 26 mai 2015 - 12:29, said:

De ce B si C sunt distincte? Este mai putin importanta casatoria unui frate decat decesul sau?
Dar pt un bunic care inca mai lucreaza, e chiar lipsita de importanta casatoria nepotului?

2. De ce nimic pt rudele de gradul 3 (nepoti-unchi ; nepoti-strabunici)
3. De ce nimic pt rudele de gradul 4 (verii primari)?

4. De ce nimic pt afini?
Simplu. Pentru ca asa au stabilit cei pe care i-am ales sa detina putere legislativa.

Edited by Lipsum, 26 May 2015 - 12:48.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,485
  • Înscris: 19.04.2009
Daca tii mortul 5 zile pe masa s-ar putea sa puta.

Daca nu-i dai nevestii ragaz 5 zile sa se pregateasca s-ar putea sa ajungeti cu nunta pe YT la categoria Fails.


Amu ai inteles?


ps. botezul si rudele inchipuite aferente acestuia ( nasi, taiatul ombilicului, taiatul parului, florareasa etc ) nu au nicio baza legala si morala. cel mult ca prieteni, dar fara pretentii.

Edited by lex404, 26 May 2015 - 12:54.


#8
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Cred ca vrei cam multe zile libere.

#9
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Mda .... asa a beneficiat al meu de punctul b ) de tot la lucru a fost ....
O fi Codul Muncii lege dar aplicarea lasa de dorit, iar controalele .... eh, sa n-o dam offtopic...

Edited by shiva, 26 May 2015 - 13:06.


#10
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006
Concediu de 21 zile la firmele private cred ca exista doar pe hartia contractului de munca pe care patronii o folosesc ca hartie igienica.
La "bugetari" probabil ca este altfel.


#11
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012
Cica-n America sunt tot 3 zile. Da' fara bani. CFP.

View Postgabicen, on 26 mai 2015 - 13:11, said:

Concediu de 21 zile la firmele private cred ca exista doar pe hartia contractului de munca pe care patronii o folosesc ca hartie igienica.

Hai sa nu exageram. Exista firme private care n-au nici o problema cu alea 21 de zile. Exista si firme private care nu le accepta.

#12
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostHedonist, on 26 mai 2015 - 12:29, said:

Aflam din codul muncii ca se mai acorda pe langa cele 21 de zile de concediu anuale, concediu platit pt:

a) căsătoria salariatului - 5 zile;
B) naşterea sau căsătoria unui copil - 3 zile;
c) decesul soţului sau al unei rude de până la gradul II a salariatului - 3 zile.
.......
De ce B si C sunt distincte? Este mai putin importanta casatoria unui frate decat decesul sau?
Dar pt un bunic care inca mai lucreaza, e chiar lipsita de importanta casatoria nepotului?

2. De ce nimic pt rudele de gradul 3 (nepoti-unchi ; nepoti-strabunici)
3. De ce nimic pt rudele de gradul 4 (verii primari)?

4. De ce nimic pt afini? Isi inchipuie cineva ca poate lipsi de la nunta sau decesul fratelui sotiei, sau al socrilor?
5. Nimic pt botez, nimic pt nasi (importanta acestora la crestini e similara cu a parintilor)? De unde ateismul asta la nivelul factorului legislativ, care altfel vorbind nu stie cum sa se mai ia in limba cu popimea?
_____________
1. Obligatia sociala este mai importanta decat obligatia profesionala.
2. Cei ce nu au rude apropiate (frati) se apropie mai mult de rudele mai indepartate (veri)

Importanta bunicilor, a strabunicilor, a unchilor <matusilor> e neglijata. Am un unchi asemeni unui frate, bunicii mi-au fost ca parintii, si strabunicii cu care am fost aproape 20 de ani contemporan, mi-au fost chiar mai dragi decat parintii.
Am un var care-mi este ca un copil. Frati din pacate eu n-am.


Cred ca o sa fii extrem de folositor intr-o funcție prin parlament. Ai toate calitatile necesare. Oamenii te vor vota. Candidează la următoarele alegeri, nu fii prost.

#13
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012
N-are sanse. Nu zice nimic de ajutoare.

#14
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostHedonist, on 26 mai 2015 - 12:29, said:

De unde ateismul asta la nivelul factorului legislativ, care altfel vorbind nu stie cum sa se mai ia in limba cu popimea?
Nu are nici o legatura ateismul.
Asta e capitalism crestin.

#15
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
N-are treaba religia cu legea.

Se presupune ca de insurat te insori o singura data. De murit in schimb...poftim:
"Gradul I:
- copilul faţă de părinte;
- părintele faţă de copil.
Observăm că rudenia de gradul I există doar între părinţi şi copii.
Gradul II:
- fraţii între ei;
- nepotul (de fiu) faţă de bunic;
- bunicul faţă de nepot."
Deci poti sa mergi la inmormantari juma de an, daca te sincronizezi bine si ai familie mare.

B si C nu sunt distincte, tot 3 zile iti dau pentru amandoua.
Daca-ti place sa mergi la nunti/inmormantari nu te opreste nimeni, iti iei din cele 21 de zile.

Concediu e destul (21 de zile lucratoare inseamna o luna - adica aproape 10% din perioada totala lucrata; e ca si cum ai pleca de la serviciu cu o ora inainte, zilnic), trebuie sa mai si produci ceva, ca nu te tine nimeni degeaba. Plus ca la astea se mai aduga si sarbatorile legale - pasti, craciun, 1 mai, rusalii, etc.

Lasi impresia ca lucrezi la stat; pentru noi, cei care platim taxe pentru salariile bugetarilor asemenea intrebari denota lipsa de respect si ipocrizie.

#16
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
salariatul nu poate lipsi de la casatoria proprie
de la nasterea sau casatoria unui fiu (atata timp cat nu-l naste el ca atunci intra in concediu de maternitate) poate lipsi linistit... chiar nu i se va simti lipsa.

de la decesul sotului iar nu poate lipsi pentru ca trebuie sa se ocupe personal...

in rest, nu moare nimeni ca n-a mers salariatul la inmormantare...

#17
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
corect! nici macar mortul in discutie nu de asta a murit! Posted Image

#18
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Vad ca va place caterinca, acest subiect intervine in situatia incat:

a) zilele de concediu (si sarbatorile) legale sunt printre cele mai putine
B) stiu ca angajatul are dreptul la concediu fara plata, dar sunt probleme si cu acordarea celui platit
c) romanii au probleme cu

- economisirea
- nu le prea ajung banii de la o luna la alta
- nu sunt pregatiti pt cheltuile neprevazute, ce nu suporta amanare
- un asemenea eveniment oricum costa

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate