Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Achizitie maceta

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Salutare.
Ma bate gandul sa cumpar o maceta. Am vazut ceva magazine online care comercializeaza, oferta e destul de bogata, preturi de la 50lei pana la cateva sute de lei...
Aveti asa ceva, cat sunt de folositoare la pescuit, padure? Ce producator mai de incredere recomandati? Pareri....Multumesc.

#2
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
am o tramontina din otel carbon.
in brazilia a fost facuta; sub 100 ron am dat pe ea acum cativa ani la magazinul de articole de pescuit din colt.
poti taia lemne groase cat mana dintr-o lovitura.
(maceta o cumperi neascutita si trebuie sa ti-o ascuti singur).

#3
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 nycolae, on 26 mai 2015 - 11:44, said:

am o tramontina din otel carbon.
in brazilia a fost facuta; sub 100 ron am dat pe ea acum cativa ani la magazinul de articole de pescuit din colt.
poti taia lemne groase cat mana dintr-o lovitura.
(maceta o cumperi neascutita si trebuie sa ti-o ascuti singur).
Daca nu ai scule si indemanare o bulesti.

#4
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Eu am luat la tara din aia de la Bear Grills cand a fost promotia in benzinariile MOL.Se vede de la o posta ca e chinezeasca contrafacuta,dar isi face bine treaba!

#5
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 I2O, on 26 mai 2015 - 12:01, said:


Daca nu ai scule si indemanare o bulesti.

Cred ca o retezi de tot. Ca de belit o belesti si fara maceta.

Asta nu e considerata arma alba? Nu trebuie permis sau ceva?

#6
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 george_eu25, on 26 mai 2015 - 12:07, said:

Eu am luat la tara din aia de la Bear Grills cand a fost promotia in benzinariile MOL.Se vede de la o posta ca e chinezeasca contrafacuta,dar isi face bine treaba!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bKpHD_TmEWE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 barbosa, on 26 mai 2015 - 12:10, said:

Cred ca o retezi de tot. Ca de belit o belesti si fara maceta.

Asta nu e considerata arma alba? Nu trebuie permis sau ceva?
Daca o porti pe la padure unde nu te vede nimeni nu cred ca e problema.
In zonele publice...cam e considerata arma alba.
Inca nu am auzit de permis pentru cutite,sabii sau alte obiecte taioase.
Toata chestia e sa nu o porti in public.

#7
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Daca o vrei ca sa tai crengute la iarba verde ia-ti din comert.
Daca vrei una heavy-duty si pe viata du-te la un gater, fa rost de o bucata de panza de gater si fa-ti tu una din materialul ala. Cine se pricepe stie ce vorbesc. Am un cutit din panza de gater cu maner din corn de cerb, are vreo 40 de ani (a fost a bunicului) si e de 100 de ori mai buna scula decat orice fita pe care o cumperi din magazin cu sute de lei si nu face nimic in plus.

Mi-am luat si eu o maceta de la un magazin de asta de pescuit acum vreo 5 ani si nu e buna de mai nimic. I-a si aparut un fel de fisura in lama, acolo unde e curbura spre varf, fara sa fie folosita la cine stie ce.

#8
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
@I2O crede-ma ca am taiat ceva cu ea,dar in nici un caz nu a ajuns asa.Nici cel mai prost metal nu se face asa cand dai in lemn,mai ales intr-un lemn moale cum e bradul!Asa ca ala mananca rahat cu galeata in videoclip!

#9
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Ia Tramontina, se găsește la magazine de pescuit și online. Am și eu, e ieftină și bună fiind făcută în Brazilia adică de unii care chiar se pricep la așa ceva.

Am reușit să despic și lemne mai subțiri la țară cu ea.

Uitlitate nu prea văd, de obicei astea se folosesc în junglă la curățat vegetația. La noi nu văd la ce ar putea fi utilă. Poate să te apuci să tai stuf sau frunze la câini. Un toporizator e mai eficient dacă vrei să tai lemn.

Edited by neur0, 26 May 2015 - 12:42.


#10
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Fiskars x5 alaturi de un cutit mai maricel fac treaba buna p'afara.

#11
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 george_eu25, on 26 mai 2015 - 12:26, said:

@I2O crede-ma ca am taiat ceva cu ea,dar in nici un caz nu a ajuns asa.Nici cel mai prost metal nu se face asa cand dai in lemn,mai ales intr-un lemn moale cum e bradul!Asa ca ala mananca rahat cu galeata in videoclip!
E posibil sa minta....cine stie.

#12
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 george_eu25, on 26 mai 2015 - 12:26, said:

@I2O crede-ma ca am taiat ceva cu ea,dar in nici un caz nu a ajuns asa.Nici cel mai prost metal nu se face asa cand dai in lemn,mai ales intr-un lemn moale cum e bradul!Asa ca ala mananca rahat cu galeata in videoclip!
Nu cred. Am mai vazut un videoclip cu unu care a rupt-o de la maner. Daca e prost facuta poate pati si alte neplaceri cu ea.

Iote aci:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0P74btPE4sk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/siOelHl0nZ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2GT5PRSaxT4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Am şi eu una de la Bear Grills ăsta :) . Este ok .

#14
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Este ok pentru tocat patrunjelul.

#15
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Multumesc pt idei. Topoare am doua, micute, numai bune de padure (nu amintesc de cele de crapat busteni ca am si din acelea... deh, la tara fara ele esti ca fara dinti...). Vroiam o maceta ca mai ies in natura si sa mai fac poteci..., (lastaris)  anin, plop, rachita, trestie...Tramontina vazusem si eu ca ar fi bine cotate dar nu prea sunt pe stoc. Una de 18inch mi-ar fi suficienta, cred.
Ceva de genul ? http://www.top-gun.r...TA-HERBERTZ-332
Trece ea de 18 inch dar asta e

Edited by ascu, 26 May 2015 - 16:54.


#16
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 Super Chief, on 26 mai 2015 - 16:23, said:

Este ok pentru tocat patrunjelul.
Dacă ai vrut să tai oţel cu ea , probabil că te-a dezamăgit .

#17
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Nu am taiat nimic cu ea ca nu am cumparat-o. Caut pareri inainte sa arunc cu banii in general. Iar cum ai vazut in acele filmulete este un produs prost construit, de fapt gandit. O lama imensa ce are prindere de restul cozii din maner doar doua sectiuni infime.

#18
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Super Chief, on 26 mai 2015 - 18:45, said:

Nu am taiat nimic cu ea ca nu am cumparat-o. Caut pareri inainte sa arunc cu banii in general. Iar cum ai vazut in acele filmulete este un produs prost construit, de fapt gandit. O lama imensa ce are prindere de restul cozii din maner doar doua sectiuni infime.
Pe cand asta e alta treaba....
[ https://cdn.realwebhost.eu/images/327/25/2545_tramonti.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate