Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Problema Laptop Asus x555ld

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
sebyballack13

sebyballack13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.05.2015
Salut am si eu o problema cu leptopul meu , deci l-am cumparat doar de 3 sapramani , nu e cine stie ce . procesor i3 de 2,1 4 gb rami ddr3 placa video nvidia gforce 820m 2 gb .Si mergre gta 5 , nfs rivals , cod ghost , battlefield 4 etc.... dar problema este in felul urmator , Cand e leptopul la incarcat , cand e cuplat incarcatorul , toate jocurile merg struna , dar cand scot incaracatorul / acumulatorul merg toate in reluare. Nu stiu de ce se intampla chestia asta , daca stie cineva de ce face asa , va rog sa ma ajutati . Mentionez ca are garatine 2 ani si a fost luat nou nout , nu produs "resigilat"

Edited by sebyballack13, 26 May 2015 - 01:54.


#2
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,696
  • Înscris: 06.07.2005
Nu e un defect. Poate fi de la:
Power options din windows care limiteaza procesorul si/sau placa video cand e pe baterie.
sau
Biosul face aceasta "limitare".

Chestia asta e implementata ca sa nu-ti strici bateria. Chiar si daca il faci sa mearga, la asa forja se va si consuma foarte repede, n-ai niciun avantaj. Ramai la priza.

#3
bogocnb

bogocnb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 20.03.2006
Cred ca se datoreaza faptului: cand e in priza merge pe placa dedicata, cand e pe baterie merge pe placa onboard.

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
vrei sa te joci pe baterie??
asta e culmea laptopului :)
oricum, profita cat e nou, daca o tii cu jocuri pe el o sa crape in maxim 2 ani
pentru jocuri = desktop (sau laptopuri dedicate care sunt de 3-4 ori mai scumpe decat prapaditul de x555)

#5
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

 bogocnb, on 26 mai 2015 - 07:54, said:

Cred ca se datoreaza faptului: cand e in priza merge pe placa dedicata, cand e pe baterie merge pe placa onboard.
Nu prea, poti folosi si dedicata pe baterie.
Ideea e simpla: daca esti pe baterie, il pui pe High Performance. Daca tot ai lag, atunci bateria nu este in stare sa-ti furnizeze puterea necesara pentru a sustine componentele in Full Load, la capacitate maxima, motiv pentru care ruleaza la frecvente mai scazute.

E pe acelasi principiu pentru care procesoarele ULV nu isi iau Turbo-ul maxim din cauza TDP-ului mic pe care il au.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate