Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Este o idee buna cumparearea unui SSD second hand?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
andreipuf

andreipuf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.04.2015
Sunt cam incepator in privinta asta. Si nu am avut niciodata un SSD pana acum. Ma gandeam sa cumpar unul dar au niste preturi destul de mari comparativ cu
echivalentul lor ca dimensiune la HDD-uri. Intrebarea mea este urmatoarea. Cam ce durata de viata are un astfel de dispozitiv?
Este riscanta cumpararea unuia second hand avand in vedere ca fiecare sector are un numar mare dar limitat de scrieri/citiri?

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

Quote

Este o idee buna cumparearea unui SSD second hand?
Nu.

#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Dacă nu ții la datele de pe el, e ok. De ce ar vinde cineva un SSD? În afară de cazurile că vrea unul mai mare / mai rapid, pentru că are ceva hibă.

#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

View PostOriginalCopy, on 25 mai 2015 - 14:32, said:

Nu.

Poti te rog sa argumentezi?
In conditiile in care un SSD are Health 100% si foarte putine scrieri si citiri, de ce sa nu il cumperi daca e la un pret bun? Eventual daca e vreun intel ce mai are garantie 2-3 ani :)?

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostSerafim606, on 25 mai 2015 - 14:34, said:

Poti te rog sa argumentezi?
Da, pot. Uita-te la formularea lui @OP si spune-mi: stie ce vorbeste?

Nu stie. Deci nu, nu e o idee buna pentru el.

#6
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015
Eu am primit un ssd no name si il folosesc de mai bine de doi ani fara probleme. E mai degraba dupa noroc, nu doar dupa firma si uzura.

Da, in cazul de fata OriginalCopy are dreptate.

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
SSD-urile sunt relativ ieftine. O cautare rapida pe un site care agregheaza preturile de pe mai multe shopuri online releva faptul ca Transcend SSD370S e cea mai ieftina optiune, costand 85,61 eur (0,334 eur /GB).

#8
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
daca iti iei ceva de genul HD tune pro si faci niste teste, ar trebui sa fie ok.

dar trebuie sa stii sa interpretezi datele.

daca vrei SSD, il vrei pt sistemul de operare + programe si nu pentru stocare. asa ca sa faci comparatie la pret per giga e degeaba. fiecare are destinatia lui.

daca iti permiti un ssd, ia unul nou cu garantie. daca nu, mai bine nu-ti mai lua.

Edited by shmu, 25 May 2015 - 14:42.


#9
andreipuf

andreipuf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.04.2015
Ms pentru sfaturi. Intradevar nu stiu foarte multe lucruri despre SSD-uri de asta am si intrebat.

#10
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

View PostOriginalCopy, on 25 mai 2015 - 14:37, said:

Da, pot. Uita-te la formularea lui @OP si spune-mi: stie ce vorbeste?

Nu stie. Deci nu, nu e o idee buna pentru el.

Ok. Pentru el nu e bine :). Dar pentru restul care mai stim cate ceva despre SSD-uri, e ok achizitionarea la mana a doua?
Ca tot veni vorba, zilele trecute am vazut un Samsung Evo 840 de 250 de gb la 250 de lei negociabil. Omul trimitea in tara prin posta. I-am dat un mesaj in care i-am spus sa-mi trimita cateva poze din SSD Life, dar nici ca a mai raspuns. Azi vad ca a scazut pretul la 190, tot negociabil :lol:. Ala vanzator de incredere :)).

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostSerafim606, on 25 mai 2015 - 14:43, said:

Ok. Pentru el nu e bine Posted Image. Dar pentru restul care mai stim cate ceva despre SSD-uri, e ok achizitionarea la mana a doua?
Asta e deja off-topic. Deschide un topic intitulat "SSD second hand pentru cei care stiu sa evalueze produsul", in care iti descrii abilitatile, si-ti raspund in functie de abilitatile tale. "Cate ceva" e ambiguu, poate insemna si ca stii sa montezi un SSD.

#12
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
de ce sa nu merite?
sunt la vanzare ssd-uri sh dar sigilate, la preturi bune
pana la urma pretul e important
pana la urma, la orice componenta sh intervine mereu un factor esential: norocul

Edited by aeon, 25 May 2015 - 14:57.


#13
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View PostSerafim606, on 25 mai 2015 - 14:34, said:

Poti te rog sa argumentezi?
In conditiile in care un SSD are Health 100% si foarte putine scrieri si citiri, de ce sa nu il cumperi daca e la un pret bun? Eventual daca e vreun intel ce mai are garantie 2-3 ani Posted Image?

Daca are garantie mai mult de 2 ani poate il sfatuiesc sa il ia, daca nu, mai bine lasa, al meu a picat instant la o luna dupa garantie, cu 99% Health, cu durata de viata estimata la 9 ani si nu stiu cate luni, personal, as spune ca scump sau nu, mai bine cumpara-ti unul nou, poate intre timp se maturizeaza tehonologia, se mai aseaza unele lucruri...

Edited by sammydo, 25 May 2015 - 15:02.


#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Depinde de pret. Spune pretul si modelul si vei primi un raspuns.
Daca are pretul la 50% fata de unul nou, ar merge.
Eu personal as plati maxim 25% din pretul unuia nou.

#15
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Dacă este performant, are un preț bun, te pricepi să-l verifici și îl și verifici, da. Dacă nu, nu.

#16
IonA2014

IonA2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.03.2014
Salut,
Eu am luat un ssd Evo 841 de 120 cu 220 lei asta toamna de pe Olx si nu am avut probleme cu el. Treaba e ca era sigilat dar fara garantie.
Si acum 2 ani am luat un 830 de 60 Gb Sh trimis prin curier cu 160 lei si sora mea il foloseste sanatoasa.  
Depinde cum nimeresti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate