Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Se vor înmulți mașinile parcate în locuri interzise

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
101 replies to this topic

#1
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Deoarece: "Primăriile nu pot ridica maşinile parcate ilegal, a decis Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie"

http://adevarul.ro/n...447c/index.html

Poate rezolvă problema guvernul sau parlamentul că și așa nu fac nimic util. Dar mă cam îndoiesc, ei mizează pe populismul ieftin și pe voturile conducătorilor auto.

edit: Se vede că Victor Ciorbea lucrează din greu ca avocat al poporului

Edited by neur0, 25 May 2015 - 16:55.


#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,724
  • Înscris: 14.10.2008
Mult mai buna decizia asta decat aia cu maidanezii, cainii vreau sa dispara, dar sa parchez oriunde nu incurc circulatia. Posted Image

#3
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
N-aveai loc să parchezi mașina de câini?

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Fiecare cu ce il doare :D
Pe bune acum, daca nu fac primariile locuri de parcare, vom ajunge sa le parcam pe unde ne taie capul sau avem loc.

Si noi vrem prize de incarcare hibride si electrice... ca locuri sa le parcam avem.

#5
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Nu serios, cum facem locuri de parcare unde vrea bizonu? Că bizonu vrea acasă mașina sub fereastră și când are treabă o vrea parcată în fața intrării ca să nu meargă pe jos. Ce facem? Desființăm trotuarele? Betonăm parcurile care au mai rămas? Facem parcări suspendate pe marginea autostrăzii suspendate?

#6
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007
Nu le mai pot ridica , insa le pot amenda in continuare.
Oricum nu poti ridica masini atunci cand numarul masinilor din bucuresti este peste numarul parcarilor.
Nu am vazut nici o initiativa a primarilor fata de parcari , supraetajate sau subterane.

#7
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

View Postneur0, on 25 mai 2015 - 16:54, said:

Deoarece: "Primăriile nu pot ridica maşinile parcate ilegal, a decis Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie"

http://adevarul.ro/n...447c/index.html

Poate rezolvă problema guvernul sau parlamentul că și așa nu fac nimic util. Dar mă cam îndoiesc, ei mizează pe populismul ieftin și pe voturile conducătorilor auto.

edit: Se vede că Victor Ciorbea lucrează din greu ca avocat al poporului

Problema nu este inexistenta locurilor de parcare; Problema este nesimtirea;

Primaria pate introduce permise de parcare si parcometre care sa reglementeze parcarea in Bucuresti;
Si politia locala sa aiba in sarcina verificarea parcarilor publice;

Eu nu inteleg unde e problema cu parcarea in Bucuresti; In afara de populisme ... nimic solutii;

Aia cu ridicarea masinilor era o tampenie; Este deajuns blocarea rotilor si o amenda de 2-3 sute de lei;

#8
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Mie aia cu blocarea rotilor mi se pare o tampenie si mai mare. Dupa ce ca boul parcheaza ca un bou si incurca circulatia, ii mai blochezi si roata sa fii sigur ca incurca in continuare.

Nu nene. Amenzi cat mai mari si facut ceva sa se si achite amenzile alea.

#9
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

View Postbarbosa, on 25 mai 2015 - 17:18, said:

Mie aia cu blocarea rotilor mi se pare o tampenie si mai mare. Dupa ce ca boul parcheaza ca un bou si incurca circulatia, ii mai blochezi si roata sa fii sigur ca incurca in continuare.

Nu nene. Amenzi cat mai mari si facut ceva sa se si achite amenzile alea.

Blocarea rotilor este insotita de amenda;

#10
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012

View Postneur0, on 25 mai 2015 - 16:54, said:

Deoarece: "Primăriile nu pot ridica maşinile parcate ilegal, a decis Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie"
Si ce? Foarte bine, oricum era ilegal si banii nu se duceau la primarii se duceau in buzunarele smecherilor care iti furau masina de pe strada cu scuza ca ei fac un serviciu primariei... plus ca iti mai gaseai si masina zgariata lovita cand vroiai sa ti o iei de la hotii legali de masini.
Si de multe ori nu ridicau masinile care chiar blocau ceva, ridicau masinile unde era loc sa intoarca si tiru...

Acum vine intrebarea, daca pana acum smecherii care au facut bani grei din ridicari de masini, vor ramane cu banii furati?
Raspunsul cred ca este bineinteles ca da.

#11
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View PostClaudiu_J, on 25 mai 2015 - 17:19, said:

Blocarea rotilor este insotita de amenda;

Si daca-i blocheaza rotile o sa am loc pe trotuar? sau va trebui sa ma strecor, ca de obicei, printre masina-cladire(asta in situatia fericita in care exista spatiu) sau va trebui sa ies in strada, sa ocolesc masina toara'sului si  sa-mi vad de drum mai departe.

Si da, am si carnet, deci cunosc ambele variante.

Edited by Alecsandru010, 25 May 2015 - 17:26.


#12
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
In Praga se parcheaza in functie de culoarea dungilor paralele cu trotuarul; sun strazi unde nu pot parca decat rezidentii; introducerea unui sistem de parcare similar dublat de parcarile cu plata e o solutie viabila; nu poti plati parcarea nu-i obligatoriu sa deti o masina

#13
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012

View Postbarbosa, on 25 mai 2015 - 17:18, said:

Dupa ce ca boul parcheaza ca un bou si incurca circulatia, ii mai blochezi si roata sa fii sigur ca incurca in continuare.

Surpriza e ca pe ei nu i interesau daca se blocheaza circulatia sau nu... ii interesau sa ia cat mai multe masini sa si faca banu chiar daca era o masina parcata pe un bulevard mare care nu incurca nimic... am vazut destule faze in care ridicau masini care nu blocau nu incurcau cu nimic...

#14
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

View PostAlecsandru010, on 25 mai 2015 - 17:25, said:

Si daca-i blocheaza rotile o sa am loc pe trotuar? sau va trebui sa ma strecor, ca de obicei, printre masina-cladire(asta in situatia fericita in care exista spatiu) sau va trebui sa ies in strada, sa ocolesc masina toara'sului si  sa-mi vad de drum mai departe.

Si da, am si carnet, deci cunosc ambele variante.

Nu e asa Alecs;

Odata or sa fie dispusi sa isi plateasca amenzile; A doua oara nu vor mai parca ilegal;

E simplu;
Amenda + incasarea amenzii vor face curatenie;

Edited by Claudiu_J, 25 May 2015 - 17:28.


#15
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Blocarea rotilor nu are niciun rost. Nici sanctiune, nici masura de siguranta. E doar un mijloc de constrangere pentru a plati amenda.

#16
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Aia cu ford ka ar trebui lăsați sa p archeze oriunde si asa ar încuraja cumpararea de masini mici, nu m agaoaie pt oras

#17
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

View PostWittmann2, on 25 mai 2015 - 17:29, said:

Blocarea rotilor nu are niciun rost. Nici sanctiune, nici masura de siguranta. E doar un mijloc de constrangere pentru a plati amenda.

Sa stii ca ai dreptate;
Daca ii constrangi sa plateasca altfel amenzile , blocarea rotillor e inutila;

#18
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
In felul asta orasul ar fi plin de regine ale soselelor
Smaraturile ar trebui sa nu mai plătească nici o taxa si parcarea sa fie gratuita

Edited by petre69, 25 May 2015 - 17:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate