Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Sfaturi alegere teren, proiect, solutie constructie si inca altele

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Salut,

Sper eu ca anul asta sa reusesc macar sa cumpar un teren si sa demarez constructia unei case, daca nu chiar sa o finalizez partial.

Am insa o tona de nelamuriri si drept urmare am nevoie de ajutorul si sfatul vostru Posted Image

Pentru inceput, am gasit un teren care-mi place, doar ca amplasarea (accesul) e mai dubioasa - vedeti poza.

[ http://i57.tinypic.com/24wxz4g.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Lotul vizat e cel in verde, e al 4lea de la asfalt. Primele 3 loturi au drum facut, doar ca drumul se opreste in lotul 3 care practic blocheaza accesul - s-au oprit aici cu drumul si nici nu prea cred ca lotul3 va fi dispus sa piarda din teren doar ca sa faca drumul pana la mine.

Drumul de jos nu e practicabil, cel neamenajat.

Singura modalitate prin care pot ajunge la teren, e drumul privat din dreapta la care cel putin din promisiuni voi avea acces si apoi vreo 20m pe drumul neamenajat, intre drum si lotul vizat mai fiind inca un rand de loturi.

Drumul privat e destul de lat, cel neamenajat e praf si cam ingust, dar pt aia 20m mi-oi permite sa-l pietruiesc si batatoresc.

1. Vedeti probleme majore, atat in utilizare cat si la constructia casei din cauza accesului? Zic eu ca ar avea loc o betoniera pe drumul neamenajat - sper.
2. Pentru bransarea la curent, care e la peste 100m distanta, la asfalt, ce solutii ar fi sa ne combinam cu cele 3 loturi pentru a trage curent impreuna? ei n-au construit nimic inca si banuiesc ca nu si-au tras curent. Se impart cumva costurile daca ne bransam impreuna? sau ce solutii ar fi sa mai reducem din costuri. O estimare primita de la un vecin ar fi de peste 15000 lei daca m-as bransa singur si nici macar nu stiu pe unde as putea trage, decat ocolind pe drumul privat si apoi pe drumul neamenajat... inteleg ca se trage doar subteran.
3. Neavand deschidere decat la drumul neamenajat - oficial e drum public, desi nu-i nici macar pietruit, vor fi probleme in obtinerea avizelor?
4. Gazele sunt la un vecin cam la 60m in lateral - ma pot lega la conducta respectiva, cu acordul lui? Aveti idee de o estimare pt costuri, pt 75m pt conectare la conducta respectiva?

Edited by Tuliman, 25 May 2015 - 16:11.


#2
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 03.11.2006
Prea complicat.Nu te lega la cap.
O sa ai probleme cu descarcarea materialelor, cu constructia.
In contractul de VC scrie ca ai drept de circulatie pe toate drumurile private de acolo?

#3
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
1. sunt muuulte probleme - incepand cu faptul ca ai avea nevoie de drept de servitute (scris, in acte, si nu din vorbe), fie prin lotul 3 fie pe drumul privat din dreapta si terminand cu faptul ca la constructie ai nevoie sa iti intre masini mari, indiferent de vreme (primavara la dezghet nu o sa-ti vina nici dracu)
2. e chiar indicat sa va bransati impreuna, ca altfel nu vei putea trage curent pe un drum privat pe care nu esti proprietar - dar la tine apare o problema suplimentara, intrucat reteaua trebuie sa ocoleasca lotul 3 si sa mearga pe drumul neamenajat (nu ai voie sa faci retea electrica pe deasupra unui teren privat) - asta insa creste costurile si e posibil ca cele 3 loturi sa prefere sa se branseze separat, fara tine.
3. daca cel de jos e drum public in actele primariei, nu o sa ai probleme cu actele si autorizatiile
4. la peste 30m nu se mai face bransament (cel putin in teorie) ci te pun sa faci retea stradala. La 60m inseamna cam 10.000 ron.

Sfatul meu: spune pas si cauta un alt teren, la strada asfaltata si cu utilitati in poarta. E mai scump, stiu, dar la final o sa iesi mai bine. Macar cu nervii, daca nu si cu banii.

#4
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
I-ai da din terenul tau lotului 3 pentru pierderea cu drumul?

#5
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Referitor la accesul la drumul privat din dreapta imaginii, cica ne va ceda in acte 1mp ca sa figuram ca proprietari...
"Problema" cu terenul asta e ca-mi place amplasarea :) are o priveliste f placuta.

Cat despre compensat lotul3, mai greu...ca pana si lotul pe care-l vreau, il voi imparti in 2 cu cineva, eu urmand sa cumpar jumatatea de la drumul neamenajat si o sa-i las celeilalte jumatati un drum :)
Ar merge daca i-as cere proprietarului sa-si bata el capul cu gasit o solutie si obtinut acorduri ca si conditie ca sa-i cumpar terenul?

#6
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
O sa cam ai de plata pentru utilitati si acces.

#7
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009
mai studiaza cu drumurile de servitute mai ales ca pana la lotul tau este distanta mare...din cate imi amintesc drumurile mai lungi de 30 m (nu mai stiu exact lungimea) ,trebuie prevazute cu loc de intoarcere pt masini pompieri,salvare etc .si trebuie sa aiba o anumita  latime,parca 7 m

Edited by hori21, 26 May 2015 - 07:43.


#8
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,978
  • Înscris: 21.01.2013

 Tuliman, on 25 mai 2015 - 17:17, said:

Referitor la accesul la drumul privat din dreapta imaginii, cica ne va ceda in acte 1mp ca sa figuram ca proprietari...
"Problema" cu terenul asta e ca-mi place amplasarea Posted Image are o priveliste f placuta.

Cat despre compensat lotul3, mai greu...ca pana si lotul pe care-l vreau, il voi imparti in 2 cu cineva, eu urmand sa cumpar jumatatea de la drumul neamenajat si o sa-i las celeilalte jumatati un drum Posted Image
Ar merge daca i-as cere proprietarului sa-si bata el capul cu gasit o solutie si obtinut acorduri ca si conditie ca sa-i cumpar terenul?

referitor la accesul pe drumul privat, nu e ok varianta cu 1 mp. din ce stiu toti cei care se folosesc de drumul privat trebuie sa detina in proprietate suprafete egale din acel drum. asta ca sa nu fie probleme niciodata. proprietarii se mai schimba, pleaca astia actuali, vin altii, si nu stii cand apare unul ciudat.
pe urma, d.p.d.v. legal nu se poate incheia un contract de vanzare-cumparare a unui teren intravilan, fara ca sa fie specificata in contract calea de acces spre teren.
daca nu vor sa-ti dea in proprietate (gratis) o suprafata egala cu a celorlalti coproprietari ai drumului privat, saluta-i din mers, nu te crampona de o priveliste.

e posibil ca lotul 3 sa fi ocupat abuziv drumul care ajungea la lotul tau. nu ar fi nici primul nici ultimul care ar face asa ceva. ar trebui sa vezi o schita de cadastru cu toata zona respectiva.

Edited by blackiesasha, 26 May 2015 - 09:47.


#9
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Uof. Haideti ca intreb la primarie daca au vreun plan cu drumul ala neamenajat. Macar sa-l pietruiasca sau ceva.

#10
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,823
  • Înscris: 30.03.2009
Parca întrebi pt noi!!!!:(
Pt teren trebuie sa aibă proprietarul planul cadastral actualizat, adica nu mai vechi de 30 zile. In el trebuie sa vezi clar dimensiunea terenului, vecinatatile, drumurile. Cu hârtia asta de duci la un cadastrist căruia ii ceri sa ti-l verifice si topo.


Ideal ar fi sa ceri la OCPI zonal datele lor oficiale.
La cel mai mic semn de dubiu las-o moarta si cauta altceva.
Daca nu ai apa si curent in 50m si nici vre-o 20.000lei de cheltuit pe utilitati, cauta altceva.

#11
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
uite aici ce poti pati cand vrei sa tragi curent, post 1871:
http://forum.softped.../page__st__1854

daca nu casti bine ochii, o sa ramai doar cu privelistea aia frumoasa :)

#12
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Hmmmm. Imi scapa ceva. Din pdf-ul ala inteleg ca Enel nu trage curent la mai mult de 100m, decat prin extinderea retelei? Adica nu pot lega pur si simplu un cablu subteran la un stalp de-al lor? Trebuie sa instaleze ei stalpi?

Acolo in zona stiu cel putin 2 case care sunt la mai bine de 100m de asfalt si implicit de stalpii de curent, ca si terenul pe care-l vreau si ambele case s-au bransat la fel, prin cablu subteran, din ce stiu.... de la unul dintre proprietari am o estimare - pe el l-a costat 115 mil parca si cum eu as fi ceva mai departe, am zis 150....

#13
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
exista extindere de retea electrica aeriana precum si subterana. la o extindere se pot lega mai multe bransamente functie de puterea disponibila si instalata.
dupa cum vezi in link legea e din 2013.

orice lucrare va fi suportata integral de tine, chiar daca e extindere de retea, chiar daca e doar un bransament. cel mai bine iei acum legatura ori cu proiectantul zonal de la electrica ori cu firma ce i-a bransat pe vecini. vei avea o estimare de pret. nu uita sa le mentuionezi distanta si faptul ca ai drumuri private. in legatura cu drumurile private: ce ii opreste pe vecinii tai sa puna bariera si tie sa nu iti mai dea acces? cum vei ajunge la teren apoi?

#14
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Am fost azi in zona sa mai vad un teren si desi accesul e mai facil, utilitatile mai accesibile si promisiunile vanzatorului mai multe, a fost dezamagitor si dezolant ca amplasare (cabluri si stalpi de curent de mica/medie tensiune fix pe langa si deasupra, cateva gramezi de gunoi langa gen gropa de gunoi a satului, mirosea, case una langa alta imprejmuite de ziduri de beton de peste 2m drept priveliste si promisiuni de la vanzator ca ne face el drum pana la asfalt, adica peste 100m).

La fel, vanzatorul s-a oferit sa ne faca si casa si ne-a aratat o casa facuta de el (65k cu tot cu teren de aproape 500mp si casa in jur la 100mp utili, P+M). Nu sunt un cunoscator, dar nici asta nu prea arata bine, cel putin fierul pare cam subtire.

http://i58.tinypic.com/2gvmv44.jpg
http://i61.tinypic.com/9bg4cm.jpg
http://i57.tinypic.com/1zdq1j7.jpg

Maine drum la primarie pt descusut functionari publici.

Edited by Tuliman, 28 May 2015 - 23:39.


#15
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Are careva mai multe informatii referitor la bransamentele de peste 100m la ENEL? si de la primarie am aflat cam acelasi lucru, ca cica la peste 100m se mai fac bransamente doar pentru firme.

#16
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Nu mai pot edita: am aflat de la un partener autorizat ca cica aia 100m se refera la distanta dintre transformator si contoar, sa nu fie mai mare de 100m si nu la distanta dintre punctul de bransament si teren, care poate depasi 100m.

#17
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
mai du-te la inca un "autorizat" din ala. mai bine du-te la inca doi.
cauta reprezentatul enel pentru zona ta. ala e cel mai in masura sa iti dea raspunsuri si estimari corecte.
nu uita sa ii specifici toate detaliile.

#18
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Mi-a picat acum fisa: terenul pe care voi construi (ipotetic) e la 200m de asfalt/reteaua de curent, dar daca devin proprietar pe 1mp din drumul privat (care se imparte intre toti cei care au deschidere la drumul ala), nu se considera ca am deschidere la asfalt, adica voi fi la 5-10m de reteaua de curent in acte? Sau nu?

Adica mi-ar putea monta astia contorul acolo, la asfalt, in capul drumului si de-acolo trag cablu pana in casa...restul lumii asa si-a tras curent in zona: cu contorul la strada principala, desi casa e la cativa zeci de metri mai departe. Plus ca mai sunt case recent construite tot cam la aceeasi distanta....aia cum naiba si-au tras curent?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate