Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Alegere boxe raft

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Mihai-R

Mihai-R

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.02.2015
Salutare tuturor,in primul rand mentionez ca sunt incepator in domeniul aceasta.
momentan ascult muzica la un sistem no name 2.1 si ma gandesc sa achizitionez 2 boxe de raft noi si un amplificator second hand pioneer,marantz sau onkyo(nu ma pricep la ele am vazut ca sunt laudate/folosite de multi de pe forum)  undeva la 450 500 lei (este o firma in Cluj unde am gasit multe modele,si as putea si sa le fac o proba amplif+boxe inainte de a alege amplificatorul)
Intrebarea mea la cei care va pricepeti sau care aveti asa ceva...ce recomandati sa aleg intre http://www.emag.ro/p...b/pd/EKF8KBBBM/
sau  http://www.emag.ro/p...a/pd/D82LRBBBM/
vreau sa se auda bine intr-o camera de bloc...20 mp,sa am si ceva bass la ele.
muzica de pe laptop sau pt sunet mai bun de pe cd player.

Edited by Mihai-R, 25 May 2015 - 17:14.


#2
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
http://www.emag.ro/s...k/pd/DHKZ8BBBM/

#3
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cu aste mici nu faci mare branza fara un subwoofer si un receiver AV care sa stie sa le imperecheze.

#4
Mihai-R

Mihai-R

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.02.2015
Ma gandeam ca la 100w boxele si un amplificator bun second hand ar fi suficient pt apartament

#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Sunt suficienti si 2x20W. Nu asta e problema.

#6
-osy-

-osy-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.09.2011
Iti recomand ceva second de calitate, atat la boxe cat si la statii. Eu folosesc scule Yamaha de vreo 16 ani, si chiar sunt f multumit.

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008

 Mihai-R, on 25 mai 2015 - 21:38, said:

Ma gandeam ca la 100w boxele si un amplificator bun second hand ar fi suficient pt apartament
Watii conteaza mai putin/ Mult mai importanta e senzitivitatea boxelor ,adica SPL-ul. La 2x20W niste boxe cu SPL de 95dB "urla" de iesi afara din camera. La 100W doua boxe cu SOL de 85dB pot parea  insuficiente

Edited by edigee, 25 May 2015 - 23:01.


#8
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Mult mai important pentru mine e raspunsul in frecventa, daca esti iubitor al bass-ului rezultatul va fi slab, indiferent de putere/SPL si alte caracteristici. Iti trebuie standfloor-uri decente sau boxe de raft destul de scumpe ca sa obtii rezultate multumitoare, asta daca vrei doar 2.0.

Edited by adrian001, 25 May 2015 - 23:59.


#9
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 24.03.2006
Mihai, daca nu sunt prea scumpe pentru tine, iti recomand Magnat Monitor Supreme 202.
Magnaturile 202 sunt foarte bune si au mai mult bass ca multe subwoofere ieftine. (Sub 1500 RON).

#10
Mihai-R

Mihai-R

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.02.2015
Mersi tuturor...cred ca o sa ma indrept spre boxe de podea...dupa ce mai citesc pe forum ca sunt multe detalii,dB etc.
Ca majoritatea am auzit mai mult de w...cum ca ajung 100w etc.

#11
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Cu bugetul tau infim nu te incadrezi nici macar la boxe de Raft entry dar tu vrei mai nou boxe de podea cu nu stiu cate difuzoare si vrei sa mai sune si bine si sa aiba si bass.Posted Image

#12
Mihai-R

Mihai-R

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.02.2015
Bugetul poate sa creasca...sa zic 1500 din care amplif sh pana in 500 si 1000 si ceva boxe podea...pe emag magnat monitor supreme 802 sunt 1150.
Nu am precizat bugetul...in primul post am intrebat daca ar merita acele boxe banii si daca se aud bine intr-o camera de apartament.

Geo123 nu stiu unde am zis eu ca as vrea cu nu stiu cate difuzoare...cei de mai sus mi-au recomandat boxe de podea in locul celor de raft,daca ei zic ca nu merita cele de raft am zis ca ma uit la cele de podea...buget infim...cred ca ai citit alt topic si ai raspuns total aiurea aici.daca citesti primul post mai atent iti dai seama ce raspuns ai dat.

Geo123 nu stiu unde am zis eu ca as vrea cu nu stiu cate difuzoare...cei de mai sus mi-au recomandat boxe de podea in locul celor de raft,daca ei zic ca nu merita cele de raft am zis ca ma uit la cele de podea...buget infim...cred ca ai citit alt topic si ai raspuns total aiurea aici.daca citesti primul post mai atent iti dai seama ce raspuns ai dat.

#13
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
http://www.cel.ro/bo...s-sp_hf1800a-l/
Eu astea le am si vreau sa zic ca se aud super.La fel ca tine eram si eu,sa cumpar nu stiu ce mari scule,dar le-am auzit la cineva si a doua zi le-am si luat!
Sunetul e clar si curat,fara fasaituri,cu bass la nivel scazut....etc!La banii astia chiar merita din plin!

#14
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Tocmai de specificatii de genul celor din postul colegului de mai sus trebuie sa feresti, raspuns in frecventa 20-20000 Hz. Nici cele mai bune bookshelf-uri nu prea coboara sub 40 de Hz, ma refer la -3db pentru ca asta e fizica, daca vrei sa poti reproduce 20 de Hz iti trebuie difuzoare mari si/sau incite acustice cu volum mare.Cel mai bun sfat e sa mergi sa asculti cateva boxe sa iti faci o idee si sa vezi cam ce iti place cum suna.

PS: Oricum alegerea boxelor conteaza mult de ce gen de muzica asculti.

#15
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005

 Mihai-R, on 26 mai 2015 - 11:05, said:

Bugetul poate sa creasca...sa zic 1500 din care amplif sh pana in 500 si 1000 si ceva boxe podea...pe emag magnat monitor supreme 802 sunt 1150.
Nu am precizat bugetul...in primul post am intrebat daca ar merita acele boxe banii si daca se aud bine intr-o camera de apartament.
Eu iti recomand setul asta de boxe sh: http://olx.ro/oferta...html#786b6cc8a9

Pentru un set de boxe noi in bugetul tau iti recomand Indiana Line Nota 260: http://www.jack-fi.r...-line-nota-260/

Edited by Mr. Incredible, 31 May 2015 - 06:20.


#16
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,707
  • Înscris: 31.12.2013
Cam ce spațiu vrei să ”umpli” cu ele?

#17
Mihai-R

Mihai-R

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.02.2015
Cam 20 mp...camera de apartament

#18
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,707
  • Înscris: 31.12.2013

 Mihai-R, on 31 mai 2015 - 17:24, said:

Cam 20 mp...camera de apartament

Cred  ca ceva similar unor Monitoare Audio MR2 ar fi suficient...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate